Názory

Digitálna revolúcia umelej inteligencie: Prospešná ekonomická kreatívna deštrukcia alebo systémová dehumanizácia

„Otváranie nových trhov, zahraničných alebo domácich, a organizačný rozvoj… neustále zvnútra revolučne mení ekonomickú štruktúru, neustále ničí starú a neustále vytvára novú. 

Tento proces tvorivej deštrukcie je základným faktom kapitalizmu.”   — Joseph Schumpeter  (1883-1950), americký ekonóm a politický mysliteľ rakúskeho pôvodu, vo svojej knihe Kapitalizmus, socializmus a demokracia , 1942.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

„Každá zmena je hrozbou pre stabilitu. To je ďalší dôvod, prečo tak veľmi radi aplikujeme nové vynálezy. Každý objav v čistej vede je potenciálne podvratný; dokonca aj veda sa musí niekedy považovať za možného nepriateľa. Áno, dokonca aj veda. “ — Aldous Huxley (1894-1963), britský autor futuristického románu Brave New World z roku 1932 , kap.16.

„Technologický pokrok nám len poskytol efektívnejšie prostriedky na návrat späť. “ — Aldous Huxley (1894 – 1963), britský autor, vo svojej eseji „Adonis a abeceda“, 1956.

„Celý náš vychvaľovaný technologický pokrok a civilizácia vo všeobecnosti by sa dali prirovnať k sekere v ruke patologického zločinca. “ — Albert Einstein (1879-1955), teoretický fyzik nemeckého pôvodu, 1917.

„Umelá inteligencia (AI) je pravdepodobne najdôležitejšia vec, na ktorej ľudstvo kedy pracovalo. Myslím si, že je to niečo hlbšie ako elektrina alebo oheň. “ — Sundar Picha (1972-), generálny riaditeľ (CEO) spoločnosti Alphabet Inc. a jej dcérskej spoločnosti Google, v roku 2018.

Úvod

Digitálna revolúcia umelej inteligencie (AI), ktorá sa v súčasnosti veľmi rýchlo rozvíja, je technologickou inováciou, ktorá využíva zložité počítačové programy a sofistikované matematické algoritmy . Tieto robotické systémy a modely založené na AI, poháňané čipmi AI a využívajúcimi superpočítače, dokážu automatizovať opakujúce sa úlohy, produkovať texty a rýchlo spracovávať obrovské množstvá údajov v komplementárnosti s ľuďmi.

Okrem ekonomických výhod, ktoré by z toho vyplývali, však existuje hrozba postupného nahrádzania ľudských bytostí inteligentnými robotmi, a to v množstve funkcií a činností, ktoré sú na takúto náhradu vhodné.

Takéto technologické pokroky majú veľký potenciál výrazne ohroziť národné ekonomiky, podniky a spoločnosti v nasledujúcich desaťročiach, keď nové kapitálové investície nahradia staršie zastarané kapitálové investície a niektoré kategórie pracovníkov budú nahradené inteligentnými strojmi, ktoré si vyžadujú špecializovanejších pracovníkov.

Mohlo by to dokonca viesť k dystopickému „ Starému novému svetu “, ak by autonómne mozgové stroje v ďalšej futuristickej ére boli schopné sebazlepšovania a boli schopné samostatne myslieť a možno by sa dokonca mohli naučiť programovať iné inteligentné veci, stroje, takmer bez ľudského zásahu.

Globálny dopad priemyselných revolúcií

Všetky technologické vynálezy prinášajú pozitívny pokrok, ale môžu byť sprevádzané aj rôznymi narušeniami a negatívnymi vplyvmi.

Napríklad vynález noža, ktorý sa dá použiť na krájanie chleba; ale tiež umožňuje niekomu podrezať hrdlo. Rovnako vynález dynamitu a výbušnín pomohol ťažobnému priemyslu, ale tiež spôsobil, že vojny boli smrteľnejšie a desaťnásobne zvýšil ničivú silu teroristov.

To isté platí o objave štiepenia atómu , ktorý viedol k rozvoju jadrovej energie . Tento vynález umožnil výrobu elektriny; umožnila tiež stavať atómové bomby a ničiť celé mestá a ich obyvateľov.

