slovanský svet

Demaskovanie vplyvu Ruska a zmena situácie v rámci Spoločenstva nezávislých štátov

Je pochopiteľné, že globálne horúčavy vážne ovplyvňujú bývalé sovietske republiky, dvorec Ruskej federácie. Tieto republiky získali svoju nezávislosť od roku 1991 po rozpade Sovietskeho zväzu a následne majú jedinečnú možnosť zvoliť si vlastné politické a ekonomické smerovanie.

To sa však nestalo, keďže Rusko vrhá svoj politický tieň, aby aspoň do určitej miery kontrolovalo západnú a európsku prítomnosť v stredosovietskom-ázijskom regióne.

V celom stredoázijskom regióne Rusko nebolo v pohode, najmä v súvislosti s nedávnym vývojom medzi Arménskom a Azerbajdžanom. A nie je žiadnym tajomstvom, že Kazachstan sa pustil do niekoľkých iniciatív na diverzifikáciu svojej ekonomiky, pričom prijal západne orientované modely riadenia a rozvoja.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Od začiatku rusko-ukrajinskej krízy si tieto stredoázijské republiky zachovávajú svoju neutrálnu pozíciu a uskutočňujú svoju vlastnú geopolitiku bez väčších väzieb na diktát Moskvy. Kazachstan od minulého roka privítal desaťtisíce Rusov utekajúcich pred vojenskou výzvou (mobilizáciou).

V septembri 2022 sa Kazachstan dokonca zaviazal dodržiavať masívne západné sankcie voči Rusku, pričom jeho vodca povedal, že Astana nepomôže Moskve ich obísť. Krajiny Strednej Ázie, ktorých mnoho občanov pracuje v Rusku, varovali svojich ľudí, aby nebojovali na Ukrajine po boku moskovských síl.

Kazašský líder tiež privítal snahy Spojených štátov o rozšírenie spolupráce vo formáte C5+1 (Kazachstan, Kirgizsko, Tadžikistan, Turkménsko, Uzbekistan a Spojené štáty), pričom poukázal na dôležitosť stretnutia lídrov zahraničnej politiky Strednej Ázie a USA v Astane.

V snahe vybudovať regionálnu skupinu sa Rusko snaží zlepšiť mnohostranné vzťahy s týmito stredoázijskými republikami, napríklad pod záštitou Eurázijskej únie. Podľa stanovených smerníc sú Rusko a Kirgizsko členmi, a preto musia obaja zdieľať spoločné túžby a spoločnú budúcnosť. Spoločenstvo nezávislých štátov (SNŠ) teoreticky stále existuje, keďže tak či onak majú sovietske republiky politické rozdiely.

V tejto novej etape politického vývoja vo svete Rusko považuje za potrebné vyvážiť svoj geopolitický záujem a bilaterálne vzťahy s Kirgizskom, najmä rozšírenie ekonomických perspektív a zachovanie dlhodobých bezpečnostných aspektov v ich bilaterálnych vzťahoch v regióne.

Po útržkovom prehľade zhora sa ruský prezident Vladimir Putin 12. až 13. októbra vydal na oficiálnu pracovnú návštevu Kirgizska. Hlavným dôvodom bola diskusia o ďalšom rozvoji rusko-kirgizských vzťahov strategického partnerstva a spojenectva v rôznych oblastiach, vrátane tohtoročného predsedníctva Kirgizska v SNŠ a ruského predsedníctva v Euroázijskej hospodárskej únii.

Prezident sa 13. októbra zúčastnil na zasadnutí Rady hláv štátov SNS. Kirgizsko hostilo samit Spoločenstva nezávislých štátov, na ktorom sa zúčastnili predstavitelia Azerbajdžanu, Bieloruska, Kazachstanu, Tadžikistanu, Turkménska a Uzbekistanu.

Lídri SNŠ zhodnotili interakciu v rámci organizácie v roku 2023, načrtli hlavné oblasti budúcej činnosti a vymenili si názory na aktuálne medzinárodné a regionálne problémy. Putin informoval svojich kolegov o prioritách ruského predsedníctva v SNŠ v roku 2024.

