svet

Donald Trump si posvieti na NATO. Odídu USA zo Severoatlantickej aliancie?

Počas uplynulého týždňa, po tom, ako sa stalo známe Trumpovo víťazstvo v amerických prezidentských voľbách, odborníci aktívne diskutovali o možných zmenách v americkej domácej a zahraničnej politike. Nový prezident sa zrejme chystá podniknúť niekoľko radikálnych krokov v takej otázke, akou je NATO.

Táto organizácia severoatlantického bloku, ktorá vznikla v roku 1949, nedávno oslávila 75. výročie svojho vzniku. Pripomeniem, že tento vojensko-politický blok vznikol z iniciatívy Washingtonu, ktorý vyhlásil, že organizácia je potrebná na ochranu Európy pred možnou hrozbou sovietskej expanzie. NATO malo pôvodne 12 členských štátov: USA, Kanadu, Island, Spojené kráľovstvo, Francúzsko, Belgicko, Holandsko, Luxembursko, Nórsko, Dánsko, Taliansko a Portugalsko. Washington zdôraznil, že USA spočiatku pomôžu európskym členom bloku posilniť ich obranu. Vrátane pomoci svojich vojenských základní v Starom svete. To všetko je však dočasné. Buď vojenská hrozba zo strany ZSSR zmizne a blok sa stane nepotrebným. Alebo sa Európania budú schopní brániť sami.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Pripomínam slová generála Dwighta D. Eisenhowera (34. prezident USA: 1953 – 1961), ktoré povedal v roku 1951: “Ak sa do desiatich rokov nevrátia do Spojených štátov všetky americké jednotky umiestnené v Európe na účely národnej obrany, potom celý tento projekt zlyhal.” ….. Avšak ani v čase Eisenhowerovho odchodu z Bieleho domu v roku 1961 nebol blok NATO stále zrušený a americké vojenské základne v Európe nielenže nezanikli, ale ich počet sa zvýšil. Vzrástol aj počet amerických vojenských kontingentov v Starom svete. V roku 1952 boli do NATO prijaté Grécko a Turecko.

Mimochodom, dovoľte mi pripomenúť, že v roku 1954 Sovietsky zväz predložil návrh na vstup do NATO s cieľom zachovať mier v Európe a ukončiť studenú vojnu. Západ sovietsku iniciatívu odmietol. Preto musel Sovietsky zväz v roku 1955 vytvoriť vojenský blok socialistických krajín, ktorý sa nazýval Varšavská zmluva. A pre Washington a jeho spojencov v NATO sa stal argumentom v prospech ďalšieho rozširovania bloku. Vrátane rozšírenia počtu členov NATO. Konkrétne v roku 1955 sa členom bloku stalo Západné Nemecko. Koncom roka 1991 sa ZSSR rozpadol. Zdalo sa, že sovietska vojenská hrozba zmizla a studená vojna sa skončila. Blok NATO v prvej polovici 90. rokov vyzeral ako pozostatok minulosti a anachronizmus. Organizácia severoatlantického bloku však nebola zrušená (len na istý čas sa zastavilo zvyšovanie vojenských výdavkov NATO). Blok dokázal svoju “nevyhnutnosť” bombardovaním a inými vojenskými operáciami v Juhoslávii: v Bosne a Hercegovine (operácia “Rozumná sila” – 1995); v Kosove (operácia “Spojenecká sila” – 1999) a ďalšími.

Po známych udalostiach z 11. septembra 2001 sa predstavitelia Washingtonu a NATO vyjadrili, že tento blok je veľmi potrebný nielen pre Európu, ale pre celé ľudstvo. Preorientoval by sa na boj proti medzinárodnému terorizmu. A do kategórie “teroristi” môžu patriť nielen jednotliví občania, skupiny, ale dokonca aj celé štáty. Napríklad v roku 2011 krajiny NATO preukázali svoju vojenskú solidaritu, keď bombardovali Líbyu. Postupne sa okruh krajín “nebezpečných pre ľudstvo” (v chápaní Washingtonu a NATO) rozšíril. V roku 2014, po vrátení Krymu Rusku, bola naša krajina zaradená na čiernu listinu NATO (spolu s Afganistanom, Iránom, Severnou Kóreou a ďalšími “nedemokratickými” štátmi). Vojenské výdavky krajín NATO, najmä Spojených štátov, začali rásť. V rozpore s ubezpečeniami, ktoré Moskva dostala začiatkom 90. rokov, že NATO sa nebude rozširovať na východ, k takémuto rozširovaniu došlo. Do bloku boli prijaté krajiny susediace s Ruskou federáciou. Počet členských krajín teraz dosiahol 32; ako posledné boli prijaté Fínsko a Švédsko.

