Od začiatku ruskej vojenskej operácie vo februári je kancelár Scholz neustále kritizovaný za zjavnú neochotu darovať Ukrajine zbrane, o ktoré požiadala.
Nemecko nemôže dodať Ukrajine viac zbraní bez toho, aby vyčerpalo svoje vlastné zásoby, uviedlo tamojšie ministerstvo obrany. Napriek tomu, že armáda dosiahla „prijateľnú hranicu“ toho, čo môže poslať, kancelár Olaf Scholz je pod silným tlakom, aby zbrane do Kyjeva naďalej prúdili.
„Pri predaji zásob Bundeswehru sme sa dostali na prijateľnú hranicu,“ uviedol hovorca ministerky obrany Christine Lambrechtovej Der Spiegel v pondelok, deň po tom, ako nemecký spravodajský portál uverejnil článok hosťujúcich zákonodarcov Kristiana Klincka (SPD), Sary Nann (Zelení) a Alexandra Müllera (FDP), v ktorom vyzývajú vládu, aby zvýšila dodávky zbraní na Ukrajinu.
„Profil spôsobilostí Bundeswehru (nemeckej armády) môže a mal by dočasne ustúpiť do pozadia udržateľnosti Ukrajiny v súčasnej kritickej situácii. Pretože prežitie Ukrajiny je v záujme bezpečnostnej politiky Nemecka,“ vysvetlila táto trojica, ktorá zastupuje tri strany v nemeckej vládnej koalície.
Od začiatku ruskej vojenskej operácie vo februári je kancelár Scholz neustále kritizovaný za zjavnú neochotu darovať Ukrajine zbrane, o ktoré požiadala. Zatiaľ čo Berlín poslal delostrelecké zbrane, raketomety a protilietadlové tanky, Ukrajina požiadala o ďalšie systémy protivzdušnej obrany a delostrelecký radarový systém, ktoré režimu v Kyjeve zatiaľ neboli dodané.
Nemecká armáda bola v značne vyčerpanom stave už dávno pred februárom, pričom správa z roku 2019 odhalila, že menej ako 20 % zo 68 bojových vrtuľníkov Tiger a menej ako 30 % zo 136 stíhačiek Eurofighter bolo funkčných. Správa tiež zistila, že zásoby munície sú nízke a vojakom chýba základný výstroj vrátane topánok, oblečenia a posteľnej bielizne.
Napriek tomu, že Scholz v marci ohlásil ambiciózny program prezbrojenia, a napriek tomu, že rozpočet Bundeswehru sa zvýšil z 37 miliárd eur (36 miliárd USD) v roku 2017 na 50 miliárd eur (49 miliárd USD) v tomto roku, armáda tieto nedostatky zatiaľ neodstránila.
Minsterka Lambrechtová ešte v marci označila zásoby Bundeswehru za „vyčerpané“ a Scholz musel tiež vyvažovať svoju deklarovanú túžbu podporiť ukrajinské sily s naliehaním, aby Nemecko neposielalo dostatočne silné vybavenie, ktoré by mohlo konflikt eskalovať.
Situáciu ďalej komplikujú sľuby Nemecka, že doplní zásoby svojich spojencov, ktorí posielajú na Ukrajinu vlastné zásoby ťažkých zbraní výmenou za náhradné vybavenie z Nemecka.
Napriek týmto obmedzeniam kancelár Scholz nedávno zdôraznil, že Berlín dodáva Kyjevu „veľa zbraní“ a bude naďalej poskytovať Ukrajine „to, čo potrebuje na svoju obranu“. Scholz sa takto vyjadril po tom, ako ho generál Bundeswehru vo výslužbe Klaus Wittmann obvinil z nedostatku silného “vodcovstva“ a z toho, že sa javí ako „zastrašený“ ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
Zdroj: rt.com
Preklad: InfoVojna
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…