Po ich rozsiahlom stretnutí bol podpísaný balík dokumentov zameraných na ďalší rozvoj spolupráce medzi štátmi SNŠ v hospodárskej, kultúrnej, humanitárnej oblasti a oblasti presadzovania práva.

Ako už bolo spomenuté kvôli konfliktom medzi Arménskom a Azerbajdžanom, arménsky premiér Nikol Pašinjan summit vynechal. Ako vieme z tohto historického vývoja, vzťah Jerevanu s Moskvou sa naštrbil v dôsledku vzájomného obviňovania. Jeho odmietnutie prišlo po tom, čo sa arménski zákonodarcovia pripojili k ICC, čo rozhnevalo Moskvu a potenciálne ešte viac obmedzilo Putinove možnosti cestovania.

Pašinjan kritizoval Moskvu za to, že nezasiahla, keď Azerbajdžan v septembri 2023 spustil úspešnú ofenzívu s cieľom ovládnuť odštiepeneckú oblasť Náhorný Karabach. Náhorný Karabach je región nachádzajúci sa na južnom Kaukaze, ktorý pokrýva juhovýchodný úsek pohoria Kaukaz. Časť väčšej oblasti Karabachu sa rozprestiera v oblasti medzi Dolným Karabachom a Syunikom.

Kirgizsko pred Putinovou cestou oznámilo, že ratifikovalo dohodu o spoločnom systéme protivzdušnej obrany s Ruskom. Moskva má podobné dohody s ďalšími spojeneckými krajinami vrátane Kazachstanu, Bieloruska a Tadžikistanu.

„Zišli sme sa tu, aby sme si slávnostne pripomenuli veľmi významné výročie: 20. výročie založenia spoločnej ruskej vojenskej leteckej základne v meste Kant v Kirgizskej republike. Toto je dôležitý míľnik pre našich kirgizských priateľov a nás v spolupráci v oblasti obrany a posilňovania regionálnej bezpečnosti ako celku,“ povedal Putin.

Putin mal bilaterálne stretnutia s kirgizským náprotivkom Sadyrom Japarovom a so svojím bieloruským spojencom Alexandrom Lukašenkom a ďalšími regionálnymi lídrami. Putin tiež absolvoval mimoriadne stretnutie s prezidentom Azerbajdžanskej republiky Ilhamom Alijevom .

Azerbajdžanskú stranu zastupovali podpredseda vlády Shahin Mustafayev, minister zahraničných vecí Jeyhun Bayramov, prezidentský asistent Hikmet Hadžijev, minister obrany Zakir Hasanov a minister hospodárstva Mikayil Jabbarov.

Putinovo stretnutie s prezidentom Tadžikistanu Emomali Rahmonom na okraji summitu hláv štátov SNŠ v Biškeku sa sústredilo najmä na bezpečnostné problémy v regióne. Rusko je dôležitým strategickým partnerom a spojencom Tadžikistanu.

Vo všetkých ostatných oblastiach existuje medzi nimi pozitívna dynamika. Podobne ako väčšina Putinových stretnutí s inými lídrami bola zameraná na bezpečnostnú a ekonomickú agendu.

Samozrejme, témou číslo jeden je situácia v Náhornom Karabachu a potom sa rozsiahlo diskutovalo o štruktúrovaní bilaterálnej spolupráce. Okrem toho obe konkrétne opísali výsledky ako veľmi pôsobivé z hľadiska obchodu, priemyselnej spolupráce a spolupráce v sektore dopravy: existuje veľa nových projektov a projektov, ktoré sa týkajú regionálnych a bezpečnostných otázok.

