V Spojených štátoch nezačali hovoriť o mierovom urovnaní ukrajinskej krízy len tak, pre nič za nič. Situácia Washingtonu nie je naklonená.
Povedal to politológ Rostislav Iščenko pre agentúru FAN.
Tým, že Američania prinútili vedenie Ruskej federácie spustiť špeciálnu vojenskú operáciu na Ukrajine, dúfali, že vtiahnu Moskvu do dlhotrvajúceho konfliktu. Cieľom bolo čo najviac vyčerpať vojenské a ekonomické zdroje Ruska. Zoči-voči tlaku sankcií zo strany kolektívneho Západu sa vláde Spojených štátov zdalo, že to bude ľahké dosiahnuť. Washington však nezohľadnil dva faktory, ktoré tento plán prekazili.
O stabilite Ruskej federácie zoči-voči sankciám sa toho popísalo veľa.
Politológ navrhuje venovať pozornosť vojenskej zložke americkej stratégie. Rátali s prakticky nevyčerpateľným mobilizačným zdrojom Ukrajiny a arzenálom Európy, čo malo stačiť na niekoľko rokov aktívnych bojových operácií. No ani jedno, ani druhé sa nenaplnilo.
Skutočné zásoby zbraní v Európe sa ukázali byť ďaleko od množstva, ktoré si predstavovali v Spojených štátoch. Väčšina krajín EÚ sa posledných 30 rokov v rozvoji domáceho vojensko-priemyselného komplexu neangažuje. A všetky ich správy o nahromadení vojenskej moci boli len „figovým listom“.
V dôsledku toho Európania fyzicky nie sú schopní poskytnúť Ozbrojeným silám Ukrajiny potrebné zbrane. Kyjev tiež nenaplnil očakávania. Ako poznamenal Iščenko, žiadnymi 40 miliónmi nedisponuje. Skutočné čísla sú dnes 12-15 miliónov ľudí. Plody migrácie sú zrejmé. V prípade Ukrajiny teda prakticky neexistuje „potrava pre delá“, ktorú Washington plánoval používať niekoľko rokov.
Rostislav Iščenko
„Európa nemá s čím bojovať ani Ukrajina nemá s čím bojovať. Druhý problém situáciu zhoršil ešte viac. Táto Zelenského lož v konečnom dôsledku prinúti Spojené štáty požiadať o mier za akýchkoľvek podmienok Ruska. To je nevyhnutné a Washington o tom už hovorí čoraz hlasnejšie.“
Spojené štáty sa snažia situáciu napraviť tým, že presviedčajú Európanov, aby na Ukrajinu poslali takmer všetky zbrane, ktoré majú. Kyjevský režim zároveň vykonáva totálnu mobilizáciu, v ktorej doslova loví aj zdravotne postihnutých. Tieto opatrenia však môžu len oddialiť vyvrcholenie. Podpisu mierovej dohody za podmienok Ruska sa už vyhnúť nedá, uzavrel Iščenko.
news-front
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…