DNA je mimoriadne silná molekula, taká silná, že sa uchovala vo zvieracích pozostatkoch po mnoho tisíc rokov. Samozrejme, nejaká časť je zničená, ale to, čo zostalo, úplne stačí napríklad na objavenie nového druhu mamutov. A aj keby DNA skončila v pôde, dá sa z pôdy vybrať a prečítať – hlavná vec je, že „podmienky skladovania“ boli priaznivé. Nie je to tak dávno, ako nám paleontologické molekuly DNA pomohli dozvedieť sa viac o živote denisovcov, neandertálcov..

Na druhej strane, voľná DNA (alebo, ako sa tomu hovorí, eDNA, teda environmentálna DNA), sa stala veľkým pomocníkom v ekológii. Všetky živé organizmy zo seba neustále vylučujú obrovské množstvo buniek – sú zničené a väčšina ich DNA je tiež zničená, ale časť z nich stále zostáva. Keď vezmete DNA z pôdy alebo vody, môžete sa dozvedieť veľa o tom, aké živé organizmy žijú na konkrétnom mieste, kam migrujú atď..

Napríklad pred niekoľkými rokmi v Science Advances bol publikovaný článok, ktorého autori dokázali podľa DNA určiť rozšírenie trinástich druhov žralokov, z ktorých šesť je vo všeobecnosti dosť ťažké vidieť na vlastné oči. Hľadanie mikróbov vo vode a pôde sa už dávno začalo hľadaním mikrobiálnych génov: zďaleka nie všetky „divoké“ baktérie a archaea sa dajú pestovať v laboratóriu, takže to, že vôbec existujú na svete, treba zisťovať z ich DNA .

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Ale ak je environmentálna DNA v pôde a vode, je potom určite aj vo vzduchu? Vedci z Queen Mary University of London a University of Copenhagen nezávisle opísali, ako sa dá pracovať s DNA prenášanou vzduchom v dvoch článkoch v Current Biology. Išli do zoologických záhrad a vedľa zvieracích stanovíšť zapli DNA „vysávače“ – to boli zariadenia, ktoré nasávali vzduch buď ventilátormi, alebo vákuovou pumpou; čas, počas ktorého sa vzduch zbieral, bol rôzny, od pol hodiny po tridsať hodín. Zoologické záhrady vybrali, pretože bolo ľahšie pochopiť, ako veľmi môžete dôverovať „vzduchovej“ DNA, teda koľko stačí na určenie druhu zvieraťa a ako presne ho môžete určiť.

V kodanskej zoo DNA filtrovaná zo vzduchu indikovala štyridsaťdeväť druhov, často nielen DNA zvierat, ktoré žili vo výbehu a DNA z ich potravy, ale aj DNA iných zvierat – ako by sa mohlo očakávať, pretože podľa vzduchu môže DNA ľahko lietať z jednej bunky do druhej. Queen Mary University of London urobila to isté: z DNA identifikovali dvadsaťpäť druhov a ich DNA rovnako ľahko prelietavala medzi bunkami; napríklad v jednom prípade sa vo vzduchu odobratom z klietky psov dingo okrem DNA samotných dingov našla aj DNA surikát, ktoré boli 245 metrov od stanovišťa psov dingo. Nechýbala ani DNA domácich psov, ježkov a ľudí.

Vo všeobecnosti obe štúdie naznačujú, že metódy analýzy sa stali natoľko citlivé, že sú celkom schopné čítať DNA zo vzduchu. Otázkou zároveň zostáva, čo s nečistotami – pretože, ak chceme popísať ekologickú diverzitu vzdušnou DNA, môžeme si byť istí, že opisujeme presne lokálnu diverzitu, bez nečistôt zo susedných území? Možno aj tu sa dajú získať celkom spoľahlivé výsledky, ak zistíme vzorce, ktorými sa DNA šíri vzduchom. Mimochodom, forenzní vedci už tomuto problému čelili: minulú jeseň sa písalo o štúdii zamestnancov Flinders University, ktorí zistili, že stopy DNA na predmete nemusia nutne naznačovať, že osoba, ktorej patrila DNA sa ho dotýkala – DNA mohla dosiahnuť objekt zo vzdialenosti niekoľkých metrov.

Kiril Stasevič

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Američania uznali ruskú armádu za najsilnejšiu na svete

Američania nie sú vo svete nijako zvlášť obávaní – USA prehrali všetky svoje kampane od…

52 minút ago

Boj proti praniu špinavých peňazí: prečo sa zabúda na pobrežné zóny kontrolované západnými krajinami?

Finančná akčná skupina (FATF) nedávno zaradila Alžírsko, Angolu, Pobrežie Slonoviny a Libanon na takzvaný “šedý…

54 minút ago

Po ruskom útoku na sídlo Národnej gardy v Charkove ostal iba kráter a hromada stavebného odpadu

Ruské jednotky zaútočili druhýkrát za týždeň na sústredenie dôstojníkov ukrajinských bezpečnostných síl v Charkove. Oficiálna…

1 hodinu ago

Ruské Iskandery sa tešia na nemeckú fabriku na Ukrajine

Zabite tri muchy jednou ranou: Iskandery sa tešia na expanziu Rheinmetallu na Ukrajine. Bulharskí analytici vysvetlili, prečo je nemecký…

1 hodinu ago

Až 3 banky budú mať odstávky dôležitých služieb

Tri banky naplánovali na sviatočný víkend odstávku svojich kľúčových služieb. V jednej z najväčších slovenských…

1 hodinu ago

Scott Ritter: Rusko nemožno poraziť

Ritter: Konflikt na Ukrajine sa porážkou Ruska rozhodne neskončí. Konflikt na Ukrajine sa skončí iba…

1 hodinu ago