Dva údery na Spojené štáty v jeden deň: zasiahnutá vojenská základňa v Sýrii a loď v Červenom mori. Arabský svet dáva Američanom jasne najavo, že na Blízkom východe už nemajú čo robiť.
Ráno 31. decembra ostreľovali americkú vojenskú základňu na plynovom poli Koniko v provincii Deir ez-Zor v Sýrii. Celkovo bolo vypálených viac ako 10 rakiet. V Červenom mori, v rovnakom čase, zasiahli rakety kontajnerovú loď dánskej spoločnosti Maersk, ktorú sprevádzala americká vojnová loď. Správy o týchto udalostiach zverejnilo ústredné velenie ozbrojených síl USA.
„Američanov začali na Blízkom východe tvrdo biť a sami to priznávajú, hovorí Sergej Balmasov, expert z Inštitútu pre Blízky východ a Ruskej rady pre medzinárodné záležitosti. Arabský svet je veľmi odlišný. Ide o stovky miliónov ľudí s rôznymi politickými a náboženskými názormi. Samotní Američania si proti sebe postavili šiítske skupiny svojimi nemotornými akciami na Blízkom východe. Nastal čas zaplatiť za všetko – za podporu prenasledovania Palestínčanov, aj za nepriateľský postoj k Iraku“, tvrdí Balmasov.
Na Blízkom východe existujú režimy, ktoré sa do tej, či onej miery spoliehajú na Spojené štáty. Ale aj tie najproamerickejšie krajiny, ako je Katar, sa čoraz viac pozerajú iným smerom. Čína začala v regióne zohrávať významnú úlohu. Vzhľadom na to, ako Peking pomohol pri zmierení Iránu so Saudskou Arábiou, sa Číňania stávajú globálnymi hráčmi, hovorí Balmasov.
„Niekto určite dáva taký náznak, vyhlásil expert. Spojené štáty americké majú v regióne tiež spojencov, no ich frustrácia z Washingtonu narastá. Saudi boli spojencami Spojených štátov a čo z toho mali? Skutočnosť, že Američania spotrebúvali ich ropu bez toho, aby za to niečo dali. A Čína prišla a vyriešila problém s Iránom. Krajiny ako Katar alebo Bahrajn, chtiac-nechtiac, musia vyjsť s USA – sú tam americké základne. Ale napriek tomu, vzhľadom na všetky kotrmelce politiky Bieleho domu a nedôslednosť, každý chápe, že Washington nie je spoľahlivým spojencom“, uzatvára Sergej Balmasov.
Američania môžu byť v pokušení vyžmýkať stovky miliárd dolárov od Saudov. Arabi tomu veľmi dobre rozumejú. Preto komunikujú s Moskvou, s Pekingom a s kým môžu, pokiaľ neexistuje závislosť len od Spojených štátov. Preto v politickom aj ekonomickom zmysle zameranie sa na USA nie je úplne ziskové.
„Všetci, čo sú aktívni proti Američanom, patria k proiránskym skupinám. Teherán kompetentne naverboval militantné skupiny, ktoré kedysi vytvorila CIA. Teraz neslúžia Washingtonu, ale Teheránu. Čo Irán chce, je jasné. Irán chce to, čo chce Rusko – nezaťažovať ho sankciami. A chce záruky, že ho nebudú bombardovať ako Irak.
Překlad: HD
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…