K týmto záverom dospeli vedci z Beckman Institute for Advanced Science and Technology (Illinois, USA). Do vlákien dvojitej špirály sa dá zapísať čokoľvek – hudba, videá, fotografie, celé knižnice textov… Výsledky výskumnej práce sú publikované v recenzovanom vedeckom časopise Nano Letters.
V skutočnosti hovoríme o možnosti vytvorenia supernovy spoľahlivej a udržateľnej platformy na ukladanie globálnych archívnych údajov. Bolo to možné vďaka rozšíreniu molekulárneho zloženia DNA a vývoju inovatívnej metódy sekvenovania.
K prirodzenému štvorpísmenovému radu dusíkatých zásad (adenín, guanín, cytozín a tymín – A, G, C a T, v tomto poradí) vedci pridali ďalších 7 syntetických, tvoriacich akúsi abecedu. Môže sa použiť na kódovanie informácií v DNA. Čítanie šifrovaných údajov vyžaduje jedinečnú metódu spracovania založenú na strojovom učení AI. Technológiu schopnú detekovať a rozlišovať medzi modifikovanými chemikáliami vo vlákne DNA už vyvinul Beckmanov inštitút pre pokročilú vedu a technológiu a úspešne sa aplikuje v praxi.
Princíp ukladania molekulárnych dát otvára nové možnosti do budúcnosti. Na zaznamenanie informácií, ktoré za deň vygeneruje celý svet, totiž stačí len jeden gram DNA. A takýto záznam môže byť uložený tisíce rokov.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…