svet

Deti sa menia na digitálnych zombíkov

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) bije na poplach ohľadom alarmujúceho nárastu závislosti mladých ľudí na digitálnych technológiách. Experti navrhujú radikálne riešenie – regulovať smartfóny rovnako prísne ako tabakové výrobky. Toto odporúčanie vyvolalo búrlivú diskusiu medzi odborníkmi aj verejnosťou, uvádza portál Politico.eu.

Digitálna epidémia medzi tínedžermi

Natasha Azzopardi Muscat, riaditeľka WHO pre politiky a systémy zdravia krajín, upozorňuje na znepokojujúci trend: „Pribúdajú dôkazy o tom, že problematické hranie hier a závislostné správanie na sociálnych sieťach je medzi dospievajúcimi v Európe na dramatickom vzostupe. Nemôžeme to ďalej ignorovať.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Najnovšia štúdia WHO, ktorá zahŕňala takmer 280 000 mladých ľudí vo veku 11 až 15 rokov z Európy, strednej Ázie a Kanady, odhalila šokujúce čísla:

  • Viac ako 10% tínedžerov má problém kontrolovať svoje používanie sociálnych médií
  • 12% dospievajúcich je ohrozených problematickým hraním hier
  • Dievčatá sú náchylnejšie na závislosť od sociálnych médií (13% vs. 9% u chlapcov)
  • Chlapci majú dvakrát vyššiu pravdepodobnosť problematického hrania hier než dievčatá

Tieto čísla sú alarmujúce,“ hovorí Muscat. „Môže to mať vážny dopad na ich vzdelávanie, duševné zdravie, celkovú pohodu a budúcu produktivitu v práci.

Radikálne riešenie: regulácia ako pri cigaretách

WHO prišla s odvážnym návrhom – regulovať smartfóny a digitálne zariadenia podobne ako tabakové výrobky. Muscat vysvetľuje: „Opatrenia vrátane vekových obmedzení, kontrolovaných cien a dokonca zón so zákazom vstupu sa osvedčili pri regulácii tabaku. Mohli by sme sa nimi inšpirovať pri obmedzovaní škodlivého používania smartfónov.

Konkrétne návrhy zahŕňajú:

1. Vekové obmedzenia pre používanie určitých aplikácií a funkcií 2. Kontrolované ceny digitálnych zariadení a služieb 3. Zóny bez smartfónov (napr. v školách alebo na pracoviskách) 4. Povinné varovania o zdravotných rizikách nadmerného používania

„Možno je načase začať uvažovať aj o miestach, kde by sa určité digitálne zariadenia nemali používať vôbec,“ dodáva Muscat.

Reakcie a kritika

Návrh WHO vyvolal zmiešané reakcie. Mnohí rodičia a pedagógovia ho vítajú, zatiaľ čo technologické spoločnosti a niektorí odborníci na digitálne technológie ho považujú za prehnane reštriktívny.

Európska únia reaguje

Problém si všimli aj v Bruseli. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová nedávno oznámila plán na „prvé celoeurópske vyšetrovanie vplyvu sociálnych médií na blaho mladých ľudí.“

„Je najvyšší čas, aby sme sa touto problematikou začali seriózne zaoberať na európskej úrovni,“ vyhlásila von der Leyenová. „Potrebujeme komplexný prístup, ktorý bude chrániť naše deti, ale zároveň nezastaví digitálny pokrok.

Cesta vpred: digitálna gramotnosť a zodpovedné používanie

WHO zdôrazňuje, že kľúčom k riešeniu problému je vzdelávanie. „Deti a dospievajúci sa musia naučiť vládnuť digitálnemu svetu, nie nechať digitálny svet vládnuť im,“ hovorí Muscat.

Experti sa zhodujú, že je potrebné:

  • Zlepšiť digitálnu gramotnosť detí aj rodičov
  • Podporovať zodpovedné používanie technológií
  • Vytvoriť zdravú rovnováhu medzi online a offline aktivitami

„Našim cieľom nie je démonizovať technológie,“ uzatvára Muscat, „ale zabezpečiť, aby ich všetky deti mohli bezpečne a efektívne využívať, bez ohľadu na ich pôvod alebo sociálne postavenie.“

Je zrejmé, že problém závislosti detí na smartfónoch a sociálnych sieťach si bude vyžadovať komplexné riešenie. 

hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

„Keď Fico vraví, že Slovensko prichádza o peniaze a zisky za plyn, tak ja hovorím, že my strácame ľudské životy,“ vyhlásil drzo bezočivý Zelenskyj po rokovaní s lídrami EÚ.

Naša vlasť pritom Ukrajinu pravidelne zásobuje dodávkami elektrickej energie, ktorých objem je oproti vlaňajšku päťnásobný.…

1 hodinu ago

VIDEO: Putin na svojej výročnej tlačovej konferencii vyzval Západ, aby spravil experiment 21. storočia a skúsil zostreliť ruskú nadzvukovú raketu Orešnik.

Šéf Kremľa zároveň vyhlásil, že Rusko sa na Ukrajine blíži k splneniu svojich cieľov. Ukrajinskej armáde…

1 hodinu ago

OSN prijala rezolúciu Bieloruska a Ruska o boji proti glorifikácii nacizmu

Valné zhromaždenie OSN prijalo rezolúciu navrhnutú Bieloruskom a Ruskom o boji proti glorifikácii nacizmu. Vyplýva…

12 hodín ago

Rusko premiestňuje svoje systémy protivzdušnej obrany z rôznych častí Sýrie do Líbye

Líbya sa považuje za zlyhávajúci štát, keďže v nej po zvrhnutí a smrti dlhoročného vládcu…

13 hodín ago

Prínos teroristu Džuláního: Sýrie sa zmocnili externé agentúry

Svetové médiá analyzujú ohromujúcu bleskovú vojnu teroristickej skupiny Haját Tahrír aš-Šám, ktorá za desať dní…

13 hodín ago