Je ťažké vopred presne vedieť, na aký účel bude nová technológia slúžiť, či už pre dobro alebo pre zlo, pre ekonomický pokrok alebo pre ľudskú regresiu.

Otázky vyvolané umelou inteligenciou (AI)

Ako každá nová technológia, aj dnešné aplikácie AI a ich zovšeobecnenie v budúcnosti nepochybne prinesú víťazov a porazených , a to nielen v ekonomickej oblasti, ale aj v politike, geopolitike, sociálnych veciach, biológii, v umení a dokonca aj vo vojenských konfliktoch. . Je preto dôležité posúdiť, či víťazov bude viac ako porazených, alebo to bude skôr naopak s malým počtom úspešných operátorov a veľkým počtom spotrebných.

Aké budú napríklad dôsledky systémov umelej inteligencie spoločnosti Nvidia alebo predprogramovaných konverzačných robotov, ako sú napríklad roboty ChatGPT (Open AI), Copilot (Microsoft) alebo Gemini (Google)? Zlepšia životnú úroveň a kvalitu života najväčšieho počtu ľudí, alebo umožnia niektorým zbohatnúť, no celé kategórie pracovníkov budú zastarané a ochudobnené? V takom prípade by mohli skončiť zvyšovaním príjmových a majetkových rozdielov .

Skutočne, každá nová priemyselná revolúcia v minulosti urobila z niektorých úspešných kapitalistických priekopníkov ultrabohatých. Napríklad v Spojených štátoch na konci 19. storočia bolo obdobie nazývané éra lúpežných barónov . Bola to doba charakterizovaná bohatými monopolmi (Carnegie, Rockefeller, Vanderbilt, Mellon atď.), v oceliarskom, ropnom, železničnom alebo finančnom priemysle, ktorí rozdrvili konkurentov, zmanipulovali trhy a skorumpovali vlády.

Je v súčasnosti na politickej a geopolitickej úrovni možné, že by niektoré zlomyseľné oligarchie mohli použiť takéto digitálne stroje na lepšie monitorovanie a kontrolu ľudí a na ľahšie rozpútanie vojen v budúcnosti?

Toto všetko sa ani zďaleka netýka čisto teoretických záležitostí. Americký Pentagon už plánuje použiť na vedenie vojen budúcnosti inteligentné roboty a drony, ovládané umelou inteligenciou.

Krátkodobé a strednodobé a dlhodobé ekonomické účinky AI a štyri priemyselné revolúcie od roku 1760

V ekonómii sa pojmy krátkodobý (1-4 roky), strednodobý (4-9 rokov) a dlhodobý (10 a viac rokov) môžu líšiť v závislosti od ekonomického a finančného sektora. Pre ekonomiku ako celok je možné odvolávať sa na krátkodobé, strednodobé a dlhodobé ekonomické hospodárske cykly . Napríklad medzi vynálezom prvého obrovského počítača veľkého ako budova v roku 1946 a inováciou prenosného počítača na počítačovom trhu v roku 1977 a potom príchodom počítačov Macintosh od Apple v roku 1998 uplynulo mnoho rokov. .

Prvá priemyselná revolúcia (1760-1870) sa začala v polovici 18. storočia v Británii v textilnom priemysle. Po prvýkrát v histórii mohla celková produkcia a spotreba v krajine rásť rýchlejšie ako populácia, a to vďaka zvýšeniu produktivity, ktoré umožnili technologické inovácie a výrobné techniky.

Ťažiskom druhej priemyselnej revolúcie (1870 – 1914) boli objavy nových zdrojov energie, ako sú zdroje z plynu a ropy, okrem uhlia aj elektriny . To viedlo k inováciám v dopravných prostriedkoch (železnica, parník, automobil a lietadlo). Rastúca industrializácia potom spôsobila demografickú migráciu z vidieka do miest, ktorá zvýraznila fenomén urbanizácie , čoho výsledkom boli veľké mestá a megametropoly s vysokou hustotou obyvateľstva.

Tretia priemyselná revolúcia (1930-2010) je charakteristická inováciou jadrovej energie a nástupom informačného veku, najmä v druhej polovici 20. storočia. Umožnil to vynález mikroprocesora a vytvorenie prvých počítačov, po ktorých nasledovala inovácia internetu , satelitov a bezdrôtovej komunikácie.

