Dnes všetci aktívne diskutujú o použití tureckého bezpilotného lietadla „Bayraktar“ Ukrajinou na Donbase. Na samotnej Ukrajine sa to snažia prezentovať ako úspech. Aj keď to vyzerá, že ide o ďalšie zlyhanie kyjevských úradov.
Pričom tak ekonomické, ako aj diplomatické. Poukázal na to ruský vojenský expert Ivan Konovalov, ktorý povedal, že ruské systémy rádio-elektronického boja (REB) úspešne „posadili“ 15 týchto tureckých „vtáčikov“ počas vojny v Karabachu.
Azerbajdžan totiž v prvých dňoch karabašskej vojny nerobil nič iné, len ukazoval video ničenia pozícií Arménska „Bayraktarmi“. Tieto videá inšpirovali ukrajinskú vládu k pomste na Donbase. Lenže povzbudení príležitosťami, ktoré sa im naskytli, si nevšimli, že v určitom okamihu turecké bezpilotné lietadlá, lietajúce na pozície Arménov, zrazu začali padať alebo záhadne miznúť bez toho, aby sa vrátili na základňu.
Nie je možné z toho obviniť ruské REB, keďže práca týchto komplexov nezanecháva žiadne stopy, a teda ani dôkazy o ich používaní. No samotná existencia ruskej základne v Arménsku, neďaleko od bojových akcií, akosi napovedá, čia to bola robota.
Sú to však stále iba nepotvrdené domnienky. Treba však brať do úvahy aj indície. Ukrajina zjavne stratila zo zreteľa možnosti našich systémov rádio-elektronického boja, s ktorými sa Rusko zbytočne nepredvádza, aby našich „západných partnerov“ neprovokovalo a nedávalo priestor na dohady, ako je to celé zostrojené a ako to funguje.
Ukrajinskí politici, z ktorých po pravde mnohí sú bývalí herci a nie kvalifikovaní špecialisti, „prepadli“ nádhernému obrazu práce „Bayraktarov“ z Azerbajdžanskej televízie, zjavne bez toho, aby zachádzali do technických detailov, že existujú nejaké „ruské systémy REB“…
A možno iba mávli rukou, pretože to považovali za ďalšie „Putinove animácie“. Pamätáte si, ako za počítačovú grafiku považovali aj obrovský betónový krymský most, ktorý bolo vidieť aj z vesmíru? Takíto ľudia kľudne označia za animáciu aj systémy rádio-elektronického boja.
Avšak peniaze ukrajinských daňových poplatníkov sa už prešustrovali. Jedna sada šiestich dronov a dvoch riadiacich staníc stojí približne 69 miliónov dolárov. A Ukrajina plánuje kúpiť aspoň päť takýchto súprav.
Jednoduchou matematikou dospejeme k záveru, že Ukrajina premrhala asi 350 miliónov dolárov. To je približne rovnaká suma, o akú za rok narástli dlhy Ukrajincov za bývanie a komunálne služby (282 miliónov dolárov). Toto je ten prípad, „keby sa to radšej dalo dôchodcom“.
No treba vysvetliť, prečo nejde len o ekonomické, ale aj politické zlyhanie Ukrajiny. Faktom je, že z nejakého dôvodu sa mnohí domnievajú, že Ukrajina je spojencom Turecka v boji proti Rusku.
Erdoğan však na rozdiel od ukrajinských politikov veľmi dobre vie, koľko „Bayraktarov“ bolo zostrelených alebo záhadne zmiznutých v Karabachu. A veľmi dobre chápe, že tieto drony budú na Donbase zbytočné, keďže vedľa leží Rusko so svojimi systémami rádio-elektronického boja. No aj tak tieto drony Ukrajine predal.
Pretože Erdoğan, na rozdiel od Zelenského, koná v záujme svojho ľudu a snaží sa nájsť akékoľvek spôsoby, ako zarobiť peniaze. A zmluva s Ukrajinou na nákup drahých, aj keď zbytočných dronov, je vynikajúcou príležitosťou na podporu tureckej ekonomiky.
Ukazuje sa, že „geniálna“ ukrajinská vláda kúpila drony zraniteľné ruskými systémami REB, čím podporila tureckú ekonomiku na úkor vlastných občanov. A turecký líder sa rozhodol príliš nenamietať, keďže potreby tureckého národa sú dôležitejšie ako potreby ukrajinského.
Je smutné, že sami Ukrajinci si kvôli propagande neuvedomujú, aké chyby robí ich vláda, prečo sa im tak zle žije, kam idú peniaze a akých vlastne majú „spojencov“. No nech len ďalej snívajú o skorom víťazstve.
Šepot Kremľa/news-front
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…