domovina

Diaľnica D4 ako pomoc plná protikladov

Bratislavské mestské časti Jarovce a Rusovce volali po obchvate dlhé roky. Potrebuje ho celá Bratislava, no tá sa ho dočká… no raz hádam určite. V nedeľu tovorili štvorkilometrový úsek diaľnice D4 z Jaroviec vrátane Lužného mosta, až po križovatku Bratislava-Juh.

ilustračný obrázok

Táto komunikácia ovplyvňuje dopravnú situáciu v dvoch vyššie zmienených mestských častiach. Aj na to sa pýtala Metropolitná TV starostov týchto dvoch častí. Keďže toto je téma, ktorá zaujíma ďaleko viac ľudí, ako len obyvateľov týchto mestských častí, prinášame informácie aj vám.

Výrazný zásah do chodu mestských častí

Starosta MČ Jarovce Jozef Uhler sa už niekoľkokrát vyjadril, že spustenie obchvatu Jarovciam priniesol už aj nemalé problémy. V problematickej rannej špičke vodiči schádzajú z diaľnice po privádzači. Ten už mal byť zatvorený a tak brzdia premávku od Jaroviec a Rusoviec. Vznikajú ranné zápchy, no „zatiaľ máme málo skúsenosti, uvidíme, ako sa to bude vyvíjať v dlhšom časovom horizonte, no negatívne sa to prejavuje už teraz.“ Konštatuje Uhler. Je to jediná komunikácia, ktorou sa Jarovčania vedia dostať do Petržalky. V „téčkovej“ križovatke však všetkým musia dávať prednosť a tak sú poslední, ktorí cez križovatku prejdú. Táto križovatka potrebuje skúseného šoféra. Zmienená križovatka má pritom niekoľko riešení. Kruhový objazd by bol menej výhodný, nakoľko by bol problém s inžinierskymi sieťami, výhodnejší by bol viadukt, v rámci ktorého by sa vybudoval aj cyklo chodník. 

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Rovnaký problém majú aj Rusovce a ich obyvatelia, tvrdí starostka Lucia Tuleková-Henčelová – tam sa nepraktickým zúžením a znovu rozšírením cesty vytvárajú v špičke aj trištvrte hodinové zápchy. Navyše Rusovce sa zvlášť smerom na juh dosť rozšírili výstavbou rodinných domov a niekoľkých obytných komplexov a prechádzajú nimi aj tzv. pendleri, ktorí na prechod do Rajky nevyužívajú diaľničný ťah. Pred časom si mestská časť nechala vypracovať dopravno-kapacitné posúdenie, vyšlo im, že v exponovaných časoch prejde Rusovcami takmer jedenásťtisíc vozidiel. Z toho takmer sedemtisíc je zo strany Vojky, Dobrohošte a Rajky. Pritom obyvatelia Rajky pracujúci a študujúci v Bratislave by mohli bezplatne využívať diaľnicu práve do tejto obce (bezplatnosť vyrokovali slovenský a maďarský minister dopravy v novembri 2020)

Z diaľnice na pylónoch diaľnica na smetisku

Diaľnica sa spustila aj napriek tomu, že so zložením násypu boli problémy. Násyp obsahoval toxické látky. Kompenzoval niekto obciam to, že diaľnica nejde na pylónoch, ale po násype? Podľa Uhlera je dnes už verejne známe, že diaľnica je v skutočnosti umiestnená na skládke odpadu. Na pylónoch by to bolo estetickejšie a aj zvieratá by mali prirodzený biokoridor, ktorý využívali a tú im dnes vzali. Ku kompenzáciám Uhler len dodáva: „Malé mestské časti sú od začiatku ignorované, čo sa tohto týka. Ministerstvo dopravy a NDS si stále vymyslia dôvod, že mestské časti nie sú účastníkom konania, sú len dotknutým orgánom a teda tu nič neznamenajú.“ Pritom obyvatelia nejakú aktivitu v ich prospech očakávajú práve od vedenia MČ.

Budú protihlukové steny?

