Nemecko v januári odsúhlasilo poľskú dodávku tankov Leopard 2 pre Ukrajinu.
Hlavným problémom pri dodávkach tankov na Ukrajinu je nedostatok náhradných dielov, a to najmä pre tanky typu Leopard. V pondelok to vyhlásil poľský minister obrany Marius Blaszczak.
Poľsko už dlhší čas vyzýva, aby členské krajiny NATO a Európskej únie poslali Ukrajine tanky na obranu proti ruskej invázii. Varšava Kyjevu ponúkla vlastných 14 tankov Leopard nemeckej výroby. informuje agentúra PAP.
„Hlavným problémom dodania západných tankov Ukrajine je nedostatok náhradných dielov,“uviedol Blaszczak v rozhovore pre televíziu Polsat. Dodal však, že túto otázku musí riešiť hlavne nemecký zbrojársky priemysel.
„My sami máme obrovské problémy s modernizáciou našich tankov Leopard, ktorá od roku 2015 postupuje len veľmi pomaly,“ upozornil minister. Podľa Blaszczaka nemá Poľsko najlepšiu skúsenosť s efektivitou nemeckého zbrojárskeho priemyslu. Nemecký minister obrany Boris Pistorius však prisľúbil, že sa touto problematikou bude zaoberať.
Nemecko v januári odsúhlasilo poľskú dodávku tankov Leopard 2 pre Ukrajinu. Varšava okrem toho Kyjevu pošle 60 sovietskych tankov T-72.
Agentúra PAP pripomína, že v reakcii na opakované výzvy Ukrajiny a po narastajúcom tlaku niektorých západných spojencov Nemecko minulý mesiac oznámilo, že dodá moderné bojové tanky Leopard 2 z armádnych zásob.
Berlín tiež spojí finančné prostriedky s Dánskom a Holandskom na obnovu najmenej 100 starších tankov Leopard 1 zo zásob priemyselných podnikov, ktoré budú dodané na Ukrajinu.
Poľsko si zapožičalo od Spojených štátov bezpilotné lietadlá, ktorými bude dohliadať na svoje východné hranice, oznámil v nedeľu poľský minister obrany Mariusz Blaszczak. TASR o tom informuje podľa správy agentúry PAP.
„Poľsko dostalo drony triedy MQ-9A Reaper MALE, ktoré si prenajalo od Spojených štátov vzhľadom na ich naliehavú potrebu. Budú slúžiť našim vzdušným silám, ktoré ich budú využívať okrem iného aj na prieskum našich východných hraníc“, uviedol v nedeľu Blaszczak na sociálnej sieti Twitter.
Bezpilotné lietadlá Reaper majú rozpätie krídel 20 metrov a vo vzduch môžu byť aj viac ako 24 hodín. Počas tejto doby môžu zbierať spravodajské informácie a vykonávať prieskum. Môžu niesť aj náklad vrátane munície, píše PAP.
Zdroj: ta3.com / tvnoviny.sk / InfoVojna
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…