Juraj Draxler upozornil na to, ako sa robí propaganda. Názorne to ukázal na článku Denníka N.
Autorom článku Je Mirek Tóda, bývalý manžel Moniky Tódovej a dnes partner Gabriely Kajtárovej z Markízy. Článok má bombastický nadpis. Má byť o masívnej čínskej a ruskej špionáži. Keď si však človek článok prečíta, zistí, že sa tam nachádza ledva jeden fakt o danom probléme.
„Článok, ktorého autorom je Mirek Tóda, má bombastický nadpis. „Nemecko čelí masívnej čínskej a ruskej špionáži. Podozriví sú dvaja hlavní kandidáti AfD do volieb,“ začína bývalý minister školstva. Pod titulkom sa nachádza článok, ktorý je podľa neho doslova perlou.
„Zvedavého čitateľa zvlášť z našich krajov, asi okamžite zaujme tá masívna ruská špionáž, o ktorej sa v článku teda podľa všetkého píše. Až na to, že – nepíše. Článok neobsahuje ani JEDNO konkrétne tvrdenie (príklad, prirovnanie, nejaký údaj, výrok niekoho) o nejakej aktivite ruských špiónov. Obsahuje len jeden príbeh „špionáže“, ale nie Rusov: nemecký kapitán stojí pred súdom, pretože sa z vlastnej iniciatívy snažil Rusom doručiť nejaké dôverné armádne materiály cez schránku konzulátu v Bonne. Podľa obžaloby za to nič nedostal,“ informuje Draxler.
Viac sa v článku o ruskej špionáži nepíše nič. A čo o tej čínskej? „Eh – nie. Článok obsahuje len JEDEN konkrétny príbeh. Nedávno bol zatknutý poradca či asistent šéfa kandidátky AfD do europarlamentu na základe podozrenia, že „pracuje pre čínsku tajnú službu“. Možno áno, možno nie, ale okrem tohto neurčitého tvrdenia sa už nič viac nedozvieme. Okrem toho sa k masívnej čínskej špionáži ešte povie, že pred časom jeden zo šéfov francúzskeho námorníctva povedal, že je podozrivé, že v prístave Brest narástol počet sobášov námorníkov s Číňankami. A opäť, to je všetko, nedozvieme sa ani len, o koľko…“ informuje ďalej bývalý minister.
Tóda napísal aj ďalší článok, opäť s bombastickým titulkom. Ak by tam čitateľ tiež očakával bombastické informácie o špionáži, opäť nič. „…Je tam ešte jedno jediné faktografické tvrdenie. A to, že dvojka kandidátky AfD Bystroň vraj zobral hotovosť od média, ktoré vraj financuje „ruská tajná služba“.
Draxler vymenúva ešte niekoľko banálnych informácií. A to už je naozaj všetko. „Čiže, namiesto nejakých príbehov o ruskej špionáži sme sa dozvedeli smutný príbeh osamelého blázna v službách Bundeswehru a namiesto údajov o masívnej čínskej špionáži JEDEN príbeh o jednom človeku, ktorý údajne odovzdával „čínskej tajnej službe“ údaje o fungovaní Európskeho parlamentu. Plus odkaz na výrok francúzskeho admirála, že je podozrivé, že sa v Breste vydáva viac Číňaniek. A príbeh politika AfD, ktoré vraj česká kontrarozviedka podozrieva z nejakých opäť nie veľmi špecifických „proruských“ kontaktov,“ upresňuje.
Bývalý minister konštatuje, že podobne sa o manipuláciu snažia mnohé a mnohé iné články. Vždy nejako manipulujú fakty či kontext, alebo si dokonca bohapusto vymýšľajú. „Toto všetko pritom robia médiá, ktoré sa špecificky hrdia tým, že oni si overujú fakty, dokonca vydávajú „príručky“ o tom, ako spoznať, či je článok založený na faktoch a racionalite,“ dodal Juraj Draxler.
ereport.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…