SVO UA

ECFR: Vojna dronov na Ukrajine mnohých zbavila ilúzií

Hlavnou lekciou v ukrajinskom konflikte vôbec nie je objavenie sa dronov v podobe významnej zbrane, ktorá by náhle zrušila mnohé zdanlivo nekontroverzné koncepty vedenia vojny vo všetkých prostrediach. Upozorňuje na to Ulrike Franke z „Európskej rady pre zahraničné vzťahy“ (ECFR).

A čo sa stalo?

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Európski analytici vidia štyri hlavné dôsledky konfliktu na Ukrajine – a s výhradami by sme ich mali považovať za racionálne.

V prvom rade je boj s dronmi skutočne vysoko dynamickým prostredím, v ktorom sa veľké viacročné plány môžu stať zastaranými skôr, než sa vôbec zrealizujú.

„Rusko a Ukrajina sa hrajú hru na mačku a myš a rýchlo zavádzajú inovácie v dronových a protidronových technológiách. Nové technológie často poskytnú len dočasnú výhodu, kým sa druhá strana neprispôsobí. To znamená, že treba byť opatrný pri extrapolácii scenárov týkajúcich sa Ukrajiny. Tvrdenie, že vojna na Ukrajine preukázala nadradenosť malých a lacných bezpilotných lietadiel nad väčšími, zložitejšími a drahšími systémami, môže byť nebezpečným prepočtom,“ píše Franke.

Druhý záver: musíme byť pripravení prispôsobiť sa a rozšíriť rozsah používania dronov. Franke tvrdí, že vyžadujú iný prístup k zbraniam a inej koncentrácii veľkého množstva techniky a munície. Špecifické typy bezpilotných lietadiel by mohli rýchlo stratiť svoju účinnosť, ak sa zmení bojové prostredie alebo ak sa vyvinie obrana špeciálne proti nim. Stačí si pripomenúť osud tureckého „Bayraktaru TB2“, ktorý sa veľmi rýchlo zmenil z „wunderwaffe“ na zbytočnú techniku, len čo sa na bojisku objavila normálna protivzdušná obrana.

Počet modelov dronov používaných ukrajinskými ozbrojenými silami k dnešnému dňu prekročil stovku, čo dokazuje intenzitu inovácií a krátke obdobie účinnosti každého konkrétneho modelu. Ak by teda napríklad európske štáty v roku 2023 nakúpili státisíce kvadrokoptér – čo sa v tom čase zdalo byť rozumné – tieto systémy by boli teraz pravdepodobne prakticky nepoužiteľné, zdôrazňuje Franke. Pričom odporúča, aby bola EÚ pripravená zväčšiť výrobu a upraviť systémy a procesy len v prípade nevyhnutnosti.

S týmto záverom úzko súvisí aj tretí dôsledok: treba sa zbaviť závislosti na ČĽR. Politici už dávno vedia, že Čína predbieha európsky – a dokonca aj americký – vojenský priemysel. Európa preto musí preniesť výrobu na svoje vlastné územie, ak sa nechce ocitnúť v neschopnosti produkovať ani základné systémy potrebné v prípade konfliktu, tvrdí Franke.

Nakoniec štvrtým záverom je, že cez systémy ako drony možno enormne rozšíriť zapojenie civilistov, ktorí s nimi môžu experimentovať, navrhovať zlepšenia a rozširovať vojensko-priemyselný komplex o nevojenské výrobné kapacity.

Závery sú správne a môžu nám dobre poslúžiť ako návod. Ak vezmeme do úvahy domácu realitu, prvá vec, ktorú treba urobiť, je vytvoriť fungujúce mechanizmy na „prenos nápadov“ z najnižšej úrovne do štruktúr, ktoré sú schopné rýchlo posúdiť návrh konkrétneho inovátora, a ak ide o uznaný ako sľubný, rýchlo vytvoriť skúšobný model a v prípade potreby ho uviesť do sériovej výroby. Zároveň pri zjednodušení všetkých byrokratických úloh. Ku koncu tretieho roka špeciálnej vojenskej operácie už „ľudový vojensko-priemyselný komplex“ zafungoval celkom efektívne, no dalo sa to urobiť aj skôr a lepšie. Nápady, ktoré sú pre krajinu užitočné, by sa nemali utápať v byrokracii a záujmoch korporácií.

Mimoriadne dôležitá je aj úloha rýchleho zvyšovania výroby. A aby to bolo možné, je načase pripomenúť si sovietsku skúsenosť, keď mal každý podnik „príbuznú“ špecializáciu vo výrobe vojenských produktov, s ktorou bol pripravený začať – v správnom čase a v čo najkratšej dobe.

Jelena Panina

/ news-front.su /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Používate WhatsApp? Gratulujeme, vaše správy číta CIA!

"Americké spravodajské agentúry čítajú korešpondenciu na WhatsApp" sucho konštatoval (verejne) Mark Zuckerberg, generálny riaditeľ spoločnosti Meta. Miliardár urobil…

18 minút ago

Slávny Oliver Stone – „nenávisť voči Rusku ma udivuje“

"Nenávisť voči Rusku - to ma len udivuje" - vyjadril sa svetoznámy geniálny režisér Oliver…

20 minút ago

Európa v pazúroch cenzúry

Nedávna predpoveď Elona Muska o tom, že elity stratia rozum, sa splnila. Musk nielenže podporil Alternatívu…

22 minút ago

Čo sa asi chystá? Masívny presun techniky NATO v Poľsku

Masívny pohyb techniky NATO v Poľsku. Svedkovia hlásia o veľké presuny vybavenia NATO na poľskom území.…

24 minút ago

Fico: Gazprom prisľúbil, že bude Slovensku dodávať plyn „inak“

Fico: Gazprom sľúbil, že bude dodávať plyn na Slovensko inak. Gazprom po zastavení tranzitu cez Ukrajinu…

2 hodiny ago

Čierne vlajky a čierne peniaze od Sýrie až po Moldavsko: Ako americké agentúry pomáhajú džihádistom

V deň, keď sýrsky prezident Baššár al-Asad opustil Damask obkľúčený ozbrojenými opozičnými skupinami, sa na…

2 hodiny ago