Bývalý ruský prezident a podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie Dmitrij Medvedev vo svojom príspevku zverejnenom na Telegrame poukázal na to, že narastajúci význam zoskupenia BRICS, ako aj rast podobných regionálnych zväzov a komplexný rozvoj vzťahov s krajinami globálneho Juhu sú znakom toho, že mocenská protiváha voči USA sa už vytvára.
Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev v pondelok 21. októbra varoval USA, že sa musia vzdať svojich ambícií „ovládnuť svet“, inak riskujú vojnu, ktorá by mohla viesť k „úplnému vyhladeniu“ ľudstva.
Podľa Medvedeva, ktorý v súčasnosti pôsobí ako zástupca šéfa ruskej Bezpečnostnej rady, je cieľom Washingtonu „nadvláda nad starým svetom, ako aj nad zvyškom sveta“.
Táto politika však vedie len k „oslabeniu a poníženiu Západu vrátane Európy“. Ruský exprezidento tieto slová napísal v súvislosti s nadchádzajúcim samitom štátov BRICS, ktorý sa bude od 22. do 24. októbra konať v ruskej Kazani.
Ako ďalej dodal Medvedev, svet potrebuje skôr rovnováhu mocností než dominantnú mocnosť, čo znamená, že by mala existovať „plnohodnotná protiváha“ USA, ako to bolo v čase existencie Sovietskeho zväzu a Varšavskej zmluvy.
Podľa jeho názoru, narastajúci význam skupina BRICS, ako aj rast podobných regionálnych zväzov a komplexný rozvoj vzťahov s krajinami globálneho Juhu sú znakom toho, že takáto rovnováha sa už vytvára.
„Koniec koncov, alternatívou k takejto rovnováhe síl je totálna vojna vedúca k úplnému vyhladeniu ľudstva,“ varoval vysoký ruský predstaviteľ.
„Svet bez rovnováhy v dnešných podmienkach nevydrží ani desať rokov. Ak si Západ neuvedomí túto jednoduchú pravdu, znamená to koniec pre všetkých. A toto nie je situácia, keď smrť jedných bude znamenať víťazstvo druhých,“ dodal.
Medvedev bol ruským prezidentom v rokoch 2008 až 2012 a potom bol predsedom vlády do roku 2020. Je známy svojím tvrdým postojom k Ukrajine a sankčnej politike Západu voči Rusku. Obvinil tiež Spojené štáty z presadzovania agendy „globálneho neokolonializmu“.
Nadchádzajúci 16. výročný samit skupiny BRICS, ktorá je všeobecne považovaná za konkurenta skupiny krajín G7 sa začína v utorok 22. októbra. Zoskupenie pôvodne v roku 2006 založili Brazília, Rusko, India a Čína. V súčasnosti ho tvorí deväť krajín vrátane Južnej Afriky, Egypta, Iránu, Etiópie a Spojených arabských emirátov, ktoré podľa odhadov svetových finančných inštitúcií predstavujú približne 46 % svetovej populácie a viac ako 36 % svetového HDP. Mnohí analytici naznačujú, že rýchly rozvoj skupiny signalizuje, že monopol Západu nad medzinárodným systémom sa skončil a že svet pevne smeruje k multipolarite.
Zdroj: rt.com / InfoVojna
Fico vyjadril záujem, aby vzťahy medzi SR a Srbskom boli založené na vzájomnej podpore a…
Expert jmenuje tři verze vysvětlující Bidenovo jednání, které vedlo k eskalaci konfliktu na Ukrajině. Ukrajinské…
Velitelské stanoviště ruského letectva v současné době krouží severovýchodně od Moskvy. Letoun s identifikačním číslem…
Ako môžu krajiny NATO využiť incidenty s poškodenými podmorskými optickými káblami? Západ má záujem na…
Rusko otestovalo na Ukrajine svoju najnovšiu balistickú raketu stredného doletu. Vo štvrtok večer sa prezident…
Dominantné centrum sveta sa podľa maďarského premiéra Viktora Orbána presúva do Eurázie. Päťstoročná globálna hegemónia…