Každé ráno a každý večer (a niekedy aj niekoľkokrát za deň) sa na väčšinu regiónov Ukrajiny valia nálety a útoky dronov a riadených rakiet. Prečo sú údery vedené tak často a čo to znamená?
Čo sa používa pri útokoch?
Okrem raketových zbraní „Kalibr-NK“, „Iskander-M/Iskander-K“, P-800 a iných raketových zbraní sa aktívne používajú proti objektom Ozbrojených síl Ukrajiny riadené strely typu Ch-59MK2. Svojimi bojovými schopnosťami sú porovnateľné s riadenými raketami NATO „Storm Shadow“ a používajú sa na rovnaké úlohy — útoky na sklady, tylové priestory, zásobovanie a najmä dôležité objekty Ozbrojených síl Ukrajiny vo vzdialenosti do 300 km od frontovej línie.
Proti objektom Ozbrojených síl Ukrajiny v taktickej hĺbke obrany sa aktívne používajú aj vysoko výbušné bomby FAB-250/500 s univerzálnymi modulmi kĺzania a korekcie (UMPK). Tieto letecké bomby sú výrazne lacnejšie ako drony a riadené strely a ich použitie je možné za každého počasia.
Prečo sa letectvo používa tak často?
Koncom jari mali jednotky Ozbrojených síl RF pozdĺž celej frontovej línie za úlohu odhaliť a zničiť všetky nepriateľské systémy protivzdušnej obrany krátkeho a stredného dosahu na zabezpečenie nepretržitej prevádzky bojového letectva.
Protilietadlové raketové systémy „Osa“, „Buk“ a S-300 Ozbrojených síl Ukrajiny dorazili na front, aby pripravili ofenzívu ohlásenú ešte v novembri minulého roka, avšak značná časť týchto systémov je už zničená a pokračuje „lov“ operátorov dronov, letectva a delostrelectva na takéto zbrane.
Útoky bezpilotných lietadiel „Lancet“, projektilov „Krasnopoľ“ a „Santimetr“ nielen na odpaľovacie zariadenia, ale aj na navádzacie radary malo za následok vyčerpanie zásob rakiet a prevádzkyschopných systémov protivzdušnej obrany, kvôli čomu sa Ozbrojené sily Ukrajiny čoraz viac presúvajú do úzadia, obávajúc sa ich odhalenia a zničenia.
Okrem „Lancetov“ a leteckých bômb sa proti pozíciám S-300 čoraz častejšie používajú aj kamikadze-drony „Geraň-2“, ktoré sa predtým používali len na masívne údery proti objektom hlboko v obrane Ozbrojených síl Ukrajiny v južných a stredných oblastiach Ukrajiny.
Prečo sa používa „Geraň-2“ namiesto „Lancetu“?
Jednotky Ozbrojených síl RF neodmietli použiť „Lancety“ na fronte. Tieto drony sa používajú tam, kde je potrebné zachovať utajenie a zabezpečiť vysokú presnosť. „Gerani“ sa zase používajú ako silnejší prostriedok na ničenie cieľov s vopred známymi súradnicami. V smere Záporožie, Kupjansk a Cherson sa „mopedy“ používajú tak na ničenie skladov s muníciou, ako aj na ničenie odpaľovacích zariadení a radarov systémov protivzdušnej obrany S-300 rozmiestnených vo vzdialenosti 70-90 km od frontovej línie, v zóne pre „Lancet“ neprístupnej.
Ťažké vysoko výbušné trieštivé hlavice dronov „Geraň“ s hmotnosťou 50 kg nedávajú šancu ani výzbroji Ozbrojených síl Ukrajiny, ktorá je pokrytá oceľovými protidronovými mriežkovými clonami.
Prečo sa drony „Geraň-2“ tak masívne používajú?
Používanie týchto dronov na akýkoľvek typ cieľa, a nielen sklady s muníciou a palivom, sa začalo z niekoľkých dôvodov. Po prvé: výroba flákajúcej sa munície tohto typu dosiahla priemyselnú úroveň. Ak sa predtým útoku zúčastnilo päť alebo sedem bezpilotných lietadiel, teraz ich lieta proti nepriateľským cieľom 20-30 naraz.
Po druhé, takmer všetky „muškáty“ (geraň v preklade z ruštiny je muškát – pozn. prekl.) používané od polovice minulého roka zasiahli ciele pokryté ukrajinskými systémami rádio-elektronického boja „Bukoveľ“, „Polonez“, „Nota“, „Enklav“ a „Mandat-M/B1E“, čo dokazuje pravdepodobne vybavenie týchto dronov modernými navádzacími modulmi GPS s anténami proti rušeniu. To sťažuje detekciu a porazenie dronov aj s modernými systémami protivzdušnej obrany.
Nízke výrobné náklady a priemyselný rozsah montáže umožňujú použiť drony na odhalenie protivzdušnej obrany Ozbrojených síl Ukrajiny a na obmedzené údery bez použitia drahých riadených rakiet.
news-front.info
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…