Bývalý trojnásobný premiér a šéf strany Smer-SD Robert Fico označil samit v litovskom Vilniuse za nielen obrovskú prehru pre Slovensko, ale aj jeho „ožobráčením“.
Členstvo Ukrajiny v NATO by zvyšovalo medzinárodné napätie. Je to v rozpore s našimi národnými záujmami, ktoré majú slovenskí politici chrániť. Tvrdí to strana Smer-SD. Jej šéf Robert Fico zároveň opätovne kritizoval odovzdanie systému protivzdušnej ochrany na Ukrajinu a tiež prípadné zvyšovanie výdavkov na obranu.
„Je to v rozpore s našimi národnými záujmami, pretože nechceme žiť v regióne, ktorý môže byť zdrojom obrovského vojenského konfliktu. Preto veľmi dopredu a jasne oznamujeme, že v prípade účasti Smeru-SD vo vláde budeme mať zásadný problém, ak bude na stole otázka súhlasiť s členstvom Ukrajiny v NATO,“ povedal na štvrtkovej tlačovej konferencii Fico.
Pripomenul tiež záver samitu NATO v litovskom Vilniuse, ktorý hovorí o záväzku vynakladať na obranu minimálne dve percentá HDP. Podľa Fica to v praxi znamená ďalšie zvyšovanie výdavkov na obranu. V tejto súvislosti šéf Smeru-SD opätovne kritizoval odovzdanie systému protivzdušnej ochrany S-300 na Ukrajinu, ako aj darovanie stíhačiek Mig-29.
„Pokiaľ ide o plnohodnotnú protivzdušnú ochranu, SR je taká zraniteľná ako nikdy,“ povedal.
Kritizoval, že v ochrane vzdušného priestoru sa spoliehame na Čechov, Poliakov či Maďarov. Nesúhlasí tiež s nákupom vrtuľníkov Viper, keďže rezort obrany už požiadal USA o konkrétnu cenovú ponuku na ne. Vláda odborníkov nemá podľa Fica právo prijímať žiadne vážne zahraničnopolitické rozhodnutia.
Šéf Smeru je toho názoru, že je potrebné taktiež preskúmať právnu zodpovednosť prezidentky Zuzany Čaputovej. Je to z dôvodu odovzdania bojových lietadiel Mig-29 či systému S-300 Ukrajine. Právnu zodpovednosť bude podľa predsedu Smeru potrebné preskúmať aj u zainteresovaných ľudí na ministerstve obrany.
„Klamú vás všetci. Klamali v priamom prenose, keď tvrdili, že Slovensko nikdy nebolo také chránené, ako je teraz. Ja to poviem opačne. Slovensko nebolo nikdy také nechránené, ako je teraz, len vďaka hlúpej prezidentskej politike a politike ľudí ako Jaroslav Naď a Eduard Heger,“uviedol Fico na dnešnej tlačovej besede.
Fico ďalej zdôraznil, že samit v litovskom Vilniuse je obrovskou prehrou pre Slovensko a taktiež jeho „ožobráčením“.
Fico kritizuje prípadné zvýšené výdavky na obranu. Poukázal tiež na návrhy Inštitútu finančnej politiky, ktorý medzi ilustratívne konsolidačné opatrenia zaradil aj zrušenie 13. dôchodku, skrátenie rodičovskej dávky na dva roky či zrušenie hypoték pre mladých. Takýto návrh konsolidácie verejných financií Smer odmieta.
Minister obrany Martin Sklenár po návrate zo samitu NATO vo Vilniuse povedal, že záväzok vynakladať na obranu minimálne dve percentá HDP je životným národným záujmom Slovenska.
Zároveň prezidentka SR Zuzana Čaputová po návrate zo samitu uviedla, že podporu zvýšenia výrobných kapacít obranného priemyslu považuje za dobrú správu. Za obzvlášť dôležitú označila dohodu na spôsobe rozmiestnenia protivzdušnej obrany na východnej hranici tak, aby rozmiestnenie zariadení v celom regióne bolo koordinované a aby zodpovedalo aktuálnej miere bezpečnostného rizika.
Zdroj: pravda.sk / YouTube / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…