Ostávajú v tieni politikov, ktorí pravidelne vystupujú v médiách a ktorých tak národ pozná a považuje za mocných. V skutočnosti však ministri či, nebodaj, poslanci nie sú zďaleka jedinými ľuďmi, ktorí majú v ruke páky moci a rozhodujú o veľkých, často obrovských tokoch peňazí.
Ereport sa opýtal malej vzorky ľudí, ktorí dobre poznajú fungovanie štátnej správy, koho považujú za jej najmocnejších reprezentantov, mimo samotných ministrov.
Použili sme pri tom jednoduchý vzorec: pri voľbe zoznamu vyberajte „mocných štátnej správy“ spolovice podľa toho, akú majú oficiálnu moc a spolovice podľa toho, aký majú reálny vplyv. Každý z našich znalcov prostredia (želali si ostať v anonymite) prišiel so svojím zoznamom, panel si ich potom vymenil až sa zjednotili na konečných desiatich menách. Menách najmocnejších ľudí v úzadí.
Neprekvapí, že väčšinu nášho zoznamu tvoria štátni tajomníci. Ich moc však nie je automatická. Ako nám vysvetlili zasvätení, reálna moc štátneho tajomníka silno závisí od okolností. Ak mu napríklad minister (ten rozhoduje o organizácii ministerstva) vyčlení slabé kompetencie, štátny tajomník je skôr na okrasu. Sú však aj štátni tajomníci, ktorí sú mimoriadne vplyvnými ľuďmi v pozadí. Niekedy vďaka silnému politickému krytiu, niekedy proste preto, že sú takí kompetentní, že sú pre politickú mašinériu veľmi dôležití. A niekedy je to kombinácia oboch.
Ako nám náš panel respondentov vysvetlil v minulosti by medzi desiatku „naj“ dali aj šéfov niektorých štátnych agentúr. Typickými príkladmi agentúr, cez ktoré idú obrovské zdroje, sú napríklad Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) či Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES). V súčasnosti je však moc v štátnej správe pomerne silno sústredená na ministerstvách. Najmocnejší sú niektorí z ich štátnych tajomníkov, generálnych tajomníkov služobného úradu (v podstate by mal byť najvyšším nepolitickým šéfom ministerstva) a generálnych riaditeľov.
Kto teda v úzadí vládne? Náš ranking „desať najmocnejších“:
Štátny tajomník Ministerstva financií SR bol dlhé roky generálnym riaditeľom pre štátny rozpočet. Má povesť schopného technokrata – tichý človek v úzadí bez politických ambícií, zato s dokonalým prehľadom o verejných financiách. Aj preto má rešpekt. A veľký vplyv.
Jeden z dvoch štátnych tajomníkov na silovom rezorte (druhou štátnou tajomníčkou je Lucia Kurilovská). Dlhé roky sa pozná s ministrom, veď spolu tvorili najužší tém zakladateľa strany Hlas Petra Pellegriniho. Vyštudovaný právnik Krauspe sa pôvodne pohyboval v IT sfére (roky bol v manažmente správcu národnej domény SK NIC), potom sa pohyboval v rôznych pozíciách štátnej správy – ako riaditeľ kancelárie ministra školstva, neskôr ako vedúci Úradu podpredsedu vlády pre investície a inovácie.
Má povesť trpezlivého diplomata, s dobrými konexiami naprieč politickou aj biznisovou sférou. Ako štátny tajomník má pod sebou napríklad metodické riadenia štátnej správy. Aj preto je ozajstnou pravou rukou ministra tohto rezortu, ktorý sa všeobecne označuje za jeden z najnáročnejších.
Najviac politický človek nášho zoznamu, ktorý aj najviac verejne vystupuje. Hovorí sa o ňom aj ako o možnom ministerskom nástupcovi v prípade, že by Richard Raši odišiel na post predsedu NR SR (bez ohľadu na to, ako sa v jednotlivé týždne táto vízia mení). Pred vstupom do strany Hlas, kde je v predsedníctve, bol činný v Združení miest a obcí Slovenska. Na mocnom Ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) zodpovedá za eurofondy.
Aj ďalší muž nášho rebríčka je štátnym tajomníkom na Ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI). Donedávna pomerne neznámy IT manažér získal po voľbách pozíciu s mocou spolurozhodovať o masívnych objemoch financií na digitalizáciu štátnej správy. Ako špecialista radil pri informatizačných projektoch vo viacerých zložkách štátnej správy, napríklad v Národnom centre zdravotníckych informácií či v Úrade pre reguláciu sieťových služieb.
Kariérny diplomat Marek Eštok bol v minulosti napríklad veľvyslancom pri Rade Európy či veľvyslancom SR vo Francúzsku. Hoci neprajníci občas poukazujú na jeho silné „konexie“ – je zaťom Vladimíra Faiča, jedného z najbližších radcov premiéra Fica – aj oni uznávajú, že ide o energického a skúseného diplomata. Nová vláda je v zahraničnej politike mimoriadne aktívna, keďže okrem tradičnej komunikácie s európskymi a atlantickými spojencami intenzívne komunikuje s Ukrajinou, Čínou a ďalšími teritóriami. Práce viac ako dosť tak má popri ministrovi Jurajovi Blanárovi aj štátny tajomník Eštok.
Alena Sabelová robí vysokopostavenú úradníčku na úrade podpredsedu vlády už viac ako desaťročie, najnovšie ako štátna tajomníčka. V štátnej správe je dokonca už od roku 2001 a ako jedna z mála prežila na vysokých postoch rôzne garnitúry, štátnou tajomníčkou bola už za vlády Igora Matoviča a Eduarda Hegera. Momentálne zodpovedá za Plán obnovy. Nenápadná, ticho hovoriaca Sabelová sa dostala do titulkov, vrátane bulvárnych, vo februári tohto roku, keď pri havárii v Rusovciach zdemolovala luxusné služobné BMW. Je vydatá za bývalého herca a režiséra Jozefa Holca.
