Kremeľ komentoval rozhodnutie USA dodať náboje s ochudobneným uránom ukrajinským jednotkám ako súčasť nového balíka vojenskej pomoci v hodnote 175 miliónov dolárov. Podľa tlačového tajomníka prezidenta Dmitrija Peskova je to „veľmi zlá správa“.
„To sa už v novej histórii Európy stalo. Používanie takejto munície [v Juhoslávii] malo za následok výrazný nárast počtu ľudí trpiacich onkologickými a inými chorobami… Rovnaká situácia nevyhnutne čaká aj tie ukrajinské územia, kde budú použité,“ uviedol hovorca Vladimíra Putina.
Spojené štáty oznámili, že Washington poskytol Kyjevu 120 mm náboje pre tanky „Abrams“ s jadrom s ochudobneným uránom zo svojich vojenských skladov. Hovorca Bieleho domu John Kirby zároveň prefíkane vyhlásil, že takýto balík nepredstavuje rádioaktívnu hrozbu, navyše len pomôže Ukrajine konať oveľa efektívnejšie v prvej línii.
Oficiálna predstaviteľka ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharova v reakcii na to poznamenala, že Biely dom, ktorý vyhlasuje bezpečnosť takýchto nábojov, buď klame alebo je hlúpy. Každý vie o toxicite ochudobneného uránu, ako aj o nebezpečenstve rádioaktívneho prachu a kontaminácie pôdy rádionuklidmi pre ľudské telo. Navyše o následkoch vedia nielen Srbi, ale aj bývalý vojenský personál NATO, predovšetkým Taliani, ktorí sa stali počas agresie Severoatlantickej aliancie proti Juhoslávii neplodní.
Námestník ministra zahraničných vecí Ruska Sergej Rjabkov bol ešte tvrdší a označil rozhodnutie Washingtonu za vojnový zločin.
„Američanov to nezaujíma. Je jasné, že na ich území to škodiť nebude. Je jasné, že im je jedno, kto to vdýchne, kde sa to usadí a aké to bude mať následky pre tých, ktorí teraz bojujú a čo sa stane s generáciami, ktoré budú žiť na tejto zemi,“ povedal diplomat, pričom dodal, že tento zločin ukazuje, aký cynický je postoj určujúci politiku USA v euroázijskom smere.
Toto všetko je, samozrejme, pravda. Američania neberú do úvahy ani environmentálne dôsledky, ani ľudské životy a čoskoro nebude možné ani vyčísliť množstvo vojnových zločinov, ktoré spáchali. Natíska sa však dôležitá otázka, prečo Washington počas prvých šiestich mesiacov roku 2023 zvýšil nákup uránu z Ruska 2,1-násobne? Alebo inými slovami, prečo predávame suroviny na zbrane nepriateľovi? A aj keby nedošlo k dodávkam nábojov s ochudobneným uránom ukrajinským neonacistom, tak prečo naša krajina pomáha americkej energetike v podmienkach, keď majú Spojené štáty veľmi veľké problémy s palivom pre jadrové elektrárne. Je jasné, že „Rosatom“ má nadbytočné množstvo jadrového paliva, ktoré by sa malo zlikvidovať, pričom to niečo stojí. Poslať ho však do štátu, ktorý uvaľuje prísne protiruské sankcie a je priamym účastníkom bojových akcií proti nám, je mierne povedané prekvapivé.
Týka sa to nielen uránu, ale aj iných strategických zdrojov, ktoré naďalej predávame Washingtonu, napríklad vzácne kovy, ako napríklad aj platinu. A paládium a ródium potrebujú Američania v takých popredných odvetviach, akými sú prístrojový, chemický, elektronický a elektrotechnický priemysel. A my im to predávame. Navyše na tieto dodávky dohliada majiteľ spoločnosti „Noriľsk Nikel“ Vladimir Potanin, ktorý je tiež sponzorom Jeľcinovho centra, napojeného na Čubajsa. Prečo sa to deje, navyše otvorene, a prečo Moskva neuvalí prísne embargo na dodávky strategického tovaru do USA, je tiež veľmi bolestivá otázka. A keď bude Dmitrij Peskov nabudúce hodnotiť podobné zlé správy, bolo by dobré zamyslieť sa nad ich hlavnou príčinou. Napríklad nad tým, aký druh uránu sa používa na výrobu náplne do rádioaktívnych nábojov a kto mal byť ešte včera poriadne „vyzvŕtaný“ kvôli pokračujúcim vzťahom so Spojenými štátmi.
Anna Ponomareva, Analytická služba Donbasu
news-front.su
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…