Koronakríza svojím negatívnym dôsledkom ovplyvňuje nielen zdravie, ale aj ekonomiku všetkých účastníkov trhu. Najhoršie sú na tom zaostávajúce krajiny s obmedzenými finančnými možnosťami, ale aj menej dostupnou zdravotnou starostlivosťou.
Zložitá je situácia aj na starom kontinente, keď v južných krajinách únie sa zhoršujú všetky makroekonomické ukazovatele a tým narastá ich dlh k ročne vyprodukovanému HDP, ktorý bez zásadných štrukturálnych zmien v domácej ekonomike sa nikdy nesplatí, čo napokon platí aj pre slovenskú ekonomiku. Národné vlády ani nevedia, či majú ďalej zachraňovať zamestnanosť z požičaných peňazí, alebo uskutočňovať zmeny v štruktúre fungovania ekonomiky tak, ako to požaduje Európska komisia.
Počas terajšieho koronavírusového obdobia sa však nepočíta so splácaním narastajúcich dlhov, práve naopak všetci pýtajú ďalšie lacné peniaze. Iným problémov EÚ je pokles pôrodnosti v južných štátoch, ako aj vyššia úmrtnosť spôsobená chorobou COVID-19, zatiaľ čo v severnej časti kontinentu narastá počet migrantov a ich pôrodnosť, čo bude mať dopad na doterajší sociálny blahobyt domácich občanov v dotknutých štátoch. Či budú odklady splátok z úverov mať vplyv na výšku úrokov tak, ako v minulom roku, keďže úroky sa dlžníkom po obnovení splácania aj zvyšovali, alebo emitovanie štátnych dlhopisov na zaplátanie dier v štátnom rozpočte bude drahšie, nebudeme špekulovať.
Lacné peniaze a majetkovú nerovnosť
Centrálne banky všade na svete si myslia, že práve terajšia koronakríza je pre nich príležitosť nám ukázať, že nie sú len posledným záchrancom bankového sektora, ale napokon aj všetkých dlžníkov, keďže im peniaze požičiavajú lacno, čo je len čiastočne pravda. Bez úverov nemôžu podniky investovať do svojho predmetu podnikania a dávať prácu zamestnancov, vláda financovať dlhy vo verejných rozpočtov a takto by sme pokračovali. Na druhej strane sa menej hovorí, že svoju menovú politiku „degradovali“ na tlačiareň lacných a tiež ničím nekrytých peňazí, ktorými sa len zvyšujú akciové indexy, ktoré však neodrážajú reálnu efektívnosť ich podnikových emitentov. Sem môžeme zaradiť aj neustále zvyšovanie cien nehnuteľností, ktorých splácanie aj pri nízkych úrokov zaťažuje mladé domácnosti na celý ich produktívny život.
Počas pandémie budú centrálne banky pokračovať v uvoľnenej menovej politike, navyše sa hovorí o neurčitej podpore míňania stále vyššieho objemu lacných peňazí. Keďže sa nedarí naštartovať infláciu nemôžu sa dlžníci spoliehať na reálny pokles ich zadlženosti. Aké je riziko uvoľnenej menovej politiky? Problém môže nastať vtedy, keď vakcináciou sa nepodarí zastaviť odstavovanie ekonomiky, nezamestnanosť a úmrtnosť sa bude zvyšovať, mladá generácia sa nebude môcť vzdelávať, úvery sa ale nebudú splácať a v krajine nastane všeobecná apatia, depresia a sociálne napätie, keďže s každým vyšším objemom vytlačených lacných peňazí od centrálnych bank, sa bude prehlbovať už aj teraz narastajúca majetková nerovnosť. Žeby terajšie uvoľnené menové politiky centrálnych bank viac pamätali na majetky bohatých ako na plnšie vrecka domácnosti? Nebudeme špekulovať…
AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm
zdroj: zem a vek
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…