Kto býva čo len pri hlavnej ceste na dedine vie, ako vie znepríjemniť hluk dopravy dvadsaťštyri hodín denne, bývanie. Toto je komunikácia, kde sú nejaké protihlukové bariéry vyslovene nevyhnutné, keďže rozľahlou rovinou sa hluk šíri ďaleko viac, ako členitejším terénom. 
Podľa Uhlera táto diaľnica vôbec nerešpektuje územný plán z roku 2007, kedy už boli mnohé domy rozostavané. Dnes už tam ľudia bývajú a diaľnica bola do tejto oblasti „natlačená“. Protihluková stena je zatiaľ z jednej strany a mala by byť aj na druhej strane, pretože aj tam je naplánovaná výstavba. No v smere na Petržalku protihluková stena nie je. Rátalo sa síce s nejakými fasádnymi úpravami domov – výmena okien a podobne, lenže čo je to za vidiecke bývanie, keď kvôli prachu a hluku pomaly nemôžete otvoriť okno.
V Rusovciach bol tento problém najvypuklejší v čase ťažby stavebného materiálu. V tom čase MČ prechádzalo aj 50-100 plne naložených nákladných áut denne. „Riešili sme to aj s Ministerstvom dopravy, aj s Konzorciom D4-R7 a do dnešného dňa nemáme žiadnu spätnú väzbu.“ Tvrdí Tuleková-Henčelová. Žiadali tiež, aby sa povrch vozovky upravil, pretože je to jediná vstupná a prejazdná komunikácia do Rusoviec, no komunikácia so zhotoviteľom stavby je absolútne katastrofálna.

Svetlý moment stavby

Keď Konzorcium D4-R7 potrebovalo vylepšiť PR tejto stavby (v čase, kedy vyšli na verejnosť informácie o tom, že súčasťou násypu sú aj toxické zložky, pozn. red.), vtedy akoby viac komunikovalo, ale inak až minulý mesiac im prišla pozvánka na otvorenie. Výtlak malých mestských častí voči rozhodnutia je aj napriek veľkému úsiliu starostov, je veľmi slabý.

Cyklotrasu zmarila ekonomická optimalizácia,

Čo je len krajšie povedaný príkaz „šetrite, kde sa len dá“, takže vyhodili všetko, čo sa len trošku dalo. Za obeť tomuto šetreniu padla práve cyklotrasa. Keďže sú obaja starostovia za čo najekologickejšiu dopravu, sami na vybudovaní cyklotrasy trvali. Tá však končí na hrádzi. Jarovčania sa tešili, že dostanú nejakú kompenzáciu vo forme cyklo chodníka, ktorý by viedol ponad cestu 1. triedy a železnicu, čo sú pre cyklistov dosť veľké prekážky. Vďaka tomuto cyklo chodníku by sa vedeli dostať rekreačne smerom na juh či na hrádzu na medzinárodnú cyklotrasu Euro Velo 6, alebo do práce smerom na Bratislavu a obyvatelia Jaroviec tak prišli o jednu možnosť dostať sa „do sveta“. Práve v tomto by im pomohlo viaduktové riešenie vyššie zmienenej problematickej križovatky. Prekonať túto cestu, spájajúcu Petržalku s diaľničnou križovatkou sa nedá úrovňovo.
Hlavná cesta prechádzajúca Rusovcami je tiež dosť nebezpečná pre cyklistov. Navyše ak sú malé mestské časti zasadené v zelených zónach, tam cyklotrasa neodmysliteľne patrí, tvrdí Tuleková-Henčelová. Táto mestská časť má skôr problém s niektorými parcelami a ich vysporiadaním.

