Súd zároveň obnovil platnosť a účinnosť vyhlášky ÚVZ z júna, ktorá pri karanténnych opatreniach pri vstupe na Slovensko rozlišuje krajiny podľa cestovateľského semaforu na zelené, červené a čierne.
Ústavný súd (ÚS) SR pozastavil účinnosť vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorá od 9. júla stanovila povinnosť karantény okrem výnimiek pre všetkých ľudí prichádzajúcich na Slovensko, ktorí nie sú zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19. O rozhodnutí z utorkového zasadnutia pléna ÚS informovala v stredu jeho hovorkyňa Martina Ferencová.
ÚS zároveň obnovil platnosť a účinnosť vyhlášky ÚVZ z júna, ktorá pri karanténnych opatreniach pri vstupe na Slovensko rozlišuje krajiny podľa cestovateľského semaforu na zelené, červené a čierne.
„Ústavný súd na tomto mieste pripomína, že pozastavenie účinnosti zákona je vážnym zásahom do právomoci legislatívneho orgánu, preto k nemu pristupuje výnimočne, ak je ohrozenie základných práv a slobôd, resp. hrozba hospodárskej škody alebo iného nenapraviteľného následku dostatočne konkretizovaná, pričom z okolností prípadu zjavne vyplýva, že tieto následky možno považovať za preukázané, a teda opodstatnené, a to najmä povahou právneho predpisu alebo jeho časti či jednotlivého ustanovenia, ktorý bol napadnutý v konaní o súlade právnych predpisov. Ústavný súd k tomu dodáva, že uvedené ohrozenie, resp. hrozba by mali byť bezprostredné,“ zdôvodňujú svoje rozhodnutie sudcovia Ústavného súdu.
„Ohrozenie základných práv a slobôd znamená, že ďalším uplatňovaním napadnutého právneho predpisu, jeho časti alebo jeho ustanovenia bude zúžený chránený rozsah jednotlivých základných práv a slobôd alebo bude výkon týchto práv a slobôd obmedzovaný (sťažovaný) neprimeranými podmienkami či prekážkami,“ vysvetľuje ďalej Ústavný súd.
Podľa sudcov je v tomto smere neprehliadnuteľné aj nové nariadenie Európskeho parlamentu a Rady EÚ zo 14. júna 2021 o rámci pre vydávanie a uznávanie interoperabilných potvrdení o očkovaní proti ochoreniu COVID-19, o vykonaní testu a prekonaní tohto ochorenia (digitálny COVID preukaz EÚ) s cieľom uľahčiť voľný pohyb počas pandémie ochorenia COVID-19, podľa ktorého ,,Je potrebné zabrániť priamej alebo nepriamej diskriminácii osôb, ktoré nie sú zaočkované, napríklad zo zdravotných dôvodov, zdôvodu, že nie sú súčasťou cieľovej skupiny, ktorej sa vakcína proti ochoreniu COVID-19 vsúčasnosti podáva alebo pre ktorú je povolená, ako sú napríklad deti, alebo zdôvodu, že ešte nemali možnosť dať sa zaočkovať alebo sa rozhodli nenechať sa zaočkovať. Držba potvrdenia o očkovaní alebo držba potvrdenia o očkovaní, v ktorom sa uvádza vakcína proti ochoreniu COVID-19, by preto nemali byť podmienkou výkonu práva na voľný pohyb alebo využívania služieb cez hraničnej osobnej dopravy, ako sú letecké linky, vlaky, autokary alebo trajekty alebo akékoľvek iné spôsoby dopravy. Toto nariadenie sa okrem toho nemôže vykladať tak, že stanovuje právo na očkovanie alebo povinnosť zaočkovať sa.“
Júlovú vyhlášku napadla na ÚS opozičná strana Smer-SD s tým, že podľa nej takýto právny predpis diskriminuje nezaočkovaných v uplatňovaní ich ústavného práva na slobodu pohybu a pobytu a práva na slobodný vstup na územie SR. Zároveň argumentovala, že diskriminuje tzv. pendlerov v uplatňovaní ústavného práva na prácu.
