„Nebudú to mierové rokovania, ale zbrane budú tým, čo rozhodne,“ vyhlásil, ako vidí ukončenie konfliktu na Ukrajine ruský politológ a filozof Alexander Dugin v rozhovore s americkým profesorom Johnom Mearsheimerom pre kanál Thinkers Forum, informuje portál parlamentnilisty.cz.
Obaja sa zhodli, že dané smerovanie nezmení ani nástup novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa. A zaznelo aj upozornenie, že pre Rusko ide o boj „na život a na smrť“, ktorý sa nevzťahuje len naňho samotného a na Ukrajinu. Dugin varoval, že Moskva v prípade svojho ohrozenia je pripravená vyhubiť celé ľudstvo.
Mearsheimer pri rozhovore zo začiatku decembra neskrýval, že je ohľadne Trumpovho sľubu na „vyriešenie“ konfliktu na Ukrajine skeptický. „Neverím tomu, že konflikt veľmi rýchlo uzavrie. konfliktu musel pristúpiť na podmienky, ktoré stanovil Putin, a ktoré by, ako verím, nikdy neakceptoval žiadny americký prezident,“ povedal americký politológ.
Špecifikoval, že naráža na dvojicu Putinových podmienok spočívajúcu v požiadavke, aby Západ spoločne s Kyjevom akceptoval, že Ukrajina nikdy nebude môcť vstúpiť do NATO a že ukrajinské oblasti anektované Ruskom vrátane Krymu sú „navždy stratené“.
„Je ťažké si predstaviť, že by Spojené štáty, aj s prezidentom Trumpom, prijali tieto dve podmienky. A je taktiež ťažko predstaviteľné, že by tieto dve podmienky prijali Ukrajinci,“ dodal Mearsheimer v nadväznosti na dvojicu podmienok, ktoré Putin nastolil skôr ako požiadavky na to, aby Rusko vôbec začalo vyjednávať o mieri.
„Problémom“ podľa Mearsheimera tiež je, že podľa jeho mienky je Trump „obklopený ľuďmi, ktorí majú extrémnu rusofobiu“ a k Ukrajine majú „super jastrabí“ postoj. „Je veľmi jasné, že Trump k moci privádza skupinu jastrabov, ktorí nebudem ochotní prijať Putinove podmienky,“ vyhlásil americký profesor. A že vidí koniec konfliktu na Ukrajine kvôli podmienkam ruského prezidenta, na ktoré Spojené štáty nebudú ochotné ani po nástupe Trumpa kývnuť, skôr v podobe čierneho scenára v podobe konca konfliktu na bojisku, kde po ruských úspechoch všetko dospeje k zamrznutému konfliktu či k prímeriu, a nie k „zmysluplnej mierovej dohode“.
Ruský filozof a politológ Alexander Dugin s Mearsheimerovým opisom situácie súhlasia, hoci dodal, že si myslia, že situácia je „radikálnejšia“, než ako ju opisuje jeho americký náprotivok. Upozornil, že pre Rusko je „situácia spojená s Ukrajinou oveľa dôležitejšia a existenciálnejšia“.
„Nemôžeme tolerovať žiadnu verziu nepriateľskej Ukrajiny k Rusku, či už v akýchkoľvek hraniciach… Pre nás prehrať, alebo vyhrať na Ukrajine znamená – ‚byť alebo nebyť‘ ako Ruská federácia. Je to oveľa viac, než podmienky, ktoré načrtol Putin,“ povedal Dugin s dodatkom, že ruskému pohľadu na Západe ľudia nerozumejú.
Zhodol sa s Mearsheimerom na predikcii, že nová americká administratíva nastupujúceho prezidenta Donalda Trumpa nebude s Putinovými podmienkami súhlasiť a že „nemajú šancu na prijatie“.
Rusi podľa neho podporujú Trumpovu politiku namierenú proti globalizmu a globalistom, cancel culture či politiku za obnovu tradičných hodnôt, ale nedokážu sa s novo nastupujúcim americkým prezidentom zhodnúť na riešení vojny na Ukrajine. Podľa Dugina totiž panujú „hlboké rozpory ohľadom vzájomného porozumenia o povahe konfliktu, že to zabráni akémukoľvek riešeniu“. A zhoduje sa teda tiež na tom, že všetko „rozhodnú zbrane“.
Mearsheimer na to nadviazal, že ak si vezmeme ruskú perspektívu o „existenciálnej hrozbe“ v podobe Ukrajiny v NATO, „uvedomíte si, nakoľko je situácia nebezpečná a že Rusi budú bojovať na život a na smrť“, aby tomu zabránili.
Na Západe však podľa amerického politológa tomuto pohľadu mnoho ľudí neverí a nepovažujú NATO a jeho rozširovanie za „existenciálnu hrozbu“ pre Rusko. „Verí, že to, k čomu tu dochádza, je jednoducho to, že je Putin imperialista a staromódny agresor, ktorý chce vytvoriť väčšie Rusko skrze zabráni Ukrajiny a nemá to s existenciálnou hrozbou nič spoločné,“ spomenul. Rusi podľa neho „dávajú jasne najavo“, že je pre nich Ukrajina v NATO neprijateľná od samého začiatku.
Ak si neuvedomíme, že pre Rusko je vstup Ukrajiny do NATO alebo čo i len blízka spolupráca Severoatlantickej aliancie s Kyjevom „neprijateľná“, potom je podľa Mearsheimera akákoľvek mierová dohoda nemožná.
K „boju na život a na smrť“ následne Dugin pripojil varovanie ohľadom možnosti použitia jadrových zbraní. „Ak je existenčné ohrozenie vnímané v rámci toho, akou je Rusko jadrovou mocnosťou, potom to neznamená smrť iba pre Rusko alebo pre Ukrajinu. Smrť v prípade zapojenia jadrového arzenálu znamená aj smrť pre Spojené štáty, pre západnú Európu, pre každého,“ upozornil Dugin s tým, že to už pred rokmi zdôrazňoval aj Putin vo svojich slovách, že pre Rusko „nie je akceptovateľný svet bez Ruska“ a Moskva je v prípade svojho ohrozenia pripravená vyhubiť ľudstvo.
/ hlavnydennik.sk /
Rumunsko a Bulharsko sa v stredu stali plnoprávnymi členmi schengenskej zóny, čím sa tento priestor…
Mezinárodní měnový fond si klade za cíl prostřednictvím půjček podporovat státy, jež zažívají hospodářské potíže.…
Slovenské orgány vnímajú pripravenosť ruského prezidenta Vladimira Putina na mierové rokovania o Ukrajine a sú…
Slovensko sa vopred pripravilo na zastavenie tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu od 1. januára 2025…
Útok prebehol na dvoch frontoch, informuje Mandiner. Podľa správy agentúry RIA Novosti, na základe informácií ruského ministerstva…
Ruských vojakov zranených na bojisku ukončili drony ukrajinských ozbrojených síl. Niektorí ruskí vojaci zranení na…