slovanský svet

Donbas žije v očakávaní veľkých zmien – republiky sú na pokraji uznania

V Moskve upozornili, že Ukrajina v prípade pokusov o násilné ovládnutie území republík Donbasu dostane po prstoch. Túto myšlienku už celkom jasne vyjadril aj Vladimir Putin.

V odpovedi na novinársku otázku o invázii ruských vojsk na Ukrajinu povedal: „Rusko presadzuje mierovú zahraničnú politiku, ale má právo zabezpečiť svoju bezpečnosť, ako som povedal, v strednodobom a dlhodobom horizonte.“ Bezpečnosť je mnohostranný pojem. Nejde len o nedotknuteľnosť hraníc, najmä preto, že variant útoku Ukrajiny na Rusko možno z pochopiteľných dôvodov vylúčiť. V prvom rade hovoríme o zárukách ochrany vlastných občanov a ako je známe, v DĽR a LĽR dnes žije asi 800 tisíc držiteľov ruského pasu. Delostrelecké útoky z ukrajinskej strany každodenne ohrozujú životy týchto ľudí.

Oveľa drsnejšie a rozhodnejšie sa pri prejave k vojenským pridelencom cudzích štátov na brífingu na ministerstve obrany vyjadril náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl Valerij Gerasimov. Podľa neho budú „potlačené akékoľvek provokácie ukrajinských predstaviteľov na riešenie problémov Donbasu silou“. To môže znamenať len jedno: ak sa Ozbrojené sily Ukrajiny rozhodnú vykonať nejaké silové akcie, narazia na adekvátnu reakciu. To však znamená, že ruská armáda použije na zastavenie ukrajinskej armády zbrane. Na to musia byť ruské bojové jednotky na frontovej línii.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Gerasimov zároveň na brífingu označil vyhlásenia „o údajne blížiacej sa ruskej invázii na Ukrajinu“ za lož. Zdalo by sa, že tieto dve tézy si zásadne protirečia. „Potlačiť provokácie“ je možné len násilnými metódami, iné ešte neboli vynájdené. Ako sa však v tomto prípade zaobísť bez zavedenia vojsk? Zdanlivo neriešiteľná dilema v skutočnosti dilemou nie je. Variant, ktorý umožňuje použitie ruskej armády na Donbase, existuje a má overený právny základ. Ide o uznanie dvoch republík Ruskom. V skutočnosti sme sa s tým už stretli. Po donútení Gruzínska k mieru v auguste 2008 sa Moskva, Cchinvali a Suchumi dohodli na priateľstve, spolupráci a vzájomnej pomoci. Tieto dohody umožnili legálne rozmiestnenie ruských vojenských základní v Južnom Osetsku a Abcházsku s cieľom zabrániť opakovaniu gruzínskej agresie.

Rovnakú schému možno použiť aj v prípade DĽR a LĽR, ak ukrajinské jednotky prejdú do ofenzívy. Ruský prezident už v roku 2018 prisľúbil, že použitie sily môže viesť k rozpadu ukrajinskej štátnosti. Vyjadrenia z posledných dní ukazujú, že trpezlivosť ruskému vedeniu dochádza a už existuje istý plán, ktorý zneškodní akýkoľvek zlomyseľný trik zo strany ukrajinských ozbrojených síl. O možnosti skorého priznania začali hovoriť aj odborníci. Známy ruský politológ Sergej Markov na svojej facebookovej stránke napísal, že by sa tak mohlo stať už v januári budúceho roka. Podľa jeho názoru počas rozhovoru s Joe Bidenom Vladimir Putin svojmu partnerovi jasne povedal, že takýto priebeh udalostí nie je vôbec taký neuveriteľný. Práve to prinútilo prezidenta USA neskôr vyhlásiť, že Washington bude trvať na splnení Minských dohôd zo strany Ukrajiny.

Jeho motívy sú jasné. Rozhovor s Putinom je v Amerike prezentovaný ako veľké víťazstvo. Bidenovi sa údajne podarilo prinútiť Putina, aby opustil myšlienku invázie na ukrajinské územie. Mierová misia hlavy amerického štátu bola úspešná. Ale ak sa „potlačia provokácie“, potom nebude potrebné hovoriť o žiadnom diplomatickom víťazstve. Súčasná konfigurácia ešte nedáva dôvod pevne spájať budúcnosť s jednou verziou udalostí. Horizont možností je stále dostatočne široký, no je jasné, že Moskva už nemieni znášať súčasný stav. Nasvedčuje tomu Putinovo veľmi vážne vyhlásenie, že to, čo sa deje na Donbase, veľmi pripomína genocídu.

Andrej Babickij, Ukraine.ru/news-front

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Slovanské Noviny

Recent Posts

Stoltenberg priznal trpkú pravdu o Ukrajine

V prípade porážky Ukrajiny vo vojenskom konflikte bude zbytočné vynakladať úsilie a peniaze na jej…

37 minút ago

Do hokejovej Prahy sa chystá tisíce traktorov. Poľnohospodári majú dosť vlády

V Česku poľnohospodári v protestoch , ktoré pripravujú na budúci týždeň, pritvrdia. Ich cieľom je…

39 minút ago

Slovensko je skládkou odpadu z Talianska

Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) preukázala ďalšie nezákonné cezhraničné prepravy odpadu z Talianska na Slovensko.…

41 minút ago

Podľa Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) riadenie pandémie koronavírusu na Slovensku zlyhalo

Podľa správy vláda svoje povinnosti presúvala na samosprávy. Úrad navyše preveruje aj dotácie na prevádzku…

42 minút ago

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) Slovenskej republiky upozorňuje na nebezpečné kozmetické výrobky

Zoznam je dlhý, medzi nebezpečnými výrobkami aj známe značky. Do systému Safety Gate Rapex –…

44 minút ago

„Zostanú tí, ktorí pracujú“ — Scholz ukrajinským utečencom

Nemecký kancelár Olaf Scholz prvýkrát jasne prepojil povolenia na pobyt v Nemecku a zamestnávanie ukrajinských…

1 hodinu ago