Pokiaľ ide o prebiehajúcu štvrtú priemyselnú revolúciu (vychádzajúcu z aplikácií umelej inteligencie, výraz prvýkrát predstavený v roku 2011 na konferencii v Nemecku s cieľom navrhnúť novú priemyselnú politiku pre túto krajinu založenú na stratégiách špičkových technológií), bolo by rozumné rozlišovať počiatočné obdobie šoku a prechodu a dlhšie obdobie postupného prijímania a zrelosti, ktoré môže trvať niekoľko desaťročí, dokonca storočie alebo viac.

Ťažký prechod v krátkodobom a strednodobom horizonte pre pracovníkov v terciárnom sektore najviac ohrozených digitalizáciou a automatizáciou

Inštitúcie ako Medzinárodný menový fond (MMF) a investičná banka Goldman Sacks, medzi inými, sa už pokúsili kvantifikovať čistý efekt, ktorý budú mať aplikácie umelej inteligencie na rôzne kategórie pracovníkov. Podľa MMF by 40 % pracovných miest na svete mohlo byť tak či onak ovplyvnených rozvojom AI. Pôjde najmä o pracovné miesta v sektore terciárnych služieb, pri ktorých hrozí, že budú nahradené alebo v rôznej miere ovplyvnené inteligentnými robotmi. Pracovné miesta, ktoré môžu byť tak či onak ovplyvnené systémami AI, môžeme skutočne klasifikovať do troch kategórií:

  • potenciálne nahradené alebo nahradené pracovné miesta (ako pomocné alebo sekretárske pracovné miesta v bankách, poisťovniach, účtovných kanceláriách, knižniciach atď.);
  • práce neohrozované AI, pretože sú vykonávané buď vonku, alebo pretože vyžadujú fyzickú aktivitu (napr. tesár, inštalatér, elektrikár, maliar, pokrývač, kaderník atď.);
  • veľká väčšina pracovných miest bude do určitej miery ovplyvnená AI, najmä vo financiách, školstve, zdravotníctve, medicíne, inžinierstve, administratíve, kybernetike, videohrách atď.

Napríklad v štúdii zverejnenej v marci 2023 Goldman Sachs odhadol, do akej miery by umelá inteligencia mohla ovplyvniť zamestnanosť celej americkej ekonomiky. Ich záver bol, že AI by mohla v nasledujúcich rokoch nahradiť 7 % súčasných pracovných miest, najmä pracovných miest kancelárskych a bielych golierov.

Dá sa však očakávať, že väčšina pracovných miest, 63 % z celkového počtu, bude dopĺňať umelú inteligenciu, bude mať prospech zo zvýšenia produktivity a môže dokonca narásť na význame. Na druhej strane asi 30 % pracovných miest, najmä manuálnych, by umelá inteligencia takmer alebo vôbec neovplyvnila.

Úloha politiky, dohľadu a regulácie aplikácií umelej inteligencie (AI)

Revolúcia umelej inteligencie môže nepochybne nahradiť aj vytvoriť pracovné miesta a zvýšením produktivity práce vytvoriť bohatstvo. Hrozí však, že to spôsobí určité otrasy na niektorých trhoch práce a povedie k výraznému prepúšťaniu pracovníkov v niektorých odvetviach.

To je dôvod, prečo vlády zodpovedné za všeobecný záujem musia zabezpečiť, aby nedochádzalo k veľkým ekonomickým a sociálnym excesom a prispôsobiť vzdelávacie programy kvalifikáciám požadovaným v budúcnosti. Musia tiež zabezpečiť, aby pracovníci, ktorí sú potenciálne penalizovaní prepúšťaním, boli odškodnení a aby takto vytvorené nové bohatstvo bolo prínosom pre spoločnosť ako celok, a nielen pre hŕstku prevádzkovateľov. Nebude to ľahká úloha, pretože medzi krajinami existuje medzinárodná súťaž o monopolizáciu priaznivých vplyvov nových technológií.

