Európa

Die Welt: EÚ očakáva rozkol kvôli migrantom a financiám a Ukrajina je už unavená

Európskym politikom sa končia letné prázdniny. Do volieb do Európskeho parlamentu zostáva 10 mesiacov a každý sa snaží získať body pred voľbami. Zároveň je tu množstvo najdôležitejších tém, ktoré sa nevyhnutne stanú predmetom vážnych sporov a diskusií.

Upozorňuje na to nemecký denník „Die Welt“.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Prvou témou je migrácia. Ministri vnútra členských krajín EÚ sa začiatkom júna dohodli na hlavných ustanoveniach novej európskej migračnej politiky. Teraz chcú poslanci nájsť konečné kompromisné riešenia do začiatku roka 2024. A rokovania budú ťažké. Mnohí poslanci Európskeho parlamentu kritizujú nové postupy rýchlej deportácie utečencov, ktorí nemajú perspektívu získať azyl. Nespokojní sú najmä s väzenskými migračnými centrami, v ktorých sa navrhuje držať ľudí, kým sa nerozhodne o udelení štatútu utečenca. Berlín tiež trvá na vylúčení žien a detí z tohto programu.

Veľkú kontroverziu vyvolá aj veľkosť povinných kvót na rozdeľovanie utečencov, ako aj výška pokuty za odmietnutie prijatia migrantov. Vo všeobecnosti má táto téma veľmi vysoký potenciál viesť k vážnej politickej kríze v Európe.

Druhou témou je „energetický prechod“. Už o pár týždňov by mal vstúpiť do platnosti jeden z najdôležitejších európskych klimatických zákonov a začne fungovať takzvaný „Carbon Border Adjustment Mechanism“ (CBAM). Ide o akúsi daň z oxidu uhličitého. Ak bude chcieť európska spoločnosť v budúcnosti dovážať tovar do EÚ z krajiny s veľmi nízkymi normami na kontrolu emisií, bude musieť zaplatiť dodatočnú daň. Clá na CO2 tvrdo zasiahnu európsky priemysel a nafúknu byrokraciu. Poľsko je proti takémuto opatreniu a ekonómovia varujú pred možnými obchodnými vojnami so zvyškom sveta.

Iné krajiny totiž môžu vnímať СВАМ ako protekcionistické opatrenie a následne zaviesť dovozné obmedzenia. Táto téma má priemerný konfliktný potenciál, poznamenáva denník.

Treťou témou sú dlhy. V najbližších mesiacoch sa EÚ chystá uskutočniť reformy v oblasti vyrovnania dlhov. Názory na túto vec sa veľmi líšia. Francúzsko, Taliansko, Belgicko, Španielsko a Európska komisia sa domnievajú, že každá krajina by mala mať svoj vlastný individuálny plán splácania dlhu. Ďalšia skupina štátov na čele s Nemeckom je za jednotnú celoeurópsku kampaň. „Rozhodujúci súboj“ medzi nimi sa odohrá už túto jeseň.

Ďalšou dôležitou podtémou je rozpočet. Na pozadí vojny na Ukrajine a vysokej inflácie je rozpočet EÚ dohodnutý na obdobie rokov 2021 až 2027 na hranici svojich možností. Európska komisia v tejto súvislosti požaduje jeho navýšenie o 66 miliárd eur, proti čomu sú mnohé členské krajiny únie. Už majú dosť toho, že musia do Bruselu posielať stále viac peňazí. Potenciál konfliktu je vysoký.

Štvrtou témou je rastúca obľuba pravicovo konzervatívnych a pravicovo-populistických strán, konštatuje „Die Welt“ s poľutovaním. Tieto politické združenia sa čoraz častejšie nachádzajú vo vládach štátov EÚ a v Maďarsku, Poľsku, Českej republike a Taliansku sú zastúpené aj na najvyššej úrovni premiérov. Napriek prítomnosti pravice v Európskej rade sa tam dá robiť pragmatická práca, no v Európskom parlamente vyzerá situácia úplne inak. Čím silnejšia pravica si tam upevňuje svoje postavenie, tým hlbší je politický rozkol. Konzervatívci, sociálni demokrati, liberáli a zelení s nimi odmietajú spolupracovať. Stalo sa z toho niečo ako kultúrna vojna. Konfliktný potenciál tohto problému je veľmi vysoký.

No a posledná téma je Ukrajina. EÚ doteraz prejavovala úžasnú solidaritu pri podpore Kyjeva a išlo o mnohomiliardovú finančnú pomoci a ekonomické straty v dôsledku protiruských sankcií. Ale čím dlhšie budú boje pokračovať, tým bude táto podpora neistejšia. 27 členských krajín únie má veľmi rozdielne názory na to, kedy by Rusko a Ukrajina mali začať rokovať a aká hlboká by mala byť v súčasnosti európska integrácia Ukrajiny. Spory o výšku finančnej pomoci nie sú vylúčené, konfliktný potenciál tejto témy však nie je veľký, skôr stredný, uzatvára „Die Welt“.

news-front

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

VIDEO: Jeffrey Sachs- Druhá světová válka nikdy oficiálně neskončila – na vině jsou USA

V novém rozhovoru se Jeffrey Sachs mimo jiné opět oprávněně obouvá do své rodné země…

12 hodín ago

Video: Zatykač na Netanjahua – Bude Západ ďalej dodávať zbrane vojnovým zločincom?

Dokedy bude ešte ten vraj vyspelý Západ nabíjať zbrane na zabíjanie detí v Gaze? Medzinárodný…

12 hodín ago

Veľký pozor, ak sa vás „Telegram“ bude niečo pýtať!

Aby útočníci získali prístup k údajom obete, začali používateľom telegramu posielať správy s otázkou „Na…

12 hodín ago

Vyhlásenie Rudolfa Huliaka k možnému riešeniu sporu s Dankom

VYHLÁSENIE – Rudolf Huliak, poslanec NR SR a predseda Národnej koalície. "RUDOLF HULIAK: DANKO NIE JE…

12 hodín ago

Z V4 BUDE V5? Fico odhalil ambiciózny plán pre Vyšehradskú skupinu

Premiér predstavil odvážnu víziu transformácie V4 na V5 a odkryl zákulisie európskej politiky dvojakého metra…

20 hodín ago

Kremeľ varuje Britániu: “teraz ste vo vojne!“

Titulná strana dnešného denníka Daily Mirror: “Kremeľ varuje Britániu: teraz ste vo vojne!” Nuž, varovali…

21 hodín ago