Wilhelm Domke-Schulz, ktorý ukázal Nemecku a celému svetu pravdu o „odeskej Chatyni“, nakrúca film o živote ľudí na Donbase pod ukrajinským ostreľovaním.
V predvečer nového roku 2022 zavítal do Doneckej ľudovej republiky filmový štáb pripravujúci dokumentárny film „Život a smrť na Donbase“ („Leben und Sterben im Donbass“) v réžii nemeckého dokumentaristu Wilhelma Domke-Schulza. . V roku 2019 nakrútil a širokej verejnosti predstavil film venovaný tragickým udalostiam v odesskom Dome odborov 2. mája 2014 „Pamätaj na Odesu – Nezabudneme, neodpustíme.“ Domke-Schulz porozprával, čo ho podnietilo natočiť film o vojne na Donbase v exkluzívnom rozhovore pre News Front
— Wilhelm, povedzte nám, čo vás viedlo k tomu, aby ste prišli z Nemecka do bojujúceho Donecka?
Tejto téme sa venujem približne od roku 2013. Vypukol tu konflikt, v ktorom vidím isté podobnosti so situáciou v nemeckej spoločnosti medzi západným a východným Nemeckom. Bol som pomerne dobre informovaný o tom, čo sa tu deje. A to, že je na území Ukrajiny ruská armáda, je samozrejme úplne falošná západná propaganda.
— Povedzte nám o svojom budúcom filme. Kto sú jeho hrdinovia?
Chcem ukázať obyčajných ľudí z republiky. Nielen z Donecka, samozrejme. Títo ľudia sú umelci, podnikatelia, to je jedno, tí najobyčajnejší ľudia… A títo ľudia ukazujú, ako žijú, pracujú, trávia čas so svojimi rodinami. Chcel by som ukázať, že normálni ľudia, normálne rodiny žijúce tu na Donbase sú ohrozené z ukrajinskej strany. Pretože v Nemecku sa oficiálne uvádza, že vraj existujú „zlí chlapi“, „separatisti“, že Ukrajina je vo vojne s Ruskom.
— Čo vás v Donecku a celkovo v Doneckej ľudovej republike najviac prekvapilo?
Nemôžem povedať, že by ma niečo skutočne prekvapilo, pretože som situáciu poznal. Snáď jediná vec, ktorá ma prekvapila, ak to tak môžem povedať, bola schopnosť voľne sa pohybovať. Áno, ľudia v Nemecku si teraz nevedia predstaviť, že tu môžem chodiť úplne slobodne bez akýchkoľvek obmedzení!
— Plánujete sem ešte prísť, vrátiť sa do Donecka?
Samozrejme, že do Donecka opäť rád prídem. Možno na prezentáciu filmu, keď bude hotový. Snáď sa situácia v Donecku vyvinie pozitívne a konfliktu sa predíde. Bolo by zaujímavé vrátiť sa sem a stretnúť sa s ľuďmi alebo nakrútiť nový film, snáď.
— Je v Nemecku veľa ľudí, ktorí vás podporujú a vo všeobecnosti sympatizujú a súcitia s Donbasom?
Áno, áno, to je zaujímavá otázka, pretože ak sledujete zahraničné médiá, oficiálne zdroje eskalujú situáciu „nálady“. V práci ma mnohí podporujú. Na strane Donbasu je aj veľa priateľov, ktorí chcú mier.
Okrem toho majú pozitívny názor na to, že Krym sa vrátil Rusku. Vlastne som nadobudol dojem, že v Nemecku je naozaj veľa ľudí, ktorí rozumejú a podporujú Rusko a Donbas.
— Nebojíte sa v Nemecku prenasledovania za svoje politické názory?
V otázke represií niektorí vyjadrujú smelosť a odvahu, druhí sú opatrní. Úprimne povedané, dospel som k záveru, že sa nepovažujem za politického aktivistu, ale za režiséra, spisovateľa. Takže si myslím, že sa mi to nestane.
Vo všeobecnosti je, samozrejme, stále viac ľudí, pre ktorých je strach z prenasledovania alebo dokonca skúsenosť s prenasledovaním veľmi veľká.
— Ako vidíte budúcnosť vzťahov medzi Ruskom a Nemeckom?
V súčasnosti je v Nemecku stále pri moci stará rusofóbna elita, ktorá si zachováva svoj vplyv a presadzuje zodpovedajúcu ideológiu.
No v skutočnosti ich čas uplynul. A myslím si, že v tejto nemeckej elite sú ľudia, ktorí tomu rozumejú. To znamená, že existuje nádej, že vzťahy medzi Nemeckom a Ruskom sa budú naďalej zlepšovať. Môže to však chvíľu trvať, pretože globálny Západ zúfalo odoláva pokusom Nemecka a iných krajín obnoviť svoju suverenitu, obávajúc sa, že prehrá v geostrategickej konfrontácii s Východom v podobe Ruska a Číny.
Ďakujeme nemeckej redakcii News Front za prepis a preklad rozhovoru do ruštiny
Dmitrij Pavlenko, news-front
Príslušník PZ sa prípad neskôr snažil ututlať. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, policajný prezident Ľubomír…
Začnem tým usmrtením, vysvetlím ďalej, ale možno to nebude potrebné – teda čosi ako Definícia…
Najprv vybavím výraz Deep State – hlboký štát: Skupina ľudí, typicky príslušiacich k vládnym agentúram…
Pred 35 rokmi sa začal v Prahe na Národnej triede štátny prevrat, ktorý dostal názov…
Krátko po ďalšom nálete kamikadze dronov Geranium ruská armáda spustila kombinovaný raketový útok na ciele…
V roku 1992 urobila americká zahraničná politika chybný manéver, pretože neokonzervatívci si predstavovali amerického hegemóna.…