V súčasnosti sú krajiny, ktoré sú v popredí regulácie technológií umelej inteligencie a systémov AI, Európska únia, Čína, Spojené štáty americké a Spojené kráľovstvo. EÚ predložila predbežný regulačný a digitálny strategický rámec s názvom Zákon o umelej inteligencii . Cieľom je identifikovať akceptovateľné a neakceptovateľné riziká, ktoré vyplynú z aplikácií nových digitálnych technológií.

Podobne v júni 2022 kanadská federálna vláda zaviedla zákon o umelej inteligencii a údajoch (LIAD) ako súčasť návrhu zákona C-27, teda zákona o implementácii digitálnej charty z roku 2022. Účelom je nasmerovať inovácie AI pozitívnym smerom a dosiahnuť podporiť zodpovedné prijímanie technológií AI Kanaďanmi a kanadskými podnikmi.

Závery

Je nástup revolúcie umelej inteligencie (AI) predzvesťou mimoriadne sľubného prelomu pre ľudstvo, alebo so sebou nesie skôr riziko veľkého zmätku a civilizačného regresu?

Napadá nás skutočne veľa otázok: zvládnu ľudia rôzne systémy umelej inteligencie tak, aby slúžili nielen súkromným ekonomickým a priemyselným záujmom, ktoré stoja za ich aplikáciami, ale aj záujmom vysídlených pracovníkov a spoločným záujmom? Je možné, že sa tieto systémy stanú tak všadeprítomnými a tak silnými, že by sa mohli stať silami kontroly, dehumanizácie a zotročovania veľkého počtu ľudí?

Prvým záverom je, že nikto nemôže jednoznačne odpovedať na tieto otázky s presnosťou as plnou znalosťou faktov. A ak niekedy dostaneme odpovede, môže byť už neskoro. V dôsledku toho bude všetko závisieť od toho, ako túto novú technológiu využijeme.

Digitálna revolúcia umelej inteligencie preto vyvoláva viac otázok, než dáva odpovede, keďže ide o technológiu, od ktorej sa očakáva, že sa časom bude vyvíjať a nájde nové aplikácie, dobré alebo zlé.

Druhým záverom je, že krajiny a ekonomiky, ktoré zaostávajú v zavádzaní technológie AI, môžu v nasledujúcich rokoch a desaťročiach zaznamenať ekonomické ťažkosti. Dokonca aj tie ekonomiky v popredí novej priemyselnej revolúcie mohli očakávať zvýšenie príjmov a rozdielov v bohatstve.

Tretím záverom je, že inovácia inteligentných robotov riadených umelou inteligenciou určite otvára nové pole pre zvýšenie produktivity práce prostredníctvom kreatívneho ničenia v určitom počte profesií a odvetví. Je však právom dôvodom na obavy, pretože by to mohlo v mnohých oblastiach uľahčiť aj podvádzanie, falšovanie, zmätok a dehumanizáciu ľudí.

prof. Rodrigue Tremblay

O autorovi: prof. Rodrigue Tremblay je výskumným pracovníkom Centra pre výskum globalizácie (CRG). Medzinárodný ekonóm Dr. Rodrigue Tremblay je autorom knihy o morálke „Kódex globálnej etiky, desať humanistických princípov“ knihy o geopolitike „Nové americké impérium“ a nedávnej knihy vo francúzštine „La régression tranquille du Québec, 1980- 2018″. Je držiteľom titulu Ph.D. v medzinárodných financiách na Stanfordskej univerzite.

skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

redakcia SN 2

Recent Posts

Čoho a koho sa Kiska bojí, keď tak narieka?

Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…

6 hodín ago

Ministerka Šimkovičová rozdala kultúrne ceny: Medzi laureátmi aj SĽUK či žilinský orchester

Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…

6 hodín ago

Uhrík na adresu Ukrajincov: Utečenci alebo špekulanti?

Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…

6 hodín ago

Pellegrini podpísal novelu: Zamestnávatelia BUDÚ POVINNE prispievať na šport detí

Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…

6 hodín ago

VIDEO: Putin sa prihovoril Rusom (celý prejav, sk titulky)

Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…

8 hodín ago

Školenie Daga Daniša pre slovenských progresívcov

"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…

8 hodín ago