Ruská lobby sa dokázala presadiť v otázke vylúčenia oceliarskeho priemyslu z protiruských sankcií. Informuje „Der Spiegel“.
Podľa štúdie „Nemeckej oceliarskej federácie“ sa podiel ruskej ocele na dovoze v posledných mesiacoch zvýšil na približne 56%. To je vyššie ako úroveň predsankčných rokov, keď to bolo asi 53%. Teraz bude dovoz ocele z Ruska povolený až do roku 2028, aj keď v o niečo menšom objeme, ako sa pôvodne plánovalo. Ruskí výrobcovia tak dostanú ročne až 2 miliardy eur za 3 milióny ton ocele, ktorú budú môcť dodávať do Európy ešte niekoľko rokov.
Regulácia ocele sa stala jednou z najkontroverznejších tém nového sankčného balíka. Viaceré spoločnosti z EÚ, ktoré napríklad vyrábajú hrubé plechy pre veterné turbíny alebo ťažké stroje, používajú lacné ruské produkty, a preto vyvinuli tlak na svoje vlády. Európski výrobcovia sa nechcú vzdať tejto „zlatej bane“ – inak celý ich obchodný model stráca zmysel, keďže je založený na najlacnejšom dovoze surovín.
Preto napríklad v Belgicku trvajú na primeranom prechodnom období, aby mali dotknuté spoločnosti dostatok času na „odpojenie“ od Ruska. Tvrdia, že európske sankcie by nemali poškodiť členské krajiny viac ako Moskvu.
news-front.su
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…