Snáď najväčšou zmenou, o ktorú sa Trump usiluje, je rozviesť Spojené štáty z ich manželstva z čias studenej vojny s transatlantickou vojenskou alianciou – NATO – ktorej chýba akýkoľvek súčasný účel okrem podnecovania atmosféry konfrontácie s Ruskom.
Otázkou zostáva, či je Trumpov mandát dostatočne silný na to, aby priviedol k tomuto rozvodu, a či príkazy „mieru“ zvíťazia nad príkazmi „sily“, ak bude tento mandát spochybnený doma aj v zahraničí.
Donald Trump je muž na misii.
Je to tiež človek poháňaný egom, ktoré môže predbehnúť schopnosť národa, ktorému bude 20. januára 2025 prisahať, sa vyrovnať.
Trump sa súčasne snaží odpútať Spojené štáty od globálnych horúcich miest, ktoré definovali súčasné priority národnej bezpečnosti, a zároveň presadzuje novú zahraničnú politiku zameranú na upevnenie americkej dominancie nad jej bezprostrednými sférami strategického záujmu, vrátane zaujatia agresívneho postoja k rozšíreniu územie Spojených štátov, ktoré zahŕňa Grónsko a Panamský prieplav.
Na dosiahnutie tohto rozsiahleho cieľa bude Trump a jeho tím pre zahraničnú politiku/národnú bezpečnosť musieť ísť proti zrnu desaťročí politických imperatívov, ktoré sa postupom času používali na definovanie záujmov národnej bezpečnosti USA.
V snahe ukončiť ukrajinský konflikt bez dosiahnutia základných cieľov USA a ich západných spojencov, konkrétne strategickej porážky Ruska, Trump otvára dvere možnej normalizácii vzťahov medzi Ruskom a USA a tým aj , Rusko a Európa.
V prvom rade musí Trump nájsť formuláciu na zastavenie konfliktu, ktorá súčasne uznáva realitu víťazstva Ruska nad kolektívnym Západom.
To znamená, že Rusko bude musieť získať veľkú väčšinu toho, o čo sa snaží, pokiaľ ide o ukrajinský konflikt – ukrajinskú neutralitu (žiadne členstvo v NATO), trvalé medzinárodné uznanie ruskej suverenity nad Krymom, Chersonom, Záporožím, Doneckom a Luganskom, zrušenie všetkých sankcií spojených so špeciálnou vojenskou operáciou a politická kontrola nad budúcnosťou toho, čo zostáva na Ukrajine, vrátane ústavných zmien vyžadujúcich „denacifikáciu“.
Trump bude presadzovať takúto dohodu ako veľké víťazstvo, pretože sám seba označil za niekoho, kto tento konflikt nepropagoval, a ako taký by mal byť uznaný za vytvorenie podmienok pre mier.
Ďalší krok je možno najnáročnejší: rozvod Spojených štátov z NATO.
Konflikt na Ukrajine podčiarkol realitu, že NATO po skončení studenej vojny je organizáciou, ktorej chýba životaschopná misia. Z toho, čo bolo kedysi obrannou alianciou zameranou na ochranu západnej Európy pred sovietskou expanziou, sa NATO stalo o niečo viac než len nástrojom toho istého druhu zahraničného dobrodružstva vedeného USA, ako tvrdí Donald Trump, od ktorého sa snaží odísť.
Problém je v tom, že politická a ekonomická elita Európy, ktorá je zodpovedná za to, že sa NATO nechalo predefinovať ako nástroj amerického impéria, sa dobrovoľne nepodvolí Trumpovej strategickej vízii. NATO, ktoré čelí znižovaniu amerických investícií do aliancie, sa bude snažiť reštrukturalizovať obranu Európy založenú na modeli hrozby, ktorý sa Trump prostredníctvom mierovej iniciatívy v súvislosti s Ukrajinou snaží rozložiť.
Scott Ritter
Okrem Huliaka & spol. má koalícia problém aj s poslancami okolo Samuela Migaľa zo strany…
Zelenského režim zrušil stretnutie, na ktorom mala v utorok 7. januára slovenská a ukrajinská delegácia…
Politický analytik, publicista, historik a najnovšie aj hudobný vedec Eduard Chmelár vo svojom kverulantskom a…
Zatímco na Západě je vědecký pokrok spojen „s úplným zhroucením všeho, co souvisí s lidskou…
Premiér Robert Fico sa vyjadril k svojej ceste do Vietnamu. Odmieta informovať verejnosť o svojom…
Nastupujúci americký prezident Donald Trump v utorok vylúčil, že využije vojenskú silu na pripojenie Kanady,…