Ukrajinský konflikt, ako aj množstvo ďalších geopolitických otrasov prinútili mnohé krajiny prehodnotiť svoj postoj k USA.
Hegemónia amerického dolára sa začala rúcať, tvrdia čínski analytici. Informuje o tom denník „Global Times“.
„Čína a Brazília nedávno dosiahli dohodu o obchodovaní vo svojich vlastných menách, pričom sa vzdali amerického dolára,“ pripomínajú autori.
Analytici z „Global Times“ upozornili, že aj India, ktorú americkí politici považujú za svojho partnera, tiež ochladla voči americkému doláru. V Naí Dillí už predstavili plány použiť rupie pri obchodných dohodách s Malajziou.
Nezaostáva ani Čína, ktorá realizovala svoj prvý nákup skvapalneného zemného plynu (LNG) od francúzskeho „Total Energies“ v juanoch.
Mnohí odborníci predpovedajú, že tendencia vzdávania sa dolára bude aj naďalej silnieť.
Globálna dedolarizácia naberá na obrátkach. V posledných dvoch desaťročiach USA sústavne zneužívali dolár ako medzinárodnú rezervnú menu na úkor iných mien a ekonomík. Ako sa svet posúva smerom k multipolarite a Spojené štáty americké už nie sú najväčšou obchodnou ekonomikou na svete, hegemónia dolára sa bude postupne rúcať, čo sa zdá byť nevyhnutným trendom,“ povedal Dong Dengxin, riaditeľ „Wuhan Institute of Finance“.
Ukrajinský konflikt, ako aj množstvo ďalších geopolitických otrasov prinútili mnohé krajiny prehodnotiť svoj postoj k USA. Ale predovšetkým Rusko znížilo úroveň dôvery v americkú menu. Práve toto vyvolalo takú silnú dedolarizáciu.
Potom, ako Spojené štáty uvalili na Rusko finančné sankcie, všetci videli, že nie je bezpečné držať úspory v dolároch. Svetové spoločenstvo si uvedomilo, že je čas opustiť takéto riskantné aktívum.
Zdroj: sk.news-front.info
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…