Unikátna technológia na čistenie a filtrovanie malých riek, rybníkov a odtokov pomocou tropických rastlín Eichhornia dokáže nielen čistiť, ale aj následne táto rastlina slúži ako kŕmna doplnková látka v živočíšnej výrobe, ako surovina na výrobu papiera, bioplynu a tekutého paliva.
Eichhornia má jedinečnú vlastnosť – prekvapivo vysokú mieru vegetatívneho rozmnožovania. Jeden výhonok za 50 dní tvorí až 1 000 „potomkov“, z ktorých každý sa zase začína opäť deliť. A bez vyššej matematiky je ľahké vypočítať, že za 3 mesiace sa jedna rastlina zmení na milión a za šesť mesiacov – na bilión kópií!
Obrovské plantáže tejto zaujímavej rastliny rastú v tropických a subtropických oblastiach Ázie a Latinskej Ameriky, ale vyskytujú sa tiež v južných oblastiach Ruska a rastlina sa predáva voľne pre akváriá.
Eichhornia (crassipes) – plávajúca rastlina z rodu Pontederia sa tiež nazýva „vodný hyacint“. Nad vodou sú krásne listy a kvetiny a pod vodou sú silné vláknité korene, ktoré „fungujú“ ako bioreaktor. Táto rastlina je relikt, čo znamená, že na Zemi existuje už veľmi dlho. Existuje dokonca hypotéza, že vodný hyacint sa stal hlavným „vinníkom“ pri tvorbe zásob ropy. Pretože sa rýchle množí a po rozložení sa stáva akýmsi koncentrátom uhľovodíkov.
Mimochodom, Eichhornia nielen čistí vodu, v ktorej rastie. Vodný hyacint s neuveriteľnou rýchlosťou oxiduje a štiepi amoniak, fonoly, sulfidy, fosforečnany, soli ťažkých kovov, akékoľvek ropné produkty a veľa ďalších chemických nečistôt, ktoré sú obsiahnuté v mnohých vodných nádržiach a riekach a ešte viac v usadzovacích nádržiach čistiarní odpadových vôd na základné chemické prvky. Následne rastlina zabíja mikróby a baktérie a vode vracia pitné vlastnosti.
Všetky tieto prospešné vlastnosti Eichhornie boli otestované a inštalované v čistiarňach odpadových vôd a sedimentačných nádržiach v Rusku v regióne Stavropola, na odtokoch hydinárskeho závodu v meste Kiržač (Vladimírska oblasť), v meste Krasnoarmejsk (Moskovská oblasť) a na ďalších miestach.
Výsledky biologických čistení uskutočnených pomocou Eichhornie sú pôsobivé. Napríklad kanalizačná voda hydinovej farmy bola podľa záverov chemikov a epidemiológov za tri mesiace privedená na kvalitu vody plaveckého bazéna. Okrem toho nedošlo k narušeniu prirodzenej biocenózy – na predtým mŕtvy rybník začali prichádzať zvieratá sa napájať, rozmnožili sa tam dafnie a kačice s mláďatami sa kŕmili Eichhorniou. A v okolitých dedinách sa nakoniec prestal šíriť zápach.
Vynára sa otázka: Je táto rastlina nebezpečná po absorbovaní toľkého množstva nečistôt?
Naopak, Eichhornia je veľmi užitočná. Napríklad v juhovýchodnej Ázii Eichhornia dlhodobo slúži ako doplnok výživy pre hospodárske zvieratá. V Rusku sa rastlina podrobila oficiálnym analýzam v poľnohospodárskom inštitúte Don Zonal. Podľa výsledkov výskumu sa ukázalo, že okrem úplného súladu s normami z hľadiska chemického zloženia je v Eichhornii veľmi vysoký obsah bielkovín, karoténu, vitamínov A, B, C, E.
Každý hektár očistných zariadení poskytuje 300 až 1500 ton biomasy, z ktorej sa získa 15 až 30 ton suchého výživného krmiva. A ak sa pridá najmenej 10 % „suchého hyacintu“ do krmiva, stráviteľnosť hlavného krmiva sa napríklad u ošípaných zlepší až do 85 percent.
Týmto spôsobom táto rastlina umožňuje znížiť zaťaženie pasienkov až o 40 – 50 percent, čo nielen šetrí náklady, ale tiež priaznivo ovplyvňuje životné prostredie ako celok. Eichhornia zhromaždená po vyčistení môže okrem toho slúžiť aj ako surovina na výrobu papiera a biologických hnojív a môže sa spracovať na bioplyn a kvapalné palivo.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.
Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.
IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar„
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Ministerstvo obrany (MO) SR uzavrelo zmluvu na 12 vrtuľníkov Black Hawk. Zaplatí za ne takmer…
Prezident SR Peter Pellegrini očakáva od premiéra Roberta Fica (Smer-SD) bližšie informácie o výsledkoch jeho…
V deň tlačovej konferencie ruského prezidenta Vladimira Putina 19. decembra sa vedúci predstavitelia EÚ zišli…
Rusko malo začať nepriateľské akcie na Ukrajine skôr a nie čakať tak dlho, povedal Vladimír…
Politický analytik Dmitrij Rodionov o tom, kto a z akého dôvodu mohol zabiť veliteľa jednotiek…
Neskoro večer 22. decembra a v noci 23. decembra ruské jednotky zahájili nové útoky. Hlásená…