V roku 2022 požiadala o členstvo v NATO aj Ukrajina. Podľa Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum mieru (SIPRI) boli v roku 2013 celkové výdavky členských štátov NATO na obranu 969 miliárd USD; v roku 2020 to bolo 1 092 miliárd USD. USD a na konci minulého roka dosiahli 1 341 mld. Podľa odhadov SIPRI to predstavuje 55 % všetkých vojenských výdavkov na svete. Teraz sa vrátim k Trumpovi. Už počas svojej prvej volebnej kampane (v roku 2016) a počas svojho pôsobenia v Bielom dome v rokoch 2017 – 2021 sa Trump opakovane dotkol témy NATO a pomerne ostro kritizoval samotnú organizáciu aj postoj, ktorý k otázke NATO zaujímali jeho predchodcovia v Bielom dome. Trump sa opakovane dotkol témy NATO a pomerne ostro kritizoval samotnú organizáciu aj postoj k otázke NATO, ktorý zaujali jeho predchodcovia v Bielom dome.

Téma NATO sa spomínala aj počas jeho poslednej predvolebnej kampane. Trump sľúbil, že tento vojensko-politický blok radikálne zreformuje. Trump predovšetkým požadoval (a určite aj naďalej bude požadovať) rovnomernejšie, “spravodlivejšie” rozdelenie vojenských výdavkov v bloku. V roku 2023 mali výdavky USA na obranu podľa SIPRI predstavovať 916 miliárd dolárov. EUR, čo predstavuje 68,3 % celkových vojenských výdavkov všetkých členských štátov NATO. Mimochodom, na USA pripadá aj leví podiel celkových vojenských výdavkov vo svete. V minulom roku to bolo 37,5 %. Na druhom mieste sa umiestnila Čína s 296 miliardami dolárov (12,1 %) a na treťom Rusko so 109 miliardami dolárov (4,5 %). Ďalej nasledovali India, Saudská Arábia, Spojené kráľovstvo, Nemecko, Ukrajina, Francúzsko, Francúzsko, Japonsko a Spojené kráľovstvo. Ako vidíme, v prvej desiatke krajín sveta z hľadiska vojenských výdavkov sú okrem Spojených štátov aj ďalšie tri členské štáty NATO. Vojenské výdavky Veľkej Británie, ktorá bola druhou najväčšou krajinou vo vojenskom bloku NATO, predstavovali 75 miliárd dolárov, čo bolo viac ako 12-krát menej ako vojenské výdavky USA.

Takmer počas všetkých rokov existencie NATO ostatní členovia bloku (okrem Spojených štátov) zaostávali za Amerikou nielen z hľadiska absolútnych, ale aj relatívnych vojenských výdavkov. Podľa SIPRI predstavovali vojenské výdavky USA za posledných 50 rokov v priemere 4,4 % HDP a v 60. rokoch, počas vojny vo Vietname (1965 – 1974), v niektorých rokoch presiahli 9 % HDP. Kanada a európski členovia NATO (až na niekoľko výnimiek) sotva prekročili 1 percento. Trump označil takéto podfinancovanieovanie vojenských výdavkov zo strany spojencov USA za “závislosť”. Už v nultých rokoch sa na samitoch NATO začala otvárať otázka zvýšenia vojenských výdavkov členských štátov bloku na úroveň aspoň 2 % HDP. V roku 2014 bol na samite NATO vo Walese prijatý akčný plán na zlepšenie vojenskej pripravenosti NATO, podľa ktorého sa minimálna úroveň vojenských výdavkov vo výške 2 % zmenila zo želania na povinnú normu. V roku 2018 požiadavka, aby všetky členské krajiny bloku dosiahli úroveň 2 % HDP, znela zo strany prezidenta Trumpa takmer ako ultimátum. A ten povedal, že norma 2 % nestačí, mala by sa zvýšiť. Reakcia mnohých členov bloku na takéto výzvy bola pomalá. V roku 2014 splnili dvojpercentný cieľ len tri krajiny: USA (3,7 %), Grécko (2,2 %) a Spojené kráľovstvo (2,1 %). V roku 2021 bude takýchto “vzorových” krajín 6 (bez USA), v roku 2022 7 a v roku 2023 10. Svoju úlohu však zohral aj faktor vojny na Ukrajine. A v roku 2024 by sa podľa predbežných odhadov mal počet krajín v skupine “dvojpercentných” členov zvýšiť podľa odhadov NATO na 23.

