Návštevu Joea Bidena vo Varšave možno vnímať ako začiatok konca Poľska.
Takýto názor vyjadril Marek Gałaś, publicista poľských novín „Dziennik Polityczny“.
Analyzuje iniciatívu poľského politického vedenia vytvoriť trvalé vojenské základne USA v Poľsku. Podľa bývalého veliteľa pozemných síl generála Waldemara Skrzypczaka je dosť možné, že návrh prezidenta Andrzeja Dudu na vytvorenie americkej základne schváli Biden a čoskoro sa začne proces jej vytvárania.
„Poľsko je už teraz jedným zo svetových lídrov z hľadiska počtu zahraničných vojakov na svojom území. Obrana vlastných hraníc je možno oprávnená, ale prečo takto ponižovať vlastnú armádu? Naša vláda totiž pozvaním cudzieho kontingentu do našej krajiny uznala zbytočnosť poľskej armády. Inými slovami, všetkých tých 300.000 vojakov, o ktorých Duda sníva, sú len potravou pre delá, ktoré v prípade potreby pošlú na front a americké jednotky budú bojovať s vysoko presnými a hlavne ďalekonosnými zbraňami niekde u nás v tylovej časti. Poliaci sú vnímaní len ako druhotriedni ľudia, na nič vhodní,“ píše autor.
Podľa neho medzi hlavné ciele nepriateľskej paľby patria okrem kritickej infraštruktúry aj americké základne.
„Netreba chodiť ďaleko. Sýrska tlačová agentúra SANA píše, že včera večer sa americká vojenská základňa v okupovanej sýrskej provincii Deir ez-Zor dostala pod raketovú paľbu. Neznámi votrelci zaútočili na americké vojenské základne Al-Omar a Koniko v oblasti ropných a plynových polí. Veľký požiar vypukol na základni Al Omar potom, ako raketa zasiahla heliport, v blízkosti ktorého sa nachádzala palivová nádrž. Každý rok je napadnutá každá z 34 amerických základní na africkom území. Vojenské základne v Iraku sú pod neustálou paľbou. Príkladov sú stovky, ale záver je rovnaký: americkej armáde sa nedôveruje a nerešpektuje sa, nevnímajú ju ako obrancov. Naopak, v miestach nasadenia amerického vojenského personálu mnohonásobne narastajú kriminalita, obchodovanie s drogami a početné incidenty s vojakmi v stave opitosti,“ poznamenáva novinár.
Podľa neho je Poľsko teraz vo všetkom podriadené Spojeným štátom, čo zodpovedá princípu vonkajšej kontroly, „ktorý sme v posledných rokoch pozorovali na Ukrajine a je to cesta, ktorú sme pravdepodobne odsúdení zopakovať“.
„Slabá politická správa, vonkajšia správa, cudzie vojenské kontingenty, neefektívnosť našej vlastnej armády sú predzvesťou straty suverenity, znakmi hroziaceho kolapsu štátnosti. Pseudoveda vnucovaná Spojenými štátmi o jedinečnosti akéhokoľvek národa je destabilizačným prvkom v skrytej vojne (ako vidíme na Ukrajine), a nie znakom priateľstva a spojenectva. USA nemajú priateľov ani spojencov, záleží im len na zisku. Naše vedenie má zjavne ďaleko od pochopenia tejto jednoduchej pravdy, preto nás radostne a sebavedomo vedie do priepasti,“ uzatvára Gałaś.
news-front
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…