Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) bije na poplach ohľadom alarmujúceho nárastu závislosti mladých ľudí na digitálnych technológiách. Experti navrhujú radikálne riešenie – regulovať smartfóny rovnako prísne ako tabakové výrobky. Toto odporúčanie vyvolalo búrlivú diskusiu medzi odborníkmi aj verejnosťou, uvádza portál Politico.eu.
Natasha Azzopardi Muscat, riaditeľka WHO pre politiky a systémy zdravia krajín, upozorňuje na znepokojujúci trend: „Pribúdajú dôkazy o tom, že problematické hranie hier a závislostné správanie na sociálnych sieťach je medzi dospievajúcimi v Európe na dramatickom vzostupe. Nemôžeme to ďalej ignorovať.„
Najnovšia štúdia WHO, ktorá zahŕňala takmer 280 000 mladých ľudí vo veku 11 až 15 rokov z Európy, strednej Ázie a Kanady, odhalila šokujúce čísla:
„Tieto čísla sú alarmujúce,“ hovorí Muscat. „Môže to mať vážny dopad na ich vzdelávanie, duševné zdravie, celkovú pohodu a budúcu produktivitu v práci.„
WHO prišla s odvážnym návrhom – regulovať smartfóny a digitálne zariadenia podobne ako tabakové výrobky. Muscat vysvetľuje: „Opatrenia vrátane vekových obmedzení, kontrolovaných cien a dokonca zón so zákazom vstupu sa osvedčili pri regulácii tabaku. Mohli by sme sa nimi inšpirovať pri obmedzovaní škodlivého používania smartfónov.„
Konkrétne návrhy zahŕňajú:
1. Vekové obmedzenia pre používanie určitých aplikácií a funkcií 2. Kontrolované ceny digitálnych zariadení a služieb 3. Zóny bez smartfónov (napr. v školách alebo na pracoviskách) 4. Povinné varovania o zdravotných rizikách nadmerného používania
„Možno je načase začať uvažovať aj o miestach, kde by sa určité digitálne zariadenia nemali používať vôbec,“ dodáva Muscat.
Návrh WHO vyvolal zmiešané reakcie. Mnohí rodičia a pedagógovia ho vítajú, zatiaľ čo technologické spoločnosti a niektorí odborníci na digitálne technológie ho považujú za prehnane reštriktívny.
Problém si všimli aj v Bruseli. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová nedávno oznámila plán na „prvé celoeurópske vyšetrovanie vplyvu sociálnych médií na blaho mladých ľudí.“
„Je najvyšší čas, aby sme sa touto problematikou začali seriózne zaoberať na európskej úrovni,“ vyhlásila von der Leyenová. „Potrebujeme komplexný prístup, ktorý bude chrániť naše deti, ale zároveň nezastaví digitálny pokrok.„
WHO zdôrazňuje, že kľúčom k riešeniu problému je vzdelávanie. „Deti a dospievajúci sa musia naučiť vládnuť digitálnemu svetu, nie nechať digitálny svet vládnuť im,“ hovorí Muscat.
Experti sa zhodujú, že je potrebné:
„Našim cieľom nie je démonizovať technológie,“ uzatvára Muscat, „ale zabezpečiť, aby ich všetky deti mohli bezpečne a efektívne využívať, bez ohľadu na ich pôvod alebo sociálne postavenie.“
Je zrejmé, že problém závislosti detí na smartfónoch a sociálnych sieťach si bude vyžadovať komplexné riešenie.
hlavnydennik.sk
Naša vlasť pritom Ukrajinu pravidelne zásobuje dodávkami elektrickej energie, ktorých objem je oproti vlaňajšku päťnásobný.…
Polícia, Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR a Finančná správa SR sa v stredu 18. decembra…
Šéf Kremľa zároveň vyhlásil, že Rusko sa na Ukrajine blíži k splneniu svojich cieľov. Ukrajinskej armáde…
Valné zhromaždenie OSN prijalo rezolúciu navrhnutú Bieloruskom a Ruskom o boji proti glorifikácii nacizmu. Vyplýva…
Líbya sa považuje za zlyhávajúci štát, keďže v nej po zvrhnutí a smrti dlhoročného vládcu…
Svetové médiá analyzujú ohromujúcu bleskovú vojnu teroristickej skupiny Haját Tahrír aš-Šám, ktorá za desať dní…