Biokoridory a migrácia zvierat

Starostovia v rokoch 2014-2016 požadovali aj biokoridory. Aj napriek tomu, že MČ Jarovce a Rusovce sú súčasťou hlavného mesta, nie je nič nezvyčajné zahliadnuť v ich okolí srnku, alebo diviaka. Tieto zvieratá potrebujú svoj životný priestor a diaľnice im rozrezávajú ich prirodzené prostredie. Riešením bola práve diaľnica na pylónoch – zvieratá tam nemajú prekážku. Ponad hlavy im síce ide diaľnica, ale po poli by sa mohli normálne pohybovať tak, ako boli navyknuté. Keď sa im tieto prirodzené chodníčky narušia, sú dezorientované a tak sa stáva, ako trebárs nedávno, že diviak sa ocitol na dvore školy v Rusovciach. Ako konštatuje Tuleková-Henčeková: „Je smutné, že sa na to nemyslí, pritom sme mestské časti, kde je ešte stále tá zeleň dominantná.“

Porovnanie s Rakúskom a Maďarskom

Obce len pár kilometrov za hranicami z toho vedia viac vyťažiť – aj vďaka väčšej podpore štátu. Či už hovoríme o cyklo turizme, alebo o ekológii. „Veľmi blízko k prírode sú hlavne Rakúšania. Stačí ísť do Viedne a cestou vidíte množstvo biokoridorov, ktoré umožňujú zvieratám bezpečnejší pohyb. Oni zvieratám vychádzajú v ústrety aj tým, že nemajú príliš veľké lány s monokultúrami.“ Tvrdí Uhler. V pláne tiež majú popri cyklo chodníkoch vysadiť široký pás stromov, čo chvíľu potrvá, kým dorastú, ale už bude krajina prijateľnejšia pre tamojšiu faunu.

Košeľa je bližšie ako kabát

Oveľa bližšie k ľuďom sú práve samosprávy, ako ministerskí úradníci, prípadne ľudia z NDS-ky a preto by bolo žiadúce, keby práve ministerstvo a NDS-ka viac načúvali hlasom zo samosprávy. Tie predsa nebudú bojovať proti diaľnici. Tá je predsa potrebná aj pre nich. Na druhej strane ale aj diaľnice treba nejako kompenzovať, alebo ich umiestňovať citlivejšie. Veď ak bude napríklad NDS spolupracovať so samosprávou, tá im vie urobiť veľmi dobré PR.

Aj iné dopravné riešenia sa núkajú

Ideálne by bolo predĺžiť z Petržalky do Rusoviec a Jaroviec električkovú trať, ale podľa starostky Tulekovej-Henčekovej by nebolo na škodu využívať ani železničnú trať, ktorá už do Rajky vedie. Obe možnosti by odľahčili cesty minimálne o časť obyvateľov oboch dotknutých mestských častí. Navyše, ako tvrdí Uhler: „Akonáhle by „pendleri“ nejazdili autami, tie zápchy by boli takmer nulové a doprava by bola takmer plynulá.“

hlavný denník

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

VIDEO: Košický policajt dokopal zadržaného muža, následkom čoho ten neskôr zomrel.

Príslušník PZ sa prípad neskôr snažil ututlať. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, policajný prezident Ľubomír…

5 hodín ago

Vírus, tzv. vakcíny, a tzv. usmrtenie

Začnem tým usmrtením, vysvetlím ďalej, ale možno to nebude potrebné – teda čosi ako Definícia…

5 hodín ago

Kolaboranti a Vynálezcovia Deep State

Najprv vybavím výraz Deep State – hlboký štát: Skupina ľudí, typicky príslušiacich k vládnym agentúram…

5 hodín ago

November 1989 bol kolosálny podvod

Pred 35 rokmi sa začal v Prahe na Národnej triede štátny prevrat, ktorý dostal názov…

5 hodín ago

Ruská armáda spustila kombinovaný raketový útok na ciele v Kyjeve

Krátko po ďalšom nálete kamikadze dronov Geranium ruská armáda spustila kombinovaný raketový útok na ciele…

6 hodín ago

Jeffrey Sachs: Európa prestala myslieť, jej zahraničná politika je len “príveskom” NATO

V roku 1992 urobila americká zahraničná politika chybný manéver, pretože neokonzervatívci si predstavovali amerického hegemóna.…

6 hodín ago