Denisa Žiláková má široké skúsenosti najmä s bruselskou politikou, veď v rokoch 2001-2005 priamo pre Európsku komisiu pracovala. Odvtedy sa pohybuje na postoch riaditeľky a generálnej riaditeľky zodpovednej za eurofondy na rôznych ministerstvách: financií, dopravy, úradu podpredsedu vlády. A teraz opäť na Ministerstve dopravy, už ako štátna tajomníčka. Vláda v oblasti obnovovania infraštruktúry a výstavby avizuje ambiciózne plány, zodpovedajúce aj naturelu ministra Joža Ráža ml. A podobne energická Žiláková je jeho pravá ruka.
Generálny riaditeľ Sekcie riadenia programu Slovensko a koordinácie fondov EÚ je jedným z viacerých generálnych riaditeľov sekcií mocného ministerstva MIRRI, ktoré zodpovedajú za eurofondy a podľa znalcov tým najdôležitejším. V oblasti eurofondov sa pohybuje dlhé roky, kedysi najmä na Úrade vlády. Práve cez neho sa riešia rôzne spory a nezrovnalosti pri čerpaní obrovského balíka miliárd eurofondov pre Slovenskú republiku.
Generálny tajomník služobného úradu je tretia najvyššia pozícia ministerstva. Obyčajne. Neplatí to však na ministerstve kultúry, ktoré, ako hovoria zasvätení, Machala v podstate riadi. Ministerka Martina Šimkovičová totiž až donedávna nemala so štátnou správou žiadne skúsenosti. Lukáš Machala sa roky pohybuje v okolí národných strán – najprv SNS, potom Republiky, dnes znovu SNS. Podobnú pozíciu, akú zastáva na kultúre, už raz mal – na ministerstve školstva, keď bola ministerkou Martina Lubyová. Fungovanie začal napríklad tým, že začal okamžite zamestnancom diktovať, v čom môžu a v čom nesmú do práce chodiť. Podobné kroky vytvárali na ministerstve dusnú atmosféru, okrem toho ho „nemusela“ ani ministerka a tak musel po pomerne krátkom čase odísť.
Generálny riaditeľ sekcie verejnej správy zodpovedá za metodické riadenie verejnej správy aj napríklad za fungovanie okresných úradov. Jaroslav Kmeť patrí medzi najskúsenejších manažérov rezortu. V minulosti pracoval na vysokých postoch pre nadnárodné korporácie, napríklad Oracle či Hewlett-Packard. Neskôr robil vtedajšiemu podpredsedovi vlády Petrovi Pellegrinimu šéfa sekcie pre informatizáciu, potom prešiel na ministerstvo dopravy, ako štátny tajomník.
Legendy nedávnej minulosti
Toľko Top 10 dnešnej štátnej správy. Z minulosti, dokonca veľmi nedávnej, poznáme prípady sústreďovania moci na niektorých ministerstvách do rúk jedincov, o ktorých sa dodnes rozprávajú legendy. A nie práve pozitívne. Jednou takou legendou sa stala Marcela Zubriczká, vtedajšia generálna riaditeľka sekcie financovania fondov na MIRRI, ktorému ministrovala Veronika Remišová. Keďže tá sa riadeniu práve nerozumela, nechala – opäť, podľa legiend – ministerstvo viac-menej riadiť „sekčnej“ Zubriczkej, ktorá už mala skúsenosti s vysokým postom z ministerstva financií a na novom ministerstve vraj riadila všetko, čo sa dalo. Pohár nespokojnosti zamestnancov vykypel, keď jeden z nich na svoj Facebook zavesil tvrdú kritiku pani generálnej, čo sa stretlo so všeobecným kvitovaním a masívnym repostovaním. Ešte legendárnejšou sa stala Veronika Gmiterko, ambiciózna žena s minimálnymi manažérskymi skúsenosťami, z ktorej vtedajší minister Eduard Heger spravil generálnu tajomníčku služobného úradu.
Zamestnanci ministerstva, ktoré v minulosti patrilo medzi najprofesionálnejšie riadené, sa na ambicióznu a vrtošivú pani medzi sebou zvykli hromadne sťažovať
Tieto časy pominuli, keďže nová koalícia nasadila smer profesionálnejšieho riadenia. A väčšina naozaj mocných, vysokopostavených úradníkov má, ako sme uviedli, reálne, profesionálne skúsenosti. Napriek tomu aj dnes v úzadí štátnej správy počuť nespokojnosť, týka sa zväčša toho, že na niektorých úradoch sú dodnes vo vysokých funkciách usadení ľudia veľmi typicky, ideologicky spätí s predošlou érou.
/ ereport.sk /
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…
Bývalé vlády poslali na Ukrajinu vojenský materiál za 700 miliónov eur, nie všetko bolo v…
Slovenské domácnosti financujú neudržateľný sociálny systém v Nemecku: Európska migrácia a transfery financií zo Slovenska…
Bojící se člověk je ideálním materiálem předurčeným k manipulaci. Vyvolat u něj obavy je naprosto…
Podle ministra financí Antona Siluanova je Moskva připravena zrcadlově přehodnotit opatření přijatá ve prospěch západních…
Fico vyjadril záujem, aby vzťahy medzi SR a Srbskom boli založené na vzájomnej podpore a…