Predstavitelia Českej republiky v sobotu oznámili, že vyhostia 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, ktorí boli identifikovaní ako dôstojníci tajných služieb. Dôvodom vyhostenia je podozrenie zo zapojenia dôstojníkov ruskej vojenskej rozviedky do výbuchu muničných skladov v obci Vrbětice v Zlínskom kraji z októbra a decembra 2014. Exminister Juraj Draxler a politológ Eduard Chmelár, by pri vynášaní súdov boli nateraz opatrní
Draxler nepopiera, že sa niečo také mohlo stať. A ak nie sú protidôkazy, tak treba brať vývody českých orgánov ako oprávnené. Zároveň ale uvádza tri dôvody, prečo by bol pri prijímaní správy opatrný.
„Prvou je motív: načo? Načo by to robili? Druhou je časovanie. Práve vo chvíli, keď americká vláda prudko mobilizuje ďalšie štáty proti Rusku, vysiela k ruským brehom vojnové lode, dlhé mesiace posilňovala akcieschopnosť v Pobaltí. Tretím dôvodom na opatrnosť je história. České orgány sa viackrát aktívne podieľali na amerických dezinformáciách,“ upozorňuje exminister.
Ako príklad uvádza prípadom o tom, ako sa údajný hlavný strojca útokov na Dvojičky Mohamed Atta vraj v Prahe stretol s irackým konzulom. „Toto bol v podstate hlavný „fakt“, ktorým sa zdôvodňovalo, prečo po útoku na Dvojičky má prísť odveta na Irak. Akurát, že sa to ukázalo ako typická spravodajská lož,“ pripomína Draxler.
Dodáva, že Česi ale boli aktívni aj v oveľa menších dezinformačných operáciách.
„A pripomínam, v dobách vojny alebo hrozby konfliktu sa naši západní spojenci nijako nestránia šírenia úplných klamstiev: od údajného zabíjania bábätiek Saddámovými vojakmi v Kuvajte (neskôr vysvitlo, že celý príbeh koordinovala PR agentúra), cez príbeh o chemických zbraniach v Iraku (tá propaganda bola tak efektívna, že podľa prieskumov verejnej mienky si väčšina Američanov aj po podrobení Iraku myslela, že sa tie chemické zbrane naozaj našli, aj preto, že americké stanice každú chvíľu prinášali správy, že „niečo sa našlo, asi chemické zbrane“ a potom to nenápadne „opravili“) až po príbeh vojačky Lynchovej, zajatej Iračanmi, ktorá po „oslobodení“ poctivo povedala, že takmer všetko, čo si americká propaganda o jej zajatí vymýšľala a urobila z toho obrovský patriotický príbeh, boli lži (Iračania ju vôbec nechceli a snažili sa ju Američanom vrátiť, ale tí potrebovali urobiť bombastické „oslobodenie“, navyše sa mala v „zajatí“, v skutočnosti v irackej nemocnici, veľmi dobre, príkladne sa o ňu starali).“
V závere svojho komentára na sociálnej sieti dodáva, že aj keď je všeličo možné, v časoch rinčania zbraní, ako teraz, by pamätal na to staré známe: prvou obeťou vojny býva pravda.
Ak sa potvrdí podozrenie, že dôstojníci ruskej vojenskej rozviedky boli zapojení do výbuchu muničných skladov vo Vrběticiach na východnej Morave, bol by to najväčší bezpečnostný škandál tohto roka v celej Európe. Podľa politológa Eduarda Chmelára zatiaľ však nemôžeme vylúčiť ani to, že ide o rozsiahlu spravodajskú hru, preto musíme byť veľmi opatrní vo vyhodnocovaní informácií, lebo celá kauza má nateraz viac otázok ako odpovedí.
Najväčšou otázkou podľa Chmelára zostáva, prečo zverejnenie obvinenia o ruskom útoku, o ktorom odvolaný minister zahraničných vecí Tomáš Petříček tvrdí, že ho vedel už dávno a iní českí politici tvrdia, že to vedeli už v roku 2014, trvalo sedem rokov a prečo to bolo načasované práve teraz.
Pripomína, že Hamáček poverený vedením rezortu diplomacie si dokonca s vedomím tejto informácie plánoval cestu do Moskvy a ponúkol Prahu ako miesto možného rokovania amerického a ruského prezidenta – aby vzápätí vyhostil 18 ruských diplomatov, čo sa pri očakávanej diplomatickej odvete rovná prakticky zatvoreniu českej ambasády v Moskve a prerušeniu diplomatických vzťahov.
Chmelár upozorňuje, že dlhodobým problémom nielen českej, ale aj našej bezpečnostnej politiky je, že naše orgány pracujú s informáciami príliš nárazovo, často ich zneužívajú na politické kampane, ideologizujú ich a čo je najhoršie – namiesto rozviedky narábajú so spravodajskými informáciami obchodníci, ktorí ich odovzdávajú médiám.
Ako pri každom podobnom incidente, aj tu sa musíme pýtať, v koho prospech je takéto zvyšovanie napätia.
Špekulovať by sa napríklad dalo o tom, že načasovanie celého „senzačného odhalenia“ prišlo práve v čase, keď sa v Česku rozhoduje o zapojení Ruska do modernizácie atómovej elektrárne v Dukovanoch.
„A obávam sa, že Česko zohralo len úlohu užitočného idiota v spore dvoch veľmocí, Že zohrali veľmi naivnú spravodajskú hru, ktorá sa môže v konečnom dôsledku obrátiť proti nim. Zadychčaný premiér Babiš mi veľmi pripomínal zadychčaného ministra Korčoka, ktorý sa práve vrátil z jednej ambasády, aby oznámil, že Sputnik V je „geopolitická zbraň“. Aj mlčanie prezidenta Miloša Zemana si vysvetľujem tým, že vie o celom incidente podstatne viac,“ píše v statuse Chmelár s tým, že ľudia musia byť veľmi opatrní pri formulovaní záverov.
zdroj: hlavné správy
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…