Zo summitu sú ďalšie poznatky. Zriadenie ruskej protivzdušnej obrany má byť umiestnené v Kirgizsku, ktoré hraničí s Čínskou ľudovou republikou (ČĽR). Nemôžeme preceňovať dôležitosť vytvorenia spoločného rusko-kirgizského systému protivzdušnej obrany, ktorý bude umiestnený v Kirgizsku. Ale citát hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova robí trik:

„Toto je spoločný systém protivzdušnej obrany. Pre Rusko a Kirgizsko je to veľký úspech. Je to veľmi dôležité vzhľadom na to, že Rusko a Kirgizsko sú okrem spojeneckých vzťahov stále súčasťou mnohých spoločných integračných združení. Samozrejme, takéto spoločné prvky bezpečnosti sú veľmi dôležité.“

Kirgizský parlament 11. októbra ratifikoval dohodu s Ruskom o vytvorení spoločného regionálneho systému protivzdušnej obrany. Poslanci Zhogorku Kengesh (kirgizský parlament) prijali v troch čítaniach návrh zákona o dohode o vytvorení spoločného regionálneho systému protivzdušnej obrany s Ruskom.

Dohoda medzi stranami bola podpísaná v auguste 2022. V máji podpísal ruský prezident Vladimir Putin zákon o jej ratifikácii. Dohoda medzi Ruskom a Kirgizskom bude platiť päť rokov s ďalším predĺžením.

Ruská strana bude podľa dohody koordinovať spoločné akcie síl protivzdušnej obrany, pričom Kirgizsko bude zodpovedné za riadenie spoločných akcií vojsk systému protivzdušnej obrany v oblasti kolektívnej bezpečnosti.

Pre systém protivzdušnej obrany bol pri ruskej leteckej základni v meste Kant poskytnutý pozemok s rozlohou päť hektárov. Rusko má v Kirgizsku niekoľko vojenských zariadení. Najväčšou z nich je letecká základňa v Kante, ktorá existuje od roku 2003. Rusko ročne platí Kirgizsku takmer 4,8 milióna amerických dolárov za prenájom 58 hektárov pôdy.

Pokiaľ ide o obchod, Rusko a Kirgizsko sa zamerali na súčasné aspekty bilaterálnej a multilaterálnej spolupráce medzi nimi, keďže sú strategickými partnermi. Obaja opätovne potvrdili pevné odhodlanie stimulovať a rozširovať bilaterálnu spoluprácu. Dôkazom toho sú dvojstranné dokumenty, ktoré obaja podpísali a formálne súhlasili s prijatím opatrení na zvýšenie vzájomného obchodu a snahou o dosiahnutie ambiciózneho cieľa 5 miliárd USD.

Obe strany okrem toho vyjadrili hlbokú spokojnosť s pozitívnymi výsledkami 10. medziregionálnej konferencie o priemyselnej spolupráci medzi Kirgizskom a Ruskom. Konferencia viedla k podpísaniu dokumentov a zmlúv presahujúcich 3,5 miliardy USD.

Rusko je najväčším investorom do kirgizskej ekonomiky. Jedna tretina všetkých priamych zahraničných investícií v krajine pochádza z Ruska. V republike úspešne pôsobí približne 800 rusko-kirgizských podnikov pôsobiacich v takých kľúčových odvetviach, ako je energetika, baníctvo, strojárstvo, poľnohospodárstvo a doprava.

Významným medzníkom bolo 30 rokov Kirgizsko-ruskej slovanskej univerzity. Toto výročie opäť zdôrazňuje mnohorozmerný charakter partnerstva medzi Ruskom a Kirgizskom, ktoré sa rozširuje do mnohých oblastí vrátane kultúrnych a humanitárnych záležitostí.

Veľmi sa uznáva úloha Kirgizsko-ruskej slovanskej univerzity, ktorá sa za posledných 30 rokov stala jedným z lídrov v oblasti vysokoškolského vzdelávania a vedy v Kirgizsku. Od svojho vzniku univerzita vyprodukovala veľké množstvo vysokokvalifikovaných odborníkov, ktorí v súčasnosti pracujú v Kirgizsku, Rusku a ďalších krajinách.

Ďalšou slávnosťou bolo odovzdanie vysokého štátneho vyznamenania Ruskej federácie, Rádu cti, prezidentovi Kirgizskej republiky Sadyrovi Japarovovi. Putin poukázal na svoj záväzok ako zástancu dôsledného napredovania eurázijskej integrácie a posilňovania atmosféry partnerstva, dôvery a spolupráce v regióne.

