Vyhlásenie Expertnej komisie pre slovensko-maďarské vzťahy k jazykovej situácii v SR
Prečo je potrebné chrániť materinský jazyk Slovákov a štátny jazyk Slovenskej republiky. Jazykovú situáciu na juhu Slovenska je potrebné vidieť v kontexte ďalších súvislostí.
Právne, politické a kultúrne postavenie Slovákov na tzv. jazykovo zmiešaných územiach je dlhodobo diskriminačné, protiústavné a nedôstojné.
Za nimi stojí práve a najmä jazyková situácia v neprospech štátneho jazyka na juhu Slovenska a volebný systém do samospráv obcí a krajov.
Obyvatelia neovládajúci menšinový jazyk sa preto nemôžu zúčastňovať na riadení verejných záležitostí v obci, neriadia školy z hľadiska zriaďovateľa, do ktorých chodia ich deti, nemôžu sa zamestnať v samospráve, na poštách, v obchodoch, bankách, kultúrnych inštitúciách a všade tam, kde sa vyžaduje kontakt s verejnosťou.
Iba 10 % zamestnancov v obciach na juhu Slovenska neovláda menšinový maďarský jazyk, takmer 100 % obcí zabezpečuje používanie jazyka menšiny prostredníctvom svojich zamestnancov a len menej ako 20 % obecných zastupiteľstiev rokuje len v štátnom jazyku.
Táto skutočnosť vôbec nezodpovedá počtu obyvateľov hlásiacich sa k slovenskej národnosti. O diskriminačných politických, občianskych, kultúrnych a jazykových podmienkach Slovákov najvýstižnejšie vypovedajú prípady pamätníkov svätých Cyrila a Metoda v Komárne a Ľudovíta Štúra v Štúrove.
V takýchto podmienkach je viac ako inde potrebné podporovať používanie materinského jazyka a štátneho jazyka Slovákov a tým jazykovú a národnú identitu, slovenskú národnú kultúru, odstraňovať diskrimináciu a asimiláciu Slovákov, pre plnohodnotný rodinný, spoločenský a kultúrny život.
Pri posudzovaní jazykovej situácie treba brať do úvahy aj konfrontačné správanie sa menšinových politických strán, mimovládnych organizácií platených z Maďarska, samospráv na juhu Slovenska aj zasahovanie Maďarska do vnútroštátnych záležitostí Slovenskej republiky.
V Slovensku neobmedzene narastá iredentistická činnosť, spochybňujú sa medzinárodné dokumenty o usporiadaní štátnych hraníc, južné územia sa maďarizujú politicky, hospodársky, kultúrne.
Menšinoví maďarskí politici už dlhodobo odmietajú používanie štátneho jazyka na juhu Slovenska a maďarská vláda bezprecedentne prekračuje rámec medzinárodného práva a správa sa ako diktátor, keď zasahuje do procesu novelizácie zákona o štátnom jazyku. Štátny jazyk nemôže ohroziť žiadneho občana Slovenska, iba ak ho nechce používať. Preto toľká „starostlivosť“ z maďarskej strany o slovenský štátny jazyk.
Raz sa už Slováci musia konečne dozvedieť, že maďarská vláda prijala významný strategický dokument na ekonomické a politické ovládnutie geografického územia bývalého Uhorska vrátane Slovenskej republiky tzv. Koncepciu karpatskej vlasti 2014 – 2030, ktorá je naplno, ale nenápadne v Slovensku už rozbehnutá.
Upozorňujeme najvyšších ústavných činiteľov Slovenskej republiky, že súčasná situácia na juhu Slovenska a revizionistická maďarská koncepcia môžu ohroziť štátnosť a suverenitu Slovenskej republiky.
Rovnoprávnosť Slovákov na celom území ich vlastného štátu – Slovenskej republiky musí byť absolútne samozrejmá. Ústava Slovenskej republiky uvádza, že „Výkon práv občanov patriacich k národnostným menšinám a etnickým skupinám zaručených v tejto ústave nesmie viesť k ohrozeniu zvrchovanosti a územnej celistvosti Slovenskej republiky a k diskriminácii jej ostatného obyvateľstva“ – teda, najmä Slovákov ako štátotvorného národa.
Slovenská republika nevyhnutne potrebuje strategický dokument štátnej menšinovej politiky, štátny vedecký inštitút a poradný orgán zaoberajúci sa medzištátnymi slovensko-maďarskými vzťahmi a národnostnými vzťahmi v Slovensku na princípe hodnôt POZAS – Právo, Ochrana, Záujmy, Autorita, Suverenita.
Inštitúciu, ktorú už pred mnohými rokmi navrhoval historik pán Ladislav Deák. Inak nie je možné riešiť otázku postavenia Slovákov na juhu Slovenska spravodlivo a systémovo, bez zasahovania do akýchkoľvek iných práv.
Dovtedy akékoľvek ďalšie navyšovanie menšinových práv, bez kompenzácie práv obyvateľov slovenskej národnosti je len ich ďalšou diskrimináciou, obmedzovaním, asimiláciou, izoláciou južných území štátu, dokonca môžu vzniknúť právne podmienky pre maďarskú autonómiu.
Slovenská republika môže ponúknuť len jedno riešenie – spravodlivú národnoštátnu politiku, založenú na štátnointegratívnej funkcii slovenskej kultúry a slovenského jazyka, ako zrovnoprávňujúceho komunikačného prostriedku a podpory ducha tolerancie občanov na celom území Slovenskej republiky.
Jednotne za slovenský jazyka!
5. decembra 2024, Bratislava
Margaréta Vyšná, koordinátorka
Ing. Peter Božík
MUDr. Peter Dragijský
Ing. Mgr. Ľudovít Gunčaga
Ing. Ivan Hazucha
PhDr. Libuša Klučková
MUDr. Štefan Paulov
RNDr. Jozef Prokeš, CSc.
Mgr. Rafael Rafaj
Ing. Edita Rechtorisová
/ skspravy.sk /
Podľa slovenského premiéra Roberta Fica môže Západ skončiť rozdelením Ukrajiny, rovnako ako bolo Československo rozdelené…
V době, kdy se Ukrajina chystá na příchod Donalda Trumpa do Bílého domu, frustrace ukrajinských…
Ako vieme, skoro všetko je poprepájané – veci nekoincidujú len tak náhodou. Skúsme teda pospájať…
Ruská armáda pokračuje v pohybe po Sýrii napriek pádu Asadovho režimu. Zdroje militantov zverejňujú zábery,…
Nezávislý a protiválečný kandidát na prezidenta Calin Georgescu promluvil o pozadí okolností zrušení voleb rumunské…
V Brazílii podpísal slovenský minister obrany Robert Kaliňák aj memorandum o záujme kúpiť pre Ozbrojené…