Politikov dobehli ich vlastné výroky o DPH
Výsledkom konsolidačných opatrení je, že 95 % finančných prostriedkov zaplatia občania. Štát pritom šetrením na sebe získa len päť percent. Uviedli to v utorok predseda opozičného KDH Milan Majerský a poslanec Národnej rady SR Jozef Hajko (KDH), informuje portál ta3.
“Slovensko má vládu zdražovania a dusenia podnikateľov. Konsolidácia sa dotkne všetkých ľudí – podnikateľov, zamestnancov, bohatých, ale čo je najhoršie, dotkne sa predovšetkým chudobných ľudí,” uviedol Majerský.
Hajko dodal, zvýšenie dane z pridanej hodnoty (DPH) na 23 % zasiahne rozpočty občanov, pretože štát plánuje vybrať o jednu miliardu viac, ako pôvodne plánoval. Má sa tak stať napriek vyhláseniam o znižovaní DPH na niektoré tovary.
Poslanec NR SR za KDH kritizoval aj zvýšenú DPH na knihy a zavedenie dane z finančných transakcií pre firmy. “Je iluzórne si myslieť, že to nezasiahne ľudí, pretože podnikatelia tieto náklady prenesú do cien tovarov a služieb, a napokon to aj tak zaplatia ľudia,” objasnil s tým, že v budúcom roku očakáva strmý nárast inflácie. KDH podľa neho taktiež presadzuje zachovanie rodičovského dôchodku, keďže je garantovaný aj v Ústave SR.
Hajko prezentoval aj riešenia z dielne KDH, ktoré hovoria o tom, že vláda musí šetriť na sebe na úrovni 95 %. “Navrhujeme znížiť počet zamestnancov vo verejnom sektore o desať percent. Momentálne ich máme 440-tisíc a ich počet stále rastie. Veľkú časť pritom tvorí ústredný štátny aparát. Predpokladáme, že ak by štát znížil ich počet, dokázal by naďalej plniť svoje úlohy,” priblížil.
KDH taktiež navrhuje znížiť výdavky ministerstiev o desať percent. “Dostali by sme sa tak k sume jedna miliarda eur, čo je presne toľko, koľko chce štát budúci rok vybrať na DPH od ľudí,” podotkol Hajko s tým, že taktiež navrhuje odpredať prebytočný majetok štátu, zlepšiť výber DPH na úroveň priemeru desiatich najúspešnejších štátov v EÚ a zvýšiť odvod z hazardných hier.
Na konsolidačné opatrenie reagoval aj europoslanec a šéf mimoparlamentného hnutia Republika Milan Uhrík. Na sociálnej sieti zverejnil tri roky starý status súčasného ministra Tomáša Tarabu (nom.SNS) k zvyšovaniu DPH.
Uhrík pripomenul, „aby sme nezabudli“, čo v máji 2021 súčasný minister napísal: „DPH je najzlodejskejšia daň akú štát môže od ľudí vyberať. Je to čisté parazitovanie na ľuďoch, ktorým štát už predtým zdanil ich zárobky a cez DPH ich ide zdierať druhýkrát ak tieto zdanené peniaze chcú minúť na jedlo, život a vlastnú existenciu...“
Na otázku v diskusii, odkiaľ by Uhrík zobral miliardy na konsolidáciu, europoslanec uviedol, že by určite stopol 400 miliónov určených pre Zelenského a redukoval by aj výdavky v obrane na nákup zbraní a novej techniky.
V tomto ho podporil ďalší diskutujúci, ktorý poukázal na vyše miliardové sumy, ktoré zaplatíme za nákup Tatroviek a „dodávok“ a ďalších zbraní a techniky na obranu.
Ľudia v diskusných príspevkoch by najviac šetrili na pomoci Ukrajine, zdanení tých, čo sa nabalili na covide. Odporúčajú tiež „menej kradnúť“ a byť solidárnejší s ľuďmi v príjmoch, poukazujúc na kontroverzný fakt, že členovia vlády skokovo zvýšili svoje platy. „To sa im konsoliduje“, odkázala ďalšia diskutujúca.
SNS, ktorá súhlasila s konsolidačným balíčkom, v ktorom je aj zvýšenie diaľničnej známky o polovicu, zo 60 na 90 eur pritom v minulosti presadzovala dokonca jej úplné zrušenie…
Z konsolidačných opatrení, ktoré predstavila vláda vyplýva, že bežnú trojčlennú rodinu budú ročne stáť približne 1000 eur. Dotkne sa to pritom najzraniteľnejších, a to rodín s deťmi, najmä jednorodičov, ale aj rodín s viacerými deťmi. Uviedol to v stredu predseda opozičného PS Michal Šimečka na tlačovej konferencii spolu s ďalšími predstaviteľmi hnutia.
Portál televízie ta3 tiež poukázal na výrok Roberta Fica z apríla tohto roka: “Niekto si vymyslel, ale neviem kto, pravdepodobne Saska, že vraj chceme zvyšovať DPH,” hovoril ešte v apríli premiér.
“Ja hovorím veľmi jasne. Ja som odporcom zvyšovania DPH a musíme nájsť, ak máme konsolidovať, iné možnosti, ako sa postaviť verejným financiám,” vyjadril sa Fico s tým, že v roku 2023 jeho vláda prebrala najhoršie verejné financie v EÚ.
“Poprosím kolegov aj v Progresívnom Slovensku, vrátane pána Ódora, aj v Saske, aby držali hubu,” dodal a následne sa ospravedlnil za expresívne slová.
/ skspravy.sk /
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…