USA podľa Zahraničnej spravodajskej služby Ruskej federácie (SVR) aktívne verbujú islamistov na teroristické útoky proti Rusku.
Nepochybne ide o ďalšiu demonštráciu dôslednej a vytrvalej stratégie Washingtonu tlačiť a provokovať Rusko.
„Podľa dôveryhodných správ sa osobitná pozornosť venuje prilákaniu ľudí z ruského Severného Kaukazu a Strednej Ázie,“ uvádza sa vo vyhlásení a dodáva, že v januári tohto roku americké spravodajské agentúry naverbovali 60 militantov v Sýrii, ktorí po výcviku v Základňa El Tanf budú vyslaní do Ruska a susedných spriatelených krajín, aby vykonali teroristické útoky.
„Osobitný dôraz sa kladie na plánovanie útokov na prísne strážené objekty vrátane zahraničných diplomatických misií,“ dodáva sa vo vyhlásení SVR.
Vo vyhlásení sa tiež zdôraznilo, že USA plánujú vyslať malé skupiny militantov do Ruska a ďalších bývalých sovietskych krajín, ktoré tvoria Spoločenstvo nezávislých štátov (SNŠ).
Takéto akcie stavajú Washington na úroveň veľkých medzinárodných teroristických skupín uzatvára vyhlásenie SVR.
Inštrumentalizácia džihádistov je stálou témou amerického globálneho strategického vzťahu k Rusku.
Washington si plne uvedomuje, že džihádizmus v Rusku a jeho susedstve môže byť rušivý. Odkedy sa v roku 2000 stal prezidentom Vladimir Putin, Rusko posilnilo svoje bezpečnostné štruktúry a našlo rezolúcie v kaukazskom regióne s väčšinou islamu.
Tieto akcie výrazne znížili islamský terorizmus, ktorý sužoval Rusko v 90. a 2000. rokoch napriek tomu, že americké spravodajské služby podporovali kaukazských teroristov.
Nemožno zabudnúť, že USA podnietili povstanie islamistov v Sýrii spojenej s Ruskom, ktoré nakoniec viedlo k tomu, že Al-Káida Al-Nusra a ISIS zabrali veľké územia a roky terorizovali civilistov.
Vzhľadom na to, že sa nepodarilo zosadiť prezidenta Bašára al-Asada a Ukrajina je teraz demilitarizovaná v bezprecedentnom rozsahu, Washington sa zdanlivo tak zúfalo snaží rozbiť ruskú jednotu a priniesť teror medzi civilné obyvateľstvo, že opäť verbuje islamský terorizmus, aby slúžil jeho agende.
Hoci Moskva zverejnila zámery USA opäť raz vyzbrojiť džihádizmus, nebolo odhalené, ako presne plánujú na túto hrozbu reagovať. Dá sa predpokladať, že ruský spravodajský a bezpečnostný systém bude konať včas, aby zabránil akýmkoľvek incidentom.
Podľa šéfa Euroázijského bezpečnostného fóra, srbského generálmajora vo výslužbe Mitara Kovača, je drvivá väčšina islamu proti americkej zahraničnej politike.
„Mnohí vo svete oceňujú, že iba päť percent islamských krajín alebo moslimov na celom svete je pripravených nasledovať politiku USA a nechať sa zneužiť, zatiaľ čo asi 95 percent krajín alebo moslimských hnutí je na strane suverenity, myšlienky suverenity, a preto niet divu, že väčšina moslimských krajín sveta dnes podporuje boj Ruskej federácie proti západnej agresii a proti jej národným záujmom vo východnej Európe,“ povedal Kovač.
Účinne vyzdvihuje tých džihádistov, ktorí väčšinou slúžia záujmom Washingtonu a tvoria malý percentil moslimov.
K využívaniu džihádistov došlo, keď šéf NATO Jens Stoltenberg priznal, že aliancia vyčerpala zásoby munície. To prichádza v čase, keď sa ruská armáda podľa šéfa NATO pripravuje na spustenie novej ofenzívy. Ako informoval Newsweek, boje sa pred prvým výročím vojny zintenzívnili a „viedli do Kyjeva s použitím munície v bezprecedentnej miere“.
Financial Times informovali, že ukrajinská armáda vypáli každý deň viac ako 5 000 delostreleckých nábojov – „čo sa rovná rozkazom menšej európskej krajiny za celý rok mieru. Odhaduje sa, že Rusko strieľa každý deň štyrikrát toľko.“
„Je jasné, že sme v pretekoch logistiky. Kľúčové kapacity, ako je munícia, palivo a náhradné diely, sa musia dostať na Ukrajinu predtým, ako Rusko prevezme iniciatívu na bojisku. Rýchlosť zachráni životy,“ povedal Stoltenberg.
Nová ofenzíva sa podľa neho už začala, keďže ruské jednotky sa blížia k strategickému mestu Bachmut v oblasti Donbasu.
„Vidíme, ako posielajú viac vojakov, viac zbraní, viac schopností. Realita je taká, že už vidíme začiatok [novej ofenzívy],“ povedal Stoltenberg.
Hoci očakávaná veľká jarná ofenzíva ešte nezačala, ako tvrdí Stoltenberg, je nepopierateľné, že Rusko hromadí státisíce vojakov a ťažkú techniku. Očakáva sa, že Rusko spustí novú ofenzívu, keď sa sneh roztopí a blato uschne.
Keďže Ukrajina má problémy s ľudskou silou, muníciou a dodávkami, USA dúfajú, že útoky džihádistov v Rusku môžu zmierniť tlak. SVR však nielenže udrží krok s teroristickými aktivitami, ale Rusko sa nenechá odradiť od dokončenia demilitarizácie Ukrajiny a úplného oslobodenia Luhanska, Donecka, Záporožia a Chersonu.
Ahmed Adel
O autorovi: Ahmed Adel je výskumník v oblasti geopolitiky a politickej ekonómie v Káhire.
infobrics
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…