Hoci je z doterajších zistení málo pravdepodobné, že by COVIDom-19 vážne ochoreli aj deti, taktiež úmrtí bolo do dnešného dňa zaznamenaných veľmi málo, tak aj oni sú obeťami pandémie a to v mnohých ohľadoch. Deti sú obete opatrení.
Od zvyšujúceho sa počtu problémov v oblasti duševného zdravia, po obavy z rastúcej úrovne domáceho násilia, zanedbávania a možného poškodenia vývinu hrozí, že COVID bude mať pre mladých ľudí oveľa ničivejšie dôsledky, ako sa pôvodne predpokladalo.
Samozrejme, zatvorené školy sú škodlivé pre vzdelávanie detí, no školy nie sú len miestom na učenie. Sú to miesta, kde sa deti socializujú, emočne rozvíjajú a pre niektorých to je útočisko pred problémami v rodine.
„Vývinové potreby detí a dospievajúcich sa nedajú realizovať bez rovesníckej skupiny a vzájomnej interakcie. Tá sa za normálnych okolností odohráva najmä v škole. Nedokážu to bez pozorovania modelového správania, skúšania rôznych druhov interakcií, spätnej väzby v interakcii s rovesníkmi a dospelými. Nedá sa to načítať ani online, lebo sú to biologické záležitosti, kde to bez živého kontaktu nefunguje.
Už len hľadanie vlastnej identity, sociálno-emocionálne dozrievanie, sexuálne dozrievanie jednoducho bez živej interakcie so zapojením všetkých zmyslov a najmä tých najstarších (ako je čuch, dotyk, vnímanie iného tela) nejde. Izolácia a úzkostné spracovanie môže už teraz viesť k emocionálnym poruchám. Ešte väčší problém môže byť potom návrat do normálneho života,“konštatuje PhDr. Marek Madro, PhD., programový riaditeľ internetovej linky dôvery pre mladých ľudí – IPčko.sk.
Profesor Russell Viner, prezident Kráľovskej akadémie pediatrie a zdravia detí, to možno najtrefnejšie uviedol, keď začiatkom tohto mesiaca povedal kolegom vo výbore pre vzdelávanie: „Keď zatvoríme školy, zatvoríme ich životy.“
Profesie tvrdí, že pandémia spôsobila deťom rôzne škody, od izolácie a osamelosti, po problémy so spánkom a zníženou fyzickou aktivitou – popri zatvorených školách je v súčasnosti zakázaný aj všetok detský šport a iné voľnočasové aktivity.
Mnoho odborníkov je pritom zásadne proti takémuto odopieraniu aktivít detí a to najmä kvôli nízkym rizikám prenosu pri exteriérových aktivitách a s preukázateľným prínosom pre ich emocionálne a fyzické blaho.
Potom je tu ďalší faktor – stres, ktorý pandémia vyvoláva na rodiny so zvyšujúcou sa mierou nezamestnanosti a finančnej neistoty v kombinácii s „domácim väzením“ detí. Všetko toto vnímajú oveľa citlivejšie, než dospelí ľudia, čo sa na ich vývine s určitosťou prejaví. V akej miere, to závisí od mnohých premenných.
PROBLÉMY S DUŠEVNÝM ZDRAVÍM PRIBÚDAJÚ
„Za rok 2020 sme zaznamenali 52 682 kontaktov na linkách IPčko.sk, Dobrá linka a Krízová linka pomoci. Z toho 34 770 kontaktov s ľuďmi do 30 rokov, 20 019 kontaktov do 18 rokov, 13 170 kontaktov v kategórii 15-18 rokov a 5795 kontaktov vo vekovej kategórii 10-14 rokov.
Tieto čísla ukazujú 100-percentný nárast kontaktov mladých ľudí do 18 rokov oproti predchádzajúcemu roku 2019!
V situácii samovražedného pokusu naše linky zaznamenali vo vekovej kategórii 10-14 rokov – 171 kontaktov, veková skupina 15-18 rokov až 821 kontaktov , 2175 kontaktov vo vekovej kategórii do 30 rokov,“ dodal Marek Madro.
Nie je prekvapením, že zmeny v živote detí majú obrovský vplyv na ich duševné zdravie, otvorenie škôl preto musí byť jednou z hlavných priorít vlády. Momentálne sa učitelia vo veľkom očkujú, tak uvidíme, ako to celé dopadne.
AUTOR: MARTIN BEAN
Zdroje:
4. zem a vek
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.
Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.
IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar„
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Diskusia (Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…