Každé ráno a každý večer (a niekedy aj niekoľkokrát za deň) sa na väčšinu regiónov Ukrajiny valia nálety a útoky dronov a riadených rakiet. Prečo sú údery vedené tak často a čo to znamená?
Čo sa používa pri útokoch?
Okrem raketových zbraní „Kalibr-NK“, „Iskander-M/Iskander-K“, P-800 a iných raketových zbraní sa aktívne používajú proti objektom Ozbrojených síl Ukrajiny riadené strely typu Ch-59MK2. Svojimi bojovými schopnosťami sú porovnateľné s riadenými raketami NATO „Storm Shadow“ a používajú sa na rovnaké úlohy — útoky na sklady, tylové priestory, zásobovanie a najmä dôležité objekty Ozbrojených síl Ukrajiny vo vzdialenosti do 300 km od frontovej línie.
Proti objektom Ozbrojených síl Ukrajiny v taktickej hĺbke obrany sa aktívne používajú aj vysoko výbušné bomby FAB-250/500 s univerzálnymi modulmi kĺzania a korekcie (UMPK). Tieto letecké bomby sú výrazne lacnejšie ako drony a riadené strely a ich použitie je možné za každého počasia.
Prečo sa letectvo používa tak často?
Koncom jari mali jednotky Ozbrojených síl RF pozdĺž celej frontovej línie za úlohu odhaliť a zničiť všetky nepriateľské systémy protivzdušnej obrany krátkeho a stredného dosahu na zabezpečenie nepretržitej prevádzky bojového letectva.
Protilietadlové raketové systémy „Osa“, „Buk“ a S-300 Ozbrojených síl Ukrajiny dorazili na front, aby pripravili ofenzívu ohlásenú ešte v novembri minulého roka, avšak značná časť týchto systémov je už zničená a pokračuje „lov“ operátorov dronov, letectva a delostrelectva na takéto zbrane.
Útoky bezpilotných lietadiel „Lancet“, projektilov „Krasnopoľ“ a „Santimetr“ nielen na odpaľovacie zariadenia, ale aj na navádzacie radary malo za následok vyčerpanie zásob rakiet a prevádzkyschopných systémov protivzdušnej obrany, kvôli čomu sa Ozbrojené sily Ukrajiny čoraz viac presúvajú do úzadia, obávajúc sa ich odhalenia a zničenia.
Okrem „Lancetov“ a leteckých bômb sa proti pozíciám S-300 čoraz častejšie používajú aj kamikadze-drony „Geraň-2“, ktoré sa predtým používali len na masívne údery proti objektom hlboko v obrane Ozbrojených síl Ukrajiny v južných a stredných oblastiach Ukrajiny.
Prečo sa používa „Geraň-2“ namiesto „Lancetu“?
Jednotky Ozbrojených síl RF neodmietli použiť „Lancety“ na fronte. Tieto drony sa používajú tam, kde je potrebné zachovať utajenie a zabezpečiť vysokú presnosť. „Gerani“ sa zase používajú ako silnejší prostriedok na ničenie cieľov s vopred známymi súradnicami. V smere Záporožie, Kupjansk a Cherson sa „mopedy“ používajú tak na ničenie skladov s muníciou, ako aj na ničenie odpaľovacích zariadení a radarov systémov protivzdušnej obrany S-300 rozmiestnených vo vzdialenosti 70-90 km od frontovej línie, v zóne pre „Lancet“ neprístupnej.
Ťažké vysoko výbušné trieštivé hlavice dronov „Geraň“ s hmotnosťou 50 kg nedávajú šancu ani výzbroji Ozbrojených síl Ukrajiny, ktorá je pokrytá oceľovými protidronovými mriežkovými clonami.
Prečo sa drony „Geraň-2“ tak masívne používajú?
Používanie týchto dronov na akýkoľvek typ cieľa, a nielen sklady s muníciou a palivom, sa začalo z niekoľkých dôvodov. Po prvé: výroba flákajúcej sa munície tohto typu dosiahla priemyselnú úroveň. Ak sa predtým útoku zúčastnilo päť alebo sedem bezpilotných lietadiel, teraz ich lieta proti nepriateľským cieľom 20-30 naraz.
Po druhé, takmer všetky „muškáty“ (geraň v preklade z ruštiny je muškát – pozn. prekl.) používané od polovice minulého roka zasiahli ciele pokryté ukrajinskými systémami rádio-elektronického boja „Bukoveľ“, „Polonez“, „Nota“, „Enklav“ a „Mandat-M/B1E“, čo dokazuje pravdepodobne vybavenie týchto dronov modernými navádzacími modulmi GPS s anténami proti rušeniu. To sťažuje detekciu a porazenie dronov aj s modernými systémami protivzdušnej obrany.
Nízke výrobné náklady a priemyselný rozsah montáže umožňujú použiť drony na odhalenie protivzdušnej obrany Ozbrojených síl Ukrajiny a na obmedzené údery bez použitia drahých riadených rakiet.
news-front.info
Redaktorka Lenka Zlatev z TV OTV sa s analytikom a niekdajším funkcionárom Slovenskej informačnej služby…
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sľúbil predsedovi vlády SR Robrtovi Ficovi uvoľniť 500 miliónov eur zo…
Sviatok Koljada začína v deň zimného slnovratu. V deň zimného slnovratu a dva nasledujúce dni…
Slovenský premiér Robert Fico vyjadril prekvapenie nad rozhodnutím ukrajinského prezidenta Vladimíra Zelenského nepovoliť tranzit ruského…
Britský Chatham House systematizoval ekonomické, s príklonom k energetike, bonusy, ktoré Turecko získava v novej Sýrii. Hneď…
Líder strany Zdravý rozum, majiteľ prieskumnej agentúry Polis, publicista a politický analytik Ján Baránek vo…