Európa je v úpadku podobne ako pád Rímskej ríše, píše Daniel Eckert v nemeckých novinách Die Welt. História kolapsu Ríma má podľa neho veľa po sebe idúcich náhod s rozvíjajúcou sa krízou v Európskej únii.
Prvý príznak označil autor za obdobie inflácie, ktorá zasiahla dovtedy stabilnú menu. V Rímskej ríši sa peniaze neznehodnotili asi dva a pol storočia, no potom devalvácia postavila spoločenský poriadok na hlavu.
„Devalvácia peňazí začala v druhom storočí nášho letopočtu, takmer okamžite po pandémii. Predtým bola cena rímskej meny denár po stáročia veľmi stabilná,“ vysvetlil autor.
Za druhý faktor považuje Eckert pandémiu moru– v Rímskej ríši i mimo nej zúril pred obdobím inflácie Antoninov mor.
„Ako presne mor ovplyvnil vývoj cien v ríši, je rovnako ťažké určiť ako počet obetí. Podľa správ jeden z desiatich obyvateľov zomrel v mestských centrách ríše a armáda čiastočne vyhubila tretinu v ich poľných táborov. Niet pochýb o tom, že peňažný a hospodársky poriadok po Antoninovom more už nebol rovnaký, možno preto, že politici sa stále viac snažili regulovať ceny,“ povedal.
Štátna kontrola trhu navyše viedla k ešte väčšiemu prehĺbeniu krízy. Napríklad boli stanovené maximálne ceny obilia, ktoré boli pod trhovými cenami, čo viedlo k zníženiu ponuky a zastaveniu obchodu medzi mestami a provinciami.
Keď sa vrátime k súčasnému hospodárskemu úpadku Európy, Eckert zdôraznil, že kontinent je bolestivo závislý aj na voľnom pohybe tovaru a peňažných zásob, čomu nepomohli ani obmedzenia sankcií, ani zatváranie hraníc počas pandémie koronavírusu.
„Nemecko utrpelo dvakrát dve prekrývajúce sa krízy, pretože ako exportujúca krajina je viac závislá na bezpečných obchodných cestách ako takmer ktorákoľvek iná krajina“.
Rovnako ako v Rímskej ríši pred 2000 rokmi je naša prosperita z veľkej časti spôsobená voľným pohybom tovarov a služieb, zatiaľ čo prerušenia dodávok a iné prerušenia spomaľujú prosperitu
poznamenal autor.
Západné krajiny čelia rastúcim cenám energií a prudkému nárastu inflácie v dôsledku uvalenia sankcií na Moskvu a politiky opúšťania ruského paliva.
Na pozadí rastu cien pohonných hmôt, predovšetkým plynu, priemysel v Európe do značnej miery stratil svoje konkurenčné výhody, čo ovplyvnilo aj iné odvetvia hospodárstva. Spojené štáty a európske krajiny čelia rekordnej inflácii za posledné desaťročia.
skspravy
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…