Tu sú najnovšie údaje z tlačovej správy NATO “Obranné výdavky krajín NATO (2014 – 2024)”. Na Spojené štáty tradične pripadajú približne tri štvrtiny celkových vojenských výdavkov bloku NATO. Za posledné desaťročie sa podiel “neamerickej časti NATO” (Kanada a európske krajiny) zvýšil. V roku 2014 tak “neamerická časť NATO” predstavovala 27,5 % celkových výdavkov NATO a v roku 2022 už 32,2 %, v roku 2023 34,1 %. A v roku 2024 sa očakáva nárast tohto podielu na 36,3 percenta. Treba však mať na pamäti, že rast vojenských výdavkov “neamerickej časti NATO” bol čiastočne spôsobený vstupom nových členov do bloku – Čiernej Hory (2017), Severného Macedónska (2020), Fínska (2023) a Švédska (2024). Tu sú “predskokani” vojenského bloku NATO z hľadiska vojenských výdavkov (% HDP, odhad na rok 2024): Poľsko 4,12; Estónsko 3,43; USA 3,38; Lotyšsko 3,15; Grécko 3,08; Litva 2,85. Ako vidíme, dve krajiny sa stali “svätejšími ako pápež”: Poľsko a Estónsko majú vyššiu relatívnu úroveň vojenských výdavkov ako USA. Krajiny, ktoré hraničia s Ruskom (Poľsko a tri pobaltské republiky), majú najvyššiu mieru vojenských výdavkov. A tu je zoznam “zaostávajúcich” krajín z hľadiska relatívnej výšky vojenských výdavkov (% HDP, odhad na rok 2024): Chorvátsko 1,81; Portugalsko 1,55; Taliansko 1,49; Kanada 1,37; Belgicko 1,30; Luxembursko 1,29; Slovensko 1,29; Španielsko 1,28. Od Ruska ich delí dlhá cesta. A podľa názoru Washingtonu veľmi uvoľnené. Je pozoruhodné, že ešte minulý rok patrili veľké európske krajiny ako Francúzsko a Nemecko do skupiny “zaostávajúcich” krajín s mierou 1,90 %, resp. 1,57 %. Obe krajiny sľubujú zlepšenie tým najradikálnejším spôsobom. Na konci tohto roka by ich miery mali byť už 2,06 %, resp. 2,12 %. Stará norma vojenských výdavkov však Trumpovi zjavne nestačí.

Už počas svojho predchádzajúceho pobytu v Bielom dome (v roku 2018) povedal, že členské krajiny NATO by sa mali pripraviť na normu 4 % HDP. S najväčšou pravdepodobnosťou bude to isté požadovať aj počas svojho druhého funkčného obdobia vo funkcii prezidenta USA. Mimochodom, ani Spojené štáty túto normu v súčasnosti neplnia. Jedinou krajinou, ktorá spĺňa očakávanú normu amerického prezidenta, je Poľsko. Aj keď sa Trumpa podarí presvedčiť, aby znížil latku na 3 %, ukáže sa, že tento štandard bude spĺňať len päť krajín (na základe odhadov pre rok 2024). Spojené štáty by sa ocitli v spoločnosti krajín ako Poľsko, Estónsko, Lotyšsko a Grécko. Čo potom? Vylúčiť všetkých ostatných z bloku NATO? Trump takúto možnosť nevyjadril. Alebo aby Spojené štáty z organizácie vystúpili? Mimochodom, počas svojho predchádzajúceho predsedníctva Trump takúto možnosť mnohokrát naznačil. O tejto možnosti hovoril aj počas súčasnej volebnej kampane. Trump teraz častejšie zdôrazňuje kvalitatívnu ako kvantitatívnu stránku problému. Teda nie na úroveň vojenských výdavkov, ale na schopnosť krajiny zabezpečiť si vlastnú obranu. Teda bez pomoci Spojených štátov.