ÚS prijal návrh 31 opozičných poslancov parlamentu na ďalšie konanie v celom rozsahu, o samotnom súlade vyhlášky s Ústavou SR bude ešte rozhodovať.
Vyhláška ÚVZ reagovala na vládnu aktualizáciu cestovného semafora.
Pre nezaočkovaných okrem výnimiek určila povinnosť nastúpiť do 14-dňovej karantény s možným ukončením skôr s negatívnym RT-PCR testom.
Karanténu okrem očkovaných vyňala napríklad pre osoby od 12 do 18 rokov veku, ak nikto iný v spoločnej domácnosti nemal povinnú karanténu. Netýkala sa ani ľudí, ktorí sa nemôžu zaočkovať zo zdravotných dôvodov, povolaní, ktoré mali výnimku aj predtým, či prechádzajúcich, ako posádky lietadiel, vlakov, vodiči nákladných vozidiel či pracovníci pohrebnej služby.
Pre ľudí cestujúcich za prácou, ktorí nie sú zaočkovaní, určila do 1. septembra iný režim. Karanténa sa na nich nevzťahovala, ak mali potvrdenie od zamestnávateľa o mieste výkonu práce a negatívny výsledok RT-PCR testu nie starší ako sedem dní.
Celé uznesenie Ústavného súdu SR a jeho odôvodnenie si môžete prečítať TU.
Na rozhodnutie Ústavného súdu reagoval vo svojom videoblogu v mene navrhovateľov predseda Smeru-SD Robert Fico:
Vážení priatelia,
veľmi sa tešíme. SMER – sociálna demokracia ako autor a cez svojich poslancov aj ako navrhovateľ víta rozhodnutie Ústavného súdu SR (ÚS SR), ktorým pozastavil účinnosť vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva o povinnej 14 dňovej karanténe, ktorú musí absolvovať každá plne nezaočkovaná osoba prichádzajúca na územie SR.
Očkovanie musí byť dobrovoľné a ak sa niekto rozhodne nezaočkovať, nemôže byť za to ani priamo ani nepriamo diskriminovaný. Vyhláška je preto podľa nás v SMERe –SD diskriminačná a napadli sme ju kvalifikovaným spôsobom na ÚS SR. Povinná karanténa súčasne spôsobuje obrovské škody na slovenskom cestovnom ruchu.
Od dnešného dňa môže preto každý plne nezaočkovaný vstúpiť na územie SR bez hrozby karantény, čo nepochybne privítajú státisíce ľudí plánujúcich si dovolenku v zahraničí, ale aj domáci podnikatelia v cestovnom ruchu.
SMER – SD len verí, že táto protiľudová vláda nevymyslí inú ohavnosť, ktorou bude národu ubližovať. Pozastavenie účinnosti vyhlášky považujeme za logický výsledok tvrdej opozičnej práce postavenej aj na kvalifikovaných právnych podaniach na ÚS SR.
Aj tento prístup len potvrdzuje, že kým hlava štátu – prezidentka SR Z. Čaputová – podáva na ÚS SR návrhy, ktorými ľudí poškodzuje, ako to bolo v prípade zmarenia referenda, SMER – SD bude právnu cestu využívať výlučne na ochranu základných práv a slobôd ľudí.
Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR, ktorý pozastavil účinnosť vyhlášky úradu z 9. júla. O ďalšom postupe sa rokuje, verejnosť bude o nastavení podmienok na hraniciach informovaná. Do zverejnenia rozhodnutia ÚS v zbierke zákonov platí podľa úradu režim na hraniciach podľa ostatnej vyhlášky.
„V súčasnosti sa rokuje o ďalšom postupe. Rozumieme naliehavosti situácie a o výsledku a následnom nastavení podmienok na hraniciach bude verejnosť okamžite informovaná,“ skonštatovala v stanovisku hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.
Hovorkyňa zdôraznila, že zatiaľ stále platí režim na hraniciach podľa ostatnej vyhlášky ÚVZ, a to do momentu zverejnenia rozhodnutia ÚS v zbierke zákonov. „Prosíme občanov, aby pri prekračovaní hraníc rešpektovali pokyny kontrolných zložiek. Osoby, ktoré majú stanovený termín na PCR testovanie, by ho mali využiť,“ doplnila.
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…