Rakúsko – Otázkou nie je, či blackout príde, ale kedy príde. Odborníci sú si tým istí. Ale prečo k tomu vôbec môže prísť?
Mnohé inštitúcie, od armády, polície až po firmy, sa v súčasnosti pripravujú na veľký výpadok elektrickej energie. Ale prečo vlastne? Veď dodávky elektriny v Európe fungujú viac než dobre. Ale presne v tom je problém, pretože čím viac sa spoločnosť stáva závislou od technológií, tým je zraniteľnejšia. A ako rýchlo môže k blackoutu v skutočnosti dôjsť, sa už niekoľkokrát preukázalo.
Napríklad Stadtwerke (mestské služby) Köflach v Štajersku sa len v apríli tohto roku stali obeťou cieleného kybernetického útoku, ktorý paralyzoval interné systémy a opäť boli spustené až zaplatením výkupného. Iný scenár však bol už v januári. Príliš vysoký tok elektrickej energie z juhu na sever viedol k preťaženiu v chorvátskej rozvodni. V priebehu niekoľkých sekúnd zlyhalo 14 elektrických vedení v niekoľkých krajinách. Ale núdzové systémy fungovali a asi po hodine bola sieť opäť v rovnováhe.
Blackouty sú teda dosť pravdepodobné. Príčiny môžu byť rôzne:
Spotreba elektrickej energie v Rakúsku neustále rastie. Zastaraná infraštruktúra je dôvodom na obavy, keďže rakúska elektrická prenosová sieť sa datuje v podstate do polovice minulého storočia. Problémom sú tu najmä obnoviteľné zdroje energie, keďže možnosti skladovania ešte nie sú primerane vybudované, vysvetľuje generálmajor Peter Skorsch z projektovej skupiny „Blackout“ na ministerstve vnútra. V dôsledku toho elektrická sieť pracuje na hranici svojich možností.
Elektrina, ktorá je dodávaná do siete, treba podľa odborníka aj spotrebovať. Ak sa spotrebuje viac elektriny, ako sa vyrobí alebo ak sa vyrobí viac elektriny, ako sa spotrebuje, elektrická sieť je nevyvážená. Malé odchýlky sa dajú síce „vyrovnať“, ale ak je nerovnováha príliš veľká, elektrická sieť skolabuje. Tento incident môže dokonca vo Švédsku viesť k výpadku elektriny v Rakúsku, keďže sieť je po celej Európe prepojená.
Ďalším nebezpečenstvom sú kybernetické útoky. Zraniteľnosť prevádzky siete zvyšuje najmä digitalizácia („digitálna rozvodňa“). 17. marca 2018 hovorcovia americkej Homeland Security informovali, že Rusko sa pokúsilo preniknúť do americkej energetickej siete. To, že s novým vedením vojny dokáže zhasnúť svetlo len hŕstka ľudí, nedávno ukázal už spomínaný útok na Stadtwerkev Köflachu.
Jedným zo scenárov, pred ktorým je ťažké sa chrániť, sú prírodné katastrofy. Silné búrky, záplavy a vetry môžu poškodiť elektrické siete a spôsobiť poruchy, ako je mrznúci dážď, silné sneženie, extrémny chlad alebo horúčavy. To isté platí pre prírodné udalosti, ako sú lavíny, zosuvy pôdy, pád skál alebo zemetrasenia.
Napríklad búrka 25. novembra 2005 uvrhla západ Nemecka do snehového chaosu. V Münsterlande a častiach Porúria bolo mnoho miest odrezaných od dodávky elektriny a tento blackout zasiahol viac ako 250 000 ľudí. Mnohí z nich boli bez dodávky elektriny až päť dní. V niektorých regiónoch krajiny úplne skolabovala aj cestná, železničná a letecká doprava.
Problémom sa však môžu stať nielen „klasické“ búrky, nebezpečenstvom sú aj slnečné vetry, ktoré sú spôsobené plazmovými erupciami a trvá 24 až 36 hodín, kým sa dostanú na Zem. Keď táto vlna zasiahne Zem, deformuje zemské magnetické pole a spustí geomagnetickú búrku. Prudké výkyvy zemského magnetického poľa indukujú prúdy v nechránených elektrických vedeniach. To môže zničiť satelity, transformátory vedenia vysokého napätia a elektronické zariadenia. Silná búrka by spôsobila obrovské škody a mohla by ochromiť veľkoplošne dodávky elektriny.
A potom je tu jednoducho zlyhanie ľudského faktora, ktoré môže viesť k blackoutu. Chyby spínania v rozvodniach, ako aj chyby vo výpočtoch počas odstávok sú celkom možnými scenármi.
Vidíme, že dodávka elektriny je založená na systémoch, ktoré sú svojou komplexnosťou náchylné na chyby. Rovnako nebude možné natrvalo odstrániť všetky možné príčiny. Existuje teda len jediná možnosť, a to pripraviť sa na blackout, a to sa týka vlády rovnako ako aj organizácií a každého jednotlivca.
Rusko otestovalo na Ukrajine svoju najnovšiu balistickú raketu stredného doletu. Vo štvrtok večer sa prezident…
Dominantné centrum sveta sa podľa maďarského premiéra Viktora Orbána presúva do Eurázie. Päťstoročná globálna hegemónia…
„Za naše peniaze nás obrali o bezpečnosť“ Darovanie vlastných obranných systémov pri prebiehajúcom vojenskom konflikte u…
Hosťami relácie Král na ťahu boli za koalíciu Roman Michelko a Tomáš Taraba (SNS) a…
Rusko môže použiť zbrane proti vojenským zariadeniam krajín, ktoré proti nemu používajú svoje zbrane, povedal…
Prezident Ruska nečakane oslovil personál ozbrojených síl a občanov, partnerov krajiny a tých, ktorí „stále…