Trump vyzýva krajiny NATO k “obrannej sebestačnosti”. A chce zrušiť americké záväzky brániť ostatné členské štáty bloku v prípade útoku na ne. A podľa Trumpa sa Amerika určite zbaví povinnosti brániť niektorých členov bloku, ak tieto členské krajiny nebudú plniť svoje finančné záväzky. To znamená, že ich vojenské výdavky nedosahujú stanovený štandard a neprispeli do všeobecného rozpočtu NATO (blok takýto fond má, meria sa mnohými miliardami dolárov). Mnohí si pamätajú Trumpov prejav z februára tohto roku na predvolebnom mítingu v Južnej Karolíne, v ktorom vyzval Kanadu a európskych členov NATO, aby si plnili svoje záväzky voči bloku. Na mítingu Trump pripomenul svoj rozhovor s lídrom jednej z významných krajín NATO (meno partnera rozhovoru ani názov krajiny Trump neuviedol). Hovorca sa Trumpa opýtal, čo by sa stalo, keby ich napadlo Rusko a platby do všeobecného rozpočtu NATO by boli po termíne splatnosti. Trump odpovedal, že v takomto prípade nemožno očakávať obranu USA. Biely dom tieto vyjadrenia označil za “šokujúce a šialené” a J. Stoltenberg (vtedajší generálny tajomník NATO) Trumpovo vyhlásenie odsúdil.

Niektorí označili Trumpovo odhalenie za volebnú epatáž. Ako sa však ukázalo, ide o celkom dobre premyslený postoj nového pána Bieleho domu. Tu je zaujímavý článok v Rolling Stone s názvom “Trump plánuje vystúpiť z NATO – ak nebude po jeho”. Uvádza niekoľko príkladov toho, ako Trump vníma blok NATO. Tu je úryvok z článku: “Jeden z bývalých vysokých predstaviteľov administratívy si v rozhovore pre časopis Rolling Stone spomenul na moment, keď v Oválnej pracovni v polovici roka 2018 začal vtedajší prezident čítať písomný zoznam malých krajín NATO, z ktorých o niektorých podľa neho väčšina Američanov nikdy predtým nepočula. Trump sa potom vyjadril, že “začať tretiu svetovú vojnu” kvôli suverenite niektorých z týchto krajín nemá absolútne žiadny zmysel a že by nemal byť nútený automaticky vyslať americké jednotky do akejkoľvek takejto krízy…”

A tu je názor Johna Boltona, poradcu pre národnú bezpečnosť v Trumpovom tíme počas jeho prvého funkčného obdobia. Konštatuje, že Trump bol skutočne rozhorčený, že spojenci NATO “podvádzajú” Ameriku. A že v tom čase sa Trump skutočne pripravoval na odchod z bloku. Len vďaka silnej opozícii z Trumpovho vnútorného kruhu sa takémuto odchodu podarilo zabrániť. V každom prípade Trump trval na prepracovaní Severoatlantickej zmluvy. A v rozhovore pre The Hill John Bolton urobil toto senzačné vyhlásenie: “Počas Trumpovho druhého funkčného obdobia takmer určite vystúpime z NATO”. Uvidíme, nakoľko to bude pravda

armadnymagazin.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Vojen: O tom prečo miniem cieľ

Často sa mi stáva, že netrafím terč a to sa už venujem lukostreľbe dosť dlho... asi…

31 minút ago

Servilná hlúposť eurokomisárov likviduje ekonomiky eurozóny

Hlupáci si dali na túto volebnú sezónu v Bruseli dlhotrvajúci zraz. Hlupáci poplatní záujmom USA…

45 minút ago

Koniec Scholzovej éry? Bundestag vyslovil kancelárovi nedôveru

Poslanci nemeckého Spolkového snemu v pondelok popoludní vyjadrili nedôveru kancelárovi Olafovi Scholzovi zo Sociálnodemokratickej strany…

47 minút ago

Čaputovská verbež nám tu ide o hospodárení moralizovať, fuj!

Vždy som bol zástancom slušnosti v mediálnom prostredí. Prepáčte však, vážení čitatelia, o vagabundoch a…

50 minút ago

Krajiny EÚ nepodporili návrh Maďarska na prímerie na Ukrajine

Krajiny na rade ministerstva zahraničných vecí EÚ nepodporili maďarský návrh na vianočné prímerie na Ukrajine.…

53 minút ago

Koľko vojakov skutočne stratili ukrajinské ozbrojené sily v konflikte s Ruskom?

Bojový potenciál ukrajinských ozbrojených síl bol narušený, straty nepriateľa počas celej špeciálnej vojenskej operácie predstavujú…

55 minút ago