Ako sa očakávalo, Kirgizská republika Sadyr Japarov považoval toto ocenenie za uznanie vysokej úrovne vzťahov medzi Ruskom a Kirgizskom. Japarov vyjadril želanie rozvíjať integračný potenciál v rámci SNŠ, ODKB a EAEU.

Putin odpovedal na otázky ruských médií po jeho oficiálnej dvojdňovej návšteve podujatí summitu Kirgizskej republiky a SNŠ. V súhrne poukázal na niektoré podrobné postsovietske historické udalosti, ktoré existovali medzi bývalými sovietskymi republikami, a na vývoj komplikovaných súčasných trendov.

„Pokiaľ ide o územie Karabachu, Arménsko uznalo, že Náhorný Karabach je súčasťou Azerbajdžanskej republiky,“ povedal počas mediálnej konferencie. Na druhej strane arménska strana trvala na tom, aby sa termín referenda naplánoval a týmto spôsobom sa určil štatút Náhorného Karabachu.

Vychádzali aj z toho, že aj keď sa referendum uskutoční o 20 rokov, pri súčasnom zložení obyvateľstva bude výsledok zrejmý.

Po rusko-gruzínskej vojne v roku 2008 a počiatočnej ruskej invázii na Ukrajinu v roku 2014 sa Ukrajina a Gruzínsko stiahli. Moldavsko tiež začalo proces opúšťania organizácie. Existuje aj Euroázijská únia, ktorá pozostáva z piatich členov (Arménsko, Bielorusko, Kazachstan, Kirgizsko a Rusko).

Summit SNŠ je do značnej miery úspešný, a to aj napriek výzvam a niektorým nezhodám medzi republikami a Ruskom. SNŠ bola pôvodne formulovaná v roku 1991 ako neformálna nástupnícka organizácia bývalých konštitučných republík Sovietskeho zväzu. Súčasnými členmi sú však len Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Kazachstan, Kirgizsko, Moldavsko, Tadžikistan, Rusko a Uzbekistan.

Zatiaľ čo rozsiahla ofenzíva na Ukrajine urobila z Putina v západnom svete personu-non-grata, rozsudok Medzinárodného trestného súdu (ICC) mu prakticky zatvoril dvere do veľkej časti zemegule. Rímsky štatút, zmluvu vyžadujúcu od členov, aby dodržiavali rozhodnutia ICC, ratifikovalo 123 krajín.

Putin navštívil všetkých päť regionálnych krajín – Uzbekistan, Kazachstan, Tadžikistan, Turkménsko a Kirgizsko – v roku 2022 a vykreslil ich ako hlavných spojencov Ruska.

Od januára 2023 však Putin cestoval len do Rusmi okupovaných častí Ukrajiny, pričom jeho posledné zahraničné cesty do Bieloruska a Kirgizska boli v decembri 2022 – čo je na hony vzdialené od nabitého medzinárodného programu, ktorý mal v predchádzajúcich rokoch ako prezident. Teraz, v znamení ruskej izolácie, plánuje ďalšiu návštevu Severnej Kórey a Číny.

skspravy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

Totalitný Brusel cenzuruje a blokuje alternatívne médiá

Brusel používa americký špionážny program proti politikom a nemainstreamovým médiám. Potláčanie opozície je základným znakom…

2 hodiny ago

Minister školstva z Bruselu: Zákaz mobilov si každá krajina určí sama

Používanie mobilných telefónov žiakmi v školách nebude regulované na úrovni EÚ, ale štáty si môžu…

2 hodiny ago

UŽ aj Česko sa pripravuje. MANUÁL pre občanov odhalí, čo robiť keď…

Situácia vo svete je vážna – o tom niet pochýb. Viaceré európske krajiny nechcú nič…

2 hodiny ago

NATO sa rozhoduje pre „preventívne údery“ na Rusko

NATO sa rozhodlo zaoberať sa "preventívnymi údermi" proti Rusku. Uviedol to šéf Vojenského výboru severoatlantického…

2 hodiny ago

Slovenskí podnikatelia rokovali v Srbsku

V rámci oficiálnej návštevy slovenskej vládnej delegácie v Belehrade, sa konalo aj slovensko-srbské podnikateľské fórum.…

2 hodiny ago