Je rozhodnuté. Zbúrajú Istropolis! Mnohí z nás majú ešte v pamäti, ako zrovnali so zemou bratislavský Park kultúry a oddychu. Zdá sa, že dnes čaká podobný osud ďalšie kultúrne centrum charakterizujúce naše hlavné mesto.
Čo vlastne bude na bratislavskom Trnavskom Mýte? To je otázka, ktorá obyvateľov hlavného mesta pri pohľade na chátrajúci komplex Istropolis trápi už roky.
Mnohí chceli ikonickú stavbu zachovať, iní zbúrať. Dnes je to jasné. Dom odborov, známy ako Istropolis, na Trnavskom mýte v Bratislave zrovnajú so zemou, informuje portál 1pluska.sk.
Developer Immocap, ktorý tu vybuduje projekt Nový Istropolis, už má k dispozícii od bratislavskej mestskej časti Nové Mesto právoplatné rozhodnutie o odstránení existujúceho objektu. Informoval o tom samotný developer. V polovici januára bude starý Istropolis oplotený a začne sa s prvými prácami na fasáde.
„Projekt využíva pôvodné materiály a umelecké diela, ktoré veľmi citlivo zachováva a adaptuje, dáva im novú funkciu spôsobom, ktorý si ctí pôvodný genius loci a nadväzuje naň. Vo verejnom priestore plánujeme umiestniť fontánu Pavla Mikšíka, vlajkoslávu a stožiare/lampy vonkajšieho osvetlenia od Jozefa Vachálka. V interiéri nového projektu bude umiestnená vitráž od Milana Dobeša a keramické reliéfy od Juraja Martha a Imricha Vaneka,“ vysvetlil za investora generálny riaditeľ spoločnosti Immocap Martin Šramko.
Istropolis je už roky pre Bratislavčanov horúcou témou. Takmer každý má nejaké spomienky spojené s touto stavbou, v ktorej boli tisíce koncertov a divadelných či filmových predstavení, niektorí tu absolvovali tanečnú, či zažili iné dôležité životné udalosti.
Pre obvateľov je preto ťažké predstaviť si, že prestane existovať, podobne, ako legendárne PKO na brehu Dunaja, ktoré zbúrali presne pred šiestimi rokmi.
zdroj: Immocap
Napriek tomu, že Istropolis nie je vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku, boli aj pamiatkari za to, aby sa hodnotné časti pôvodnej stavby zachovali.
Investor po zdĺhavých rokovaniach so samosprávou mestskej časti Nové Mesto pristúpil na jej požiadavky vrátane tej, že novú kultúrno-spoločenskú sálu minimálne pre 1 650 sediacich divákov postaví v prvej fáze projektu. V opačnom prípade zaplatí pokutu päť miliónov eur.
„Teším sa, že sa nakoniec podarilo uzavrieť poctivú a transparentnú dohodu,“ konštatoval spokojne starosta Nového Mesta Rudolf Kusý, ktorý trval na bezpodmienečnom zachovaní kultúry na tomto mieste.
Podpísané boli aj ďalšie záväzky, na ktorých starosta trval. Ide o zachovanie a znovupoužitie hodnotných prvkov pôvodného Domu odborov, ako sú vitráže, keramický reliéf, zverokruh či fontána pri Dome techniky a zachovanie vonkajšieho i vnútorného mramoru.
zdroj: Immocap
Budova súčasného Istropolisu vyrástla v 80. rokoch minulého storočia. Na jeho mieste stál pôvodne palác grófa Berchtolda z prvej polovice 19. storočia.
Novomestská samospráva sa ho pred rokmi pokúšala odkúpiť, ale k dohode neprišlo. Odbory predali Istropolis súkromnému investorovi v roku 2017.
Medzi májom a júnom 1947 britská vláda tajne presťahovala 8 000 Ukrajinských nacistických vojakov SS na…
Jednotky ukrajinskej armády sa ocitli v “ohnivom vreci” južne od Kurachova. Informoval o tom militant…
Rozprávky o polievke z netopiera, od ktorého sa nakazil celý svet, rozšírili do sveta korporátne…
ANI ČÍNA NEDOKÁŽE VYTIAHNUŤ SVET Z BLÍŽIACEJ SA HOSPODÁRSKEJ KRÍZY Za posledné dve desaťročia, od…
Generáli NATO sú bezradní: Vzdušné sily zasiahli Kyjev „neviditeľnými raketami“. Západné a ukrajinské zdroje súčasne…
Mladý nemecký podnikateľ v technologickom sektore Ole Lehmann tvrdí, že Európa sa ekonomicky sama ženie…