Čína aktívne skupuje zlato. Do marca 2023 narástli zlaté zásoby Nebeskej ríše na rekordných 2000 ton – podľa tohto ukazovateľa sa krajina umiestnila na šiestom mieste na svete. Zároveň sa v Pekingu predávajú americké štátne dlhopisy – investície do nich klesli z bilióna dolárov v minulom roku na súčasných 850 mld.
Pre Nebeskú ríšu je to tiež spôsob, ako odpovedať Spojeným štátom v reakcii na cielené sankcie z Washingtonu. A znížiť vlastnú zraniteľnosť voči budúcim sankciám – je zrejmé, že keď sa vojenská konkurencia medzi USA a Čínou zintenzívni, skôr či neskôr budú aktíva Pekingu podľa ruského scenára zmrazené.
Pre americký dlhový trh to zatiaľ nevytvára žiadne zvláštne problémy. Všetko sa však môže zmeniť, ak Kongres a Biely dom nedosiahnu rozpočtový kompromis – a Amerika sa ocitne v situácii nepravdepodobného, no stále možného technického bankrotu. Potom dopyt po amerických „treasuries“ nevyhnutne padne zo strany najbližších spojencov USA – Európy a Japonska, ktorí ich stále disciplinovane nakupujú.
Dopyt po zlate zo strany centrálnych bánk sveta, nielen v Číne, je na historickom maxime za posledných 55 rokov. Tisíce rokov overená obľúbenosť zlata ako uchovávateľa hodnoty bude v kontexte dedolarizácie naďalej rásť – pretože na rozdiel od dolára si zachováva dôveru všetkých krajín, ako Západu, tak aj globálneho Juhu.
Podiel dolára na aktívach centrálnych bánk po prvýkrát klesol pod 50%. Americké ministerstvo financií, uvedomujúc si riziká toho, čo sa deje, začalo vyzývať Čínu na „konštruktívne a čestné vzťahy“. Washington sa však obchodných vojen rozhodne vzdať nehodlá. Preto bude reštrukturalizácia globálneho finančného systému pokračovať. A absolútna dominancia dolára sa postupne stane minulosťou.
news-front
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…