Ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) sa zúčastnila neformálnej rady ministrov pre energetiku v Budapešti. Tu aj ona podporila zámer, nasmerovať viac zdrojov do využívania geotermálnej energie aj na Slovensku, o čom informovala vo videu na sociálnej sieti. V oblasti tepelného hospodárstva chceme na Slovensku viac využívať geotemálnu energiu, avizuje ministerka Saková.
Denisa Saková upozorňuje, že viac, ako tretina slovenského územia by geotermálnu energiu mohla využívať v tepelnom hospodárstve, pričom už sa desaťročia využíva v turizme. Problémom je vysoká cena za vrty, z ktorých len polovica je úspešná a tu je podľa Sakovej požiadavka ministrov z viacerých krajín na finančnú podporu takýchto projektov z Európskej komisie.
Saková upozorňuje, že v rámci EÚ Maďarsko je jednou z top piatich krajín, ktoré využívajú geotermálnu energiu a Viedeň sa chystá z geotermálnych vrtov vykurovať niektoré mestské časti.
„Štúdie ukazujú, že viac ako tretina územia Slovenska môže taktiež využívať geotermálnu energiu na tepelné hospodárstvo. Inšpirujme sa skúsenosťami susedných krajín a využime to, čo nám ponúka naša geografická poloha podkarpatského regiónu,“píše Saková pri videu, v ktorom vyjadrila spokojnosť s tým, že predsedníctvo Maďarska do svojho programu zaradilo aj bod, v rámci ktorého sa má viac využívať práve tento typ energie.
„Geotermálna energia je považovaná za čistý dekarbonizovaný zdroj energie a je dostupná akéhokoľvek počasia a cenovo stabilná počas celého roka,“ uviedla ministerka s tým, že Slovensko má s využívaním geotermálnej vody skúsenosti v oblasti rekreácie, či turizmu.
„Až v posledných rokoch začíname geotermálnu energiu využívať aj na vykurovanie,“ doplnila Saková, podľa ktorej slov na EK apelovalo viac ministrov. Ich apel sa týkal vytvorenia efektívnejšieho rámca kvalitnejšej finančnej podpory projektov, ktoré budú využívať tento druh energie.
Saková upozorňuje, že prieskumné vrty sú veľmi drahé, navyše len 50 percent z nich je úspešných.
„Vyvinieme maximálne úsilie, aby tento prístup Európska komisia prehodnotila a v budúcnosti by sme mohli očakávať väčšie financie, ktoré vieme alokovať do týchto projektov,“ uviedla ministerka.
„Inšpirujme sa skúsenosťami susedných krajín a využime to, čo nám ponúka naša geografická poloha podkarpatského regiónu,“ vyzvala ministerka v závere.
hlavnydennik.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…