Podľa politického komentátora Eduarda Chmelára len čiastočné personálne výmeny v súčasnej vláde nie sú postačujúce. Chmelár upozorňuje na širší problém v riadení jednotlivých rezortov nominantov vlády Igora Matoviča.
Chmelár v pondelok zhrnul situáciu, v ktorej sa v marci 2021 nachádza Slovenská republika. „Premiér sa chce stiahnuť do úzadia, vedenie SIS je za mrežami, rezort zdravotníctva nemá ministra, súdy nepracujú, štátne úrady nefungujú a prezidentka nerobí vôbec nič… Toto nie je len chaos, toto je rozklad štátu v priamom prenose s tými najnebezpečnejšími následkami, aké si len môžete predstaviť.“
Uviedol, že ak pred dvoma mesiacmi varoval, že Slovensko smeruje k diktatúre, tak dnes zdôraznil, že pravdepodobnosť, že výsledkom súčasnej krízy bude diktatúra, je teraz rádovo vyššia ako možnosť stabilizácie demokratických mechanizmov.
„Pokračujúci chaos nemôže demokracia karpatského typu zvládnuť. To nie je len o vzťahoch v koalícii, ale o celkovej schopnosti tejto garnitúry riadiť štát. My sa tu totiž stále bavíme len o Matovičových vlastnostiach, prípadne o pandémii, a nevidíme, čo sa deje pod syčiacim tlakovým hrncom. V tejto chvíli považujem krach štátu za neodvratný. Prestali sme vnímať rastúce miliardové dlhy, ktoré nemajú nijaký strop, na ďalšie z Bruselu čakáme ako na spásu, mrháme verejnými prostriedkami neskutočným spôsobom, a to bez toho, aby išli k tým, ktorí to naozaj potrebujú.“
Politológ doc. Mgr. Eduard Chmelár, PhD. tvrdí, že úvahy o tom, že vláda môže pokračovať bez Matoviča sú ďalším smiešnym, absurdným až šialeným nápadom. „Problémom tejto vlády nie je len Matovič, ale absolútne nekompetentné riadenie takmer vo všetkých rezortoch. Je trápne, ak jeden z najneschopnejších členov tohto kabinetu – ministerka investícií Veronika Remišová – vyzýva na odchod Matoviča a Sulíka.“
„Som presvedčený, že nasledujúci vývoj ju zaslúžene zomelie. Čo je však najpodstatnejšie, moc v rukách v prípade takto zrekonštruovanej vlády by mali naďalej Igor Matovič s Richardom Sulíkom a problémy by sa iba presunuli na inú úroveň. A aby toho nebolo málo, tak ďalšia koaličná strana si vybrala ďalší týždeň oddychového času, akoby sme ho mali nazvyš. Čím skôr niekto ukončí túto agóniu, tým lepšie pre Slovensko. Nemôžeme totiž stratiť zo zreteľa, že každý deň navyše tohto trápenia uprostred koronakrízy nám zbytočne berie desiatky ľudských životov.“
Ďalšou rovinou krízy je podľa Chmelára trestuhodná pasivita prezidentky republiky. „K môjmu volaniu po jej väčšej aktivite sa pred týždňom pridal aj bývalý poslanec Európskeho parlamentu Boris Zala, Opätovne pripomínam ústavnú zodpovednosť prezidentky republiky za riadny chod ústavných orgánov.“
Dodal, že súčasná kríza v plnej miere obnažila jej limity. „Ukázala, čo v nej je. Nedokáže vystupovať ako hráč, nedokáže byť mediátorom riešenia sporov a koaliční partneri dokonca oceňujú, že sa do ničoho nemieša, čo je nesmierne trápne. Je strašné, ak uprostred krízy nefungujú ústavné inštitúcie. No je katastrofou, ak sa v kritickom okamihu slovenských dejín nemôžeme spoľahnúť na hlavu štátu.“
Zdroj: Hlavné Správy
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…