zamyslenie

Dôvody prečo môže dôjsť k blackoutu

Rakúsko – Otázkou nie je, či blackout príde, ale kedy príde. Odborníci sú si tým istí. Ale prečo k tomu vôbec môže prísť?

Mnohé inštitúcie, od armády, polície až po firmy, sa v súčasnosti pripravujú na veľký výpadok elektrickej energie. Ale prečo vlastne? Veď dodávky elektriny v Európe fungujú viac než dobre. Ale presne v tom je problém, pretože čím viac sa spoločnosť stáva závislou od technológií, tým je zraniteľnejšia. A ako rýchlo môže k blackoutu v skutočnosti dôjsť, sa už niekoľkokrát preukázalo.

Napríklad Stadtwerke (mestské služby) Köflach v Štajersku sa len v apríli tohto roku stali obeťou cieleného kybernetického útoku, ktorý paralyzoval interné systémy a opäť boli spustené až zaplatením výkupného. Iný scenár však bol už v januári. Príliš vysoký tok elektrickej energie z juhu na sever viedol k preťaženiu v chorvátskej rozvodni. V priebehu niekoľkých sekúnd zlyhalo 14 elektrických vedení v niekoľkých krajinách. Ale núdzové systémy fungovali a asi po hodine bola sieť opäť v rovnováhe.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Blackouty sú teda dosť pravdepodobné. Príčiny môžu byť rôzne:

1 Zastaraná elektrická sieť

Spotreba elektrickej energie v Rakúsku neustále rastie. Zastaraná infraštruktúra je dôvodom na obavy, keďže rakúska elektrická prenosová sieť sa datuje v podstate do polovice minulého storočia. Problémom sú tu najmä obnoviteľné zdroje energie, keďže možnosti skladovania ešte nie sú primerane vybudované, vysvetľuje generálmajor Peter Skorsch z projektovej skupiny „Blackout“ na ministerstve vnútra. V dôsledku toho elektrická sieť pracuje na hranici svojich možností.

Elektrina, ktorá je dodávaná do siete, treba podľa odborníka aj spotrebovať. Ak sa spotrebuje viac elektriny, ako sa vyrobí alebo ak sa vyrobí viac elektriny, ako sa spotrebuje, elektrická sieť je nevyvážená. Malé odchýlky sa dajú síce „vyrovnať“, ale ak je nerovnováha príliš veľká, elektrická sieť skolabuje. Tento incident môže dokonca vo Švédsku viesť k výpadku elektriny v Rakúsku, keďže sieť je po celej Európe prepojená.

2 Kybernetické útoky

Ďalším nebezpečenstvom sú kybernetické útoky. Zraniteľnosť prevádzky siete zvyšuje najmä digitalizácia („digitálna rozvodňa“). 17. marca 2018 hovorcovia americkej Homeland Security informovali, že Rusko sa pokúsilo preniknúť do americkej energetickej siete. To, že s novým vedením vojny dokáže zhasnúť svetlo len hŕstka ľudí, nedávno ukázal už spomínaný útok na Stadtwerkev Köflachu.

3 Prírodné katastrofy

Jedným zo scenárov, pred ktorým je ťažké sa chrániť, sú prírodné katastrofy. Silné búrky, záplavy a vetry môžu poškodiť elektrické siete a spôsobiť poruchy, ako je mrznúci dážď, silné sneženie, extrémny chlad alebo horúčavy. To isté platí pre prírodné udalosti, ako sú lavíny, zosuvy pôdy, pád skál alebo zemetrasenia.

Napríklad búrka 25. novembra 2005 uvrhla západ Nemecka do snehového chaosu. V Münsterlande a častiach Porúria bolo mnoho miest odrezaných od dodávky elektriny a tento blackout zasiahol viac ako 250 000 ľudí. Mnohí z nich boli bez dodávky elektriny až päť dní. V niektorých regiónoch krajiny úplne skolabovala aj cestná, železničná a letecká doprava.

4 Geomagnetické búrky

Problémom sa však môžu stať nielen „klasické“ búrky, nebezpečenstvom sú aj slnečné vetry, ktoré sú spôsobené plazmovými erupciami a trvá 24 až 36 hodín, kým sa dostanú na Zem. Keď táto vlna zasiahne Zem, deformuje zemské magnetické pole a spustí geomagnetickú búrku. Prudké výkyvy zemského magnetického poľa indukujú prúdy v nechránených elektrických vedeniach. To môže zničiť satelity, transformátory vedenia vysokého napätia a elektronické zariadenia. Silná búrka by spôsobila obrovské škody a mohla by ochromiť veľkoplošne dodávky elektriny.

5 Ľudské zlyhanie

A potom je tu jednoducho zlyhanie ľudského faktora, ktoré môže viesť k blackoutu. Chyby spínania v rozvodniach, ako aj chyby vo výpočtoch počas odstávok sú celkom možnými scenármi.

Vidíme, že dodávka elektriny je založená na systémoch, ktoré sú svojou komplexnosťou náchylné na chyby. Rovnako nebude možné natrvalo odstrániť všetky možné príčiny. Existuje teda len jediná možnosť, a to pripraviť sa na blackout, a to sa týka vlády rovnako ako aj organizácií a každého jednotlivca.

hlavné správy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Slovanské Noviny

Recent Posts

Kedy sa NATO zapojí do vojny na Ukrajine?

NATO si určilo dve červené línie pre intervenciu na Ukrajine, píšu médiá. La Repubblica: NATO…

4 hodiny ago

Podpredseda parlamentu: Čaputovej už pripravili telplé miestečko v zahraničí

Prezidentka SR Zuzana Čaputová bola hostkou v diskusnej relácii TV Markíza Na telo. Podpredseda parlamentu…

4 hodiny ago

VIDEO: Scott Ritter- Je čas, aby sa Západ spamätal — pre Ukrajinu „plán B“ neexistuje a mier je možný len za ruských podmienok

Západ nemá pre Ukrajinu žiadny „plán B“. Povedal bývalý spravodajský dôstojník americkej námornej pechoty Scott…

4 hodiny ago

Moslimská ulica v Británii dvíha hlavu

Posledné komunálne voľby sa skončili drvivým víťazstvom labouristov, no nebolo to bez lyžice dechtu v súdku…

4 hodiny ago

Ukrajinskí veritelia začali uťahovať skrutky

Veľké hedžové fondy – „BlackRock“ s aktívami 9 biliónov dolárov a „Pimco“ s 2 biliónmi…

4 hodiny ago

Slovensko je rajom pre milovníkov hôr.

Máme niekoľko úchvatných hôr, ktoré sa oplatí navštíviť. Tu sú niektoré z najkrajších hôr na…

13 hodín ago