História NATO po studenej vojne je históriou organizácie, ktorá už dávno prekročila dátum „spotreby“. V zúfalej túžbe po misii po skončení Varšavskej zmluvy sa NATO koncom 90. rokov rozhodlo, že sa stane hybnou silou militarizácie „ľudských práv“ za Clintonovej administratívy.
Preč bola „hrozba globálneho komunizmu“, ktorá bola použitá na ospravedlnenie 40-ročného chodu NATO, takže NATO sa premenilo na skupinu ozbrojených atlantických superhrdinov. Kdekoľvek došlo k „nespravodlivosti“ (ako ju definovali washingtonskí neoconi), NATO bolo pripravené so zbraňami a bombami.
Americký vojensko-priemyselný komplex nemohol byť šťastnejší. Všetky think-tanky Beltway, ktoré bohato financujú, nakoniec narazili na istého víťaza, aby udržali tok peňazí. Vždy išlo o peniaze, nie o bezpečnosť.
Skúšobnou jazdou NATO ako superhrdinov v oblasti ľudských práv bola Juhoslávia v roku 1999
Pre všetkých okrem NATO a jeho neokonzervatívcov v DC a mnohých európskych metropolách to bola strašná, neopodstatnená katastrofa. Sedemdesiatosem dní bombardovania krajiny, ktorá neohrozovala NATO, si vyžiadalo mnoho stoviek mŕtvych civilistov, zničenú infraštruktúru a dedičstvo munície s uránovými hrotmi, ktorá otrávila krajinu pre ďalšie generácie.
Len minulý týždeň si tenisová legenda Novak Djokovič pripomenula, aké to bolo utiecť z domu svojho starého otca uprostred noci, keď padali a ničili bomby NATO. Aká hrôza!
Potom sa NATO postavilo za zvrhnutie Kaddáfího vlády v Líbyi. Korporátna tlač vyvracala neokonzervatívne lži, že bombardovanie krajiny, zabíjanie jej ľudí a zvrhnutie jej vlády by vyriešili všetky problémy Líbye s ľudskými právami.
Ako sa dalo predpovedať, bomby NATO nevyriešili problémy Líbye, ale všetko zhoršili. Chaos, občianska vojna, terorizmus, trhy s otrokmi, zdrvujúca chudoba – niet divu, že Hillary Clintonová, Obama a neoconi v týchto dňoch nechcú hovoriť o Líbyi.
Po sérii zlyhaní dlhších, ako tu máme priestor, sa NATO riadené DC v roku 2014 rozhodlo ísť naplno a zacieliť na „zmenu režimu“ samotné Rusko.
Prvým krokom bolo zvrhnutie demokraticky zvolenej ukrajinskej vlády, o čo sa postarala Victoria Nuland a zvyšok neoconov.
Nasledovalo osem rokov masívnej vojenskej pomoci NATO ukrajinskej prevratovej vláde s úmyslom bojovať proti Rusku. Napokon to bolo odmietnutie ruskej žiadosti o rokovanie o európskej bezpečnostnej dohode z roku 2022, ktorá by zabránila armádam NATO obchádzať jeho hranice.
Napriek mainstreamovým médiám a propagande americkej vlády je NATO na Ukrajine asi rovnako úspešné ako v Líbyi. Stovky miliárd dolárov boli spláchnuté, pričom masívna korupcia bola zdokumentovaná novinármi ako Seymour Hersh a inými.
Jediný rozdiel je tentokrát v tom, že cieľ NATO – Rusko – má jadrové zbrane a považuje túto zástupnú vojnu za životne dôležitú pre svoju existenciu.
Takže teraz sa NATO napriek svojmu neúspechu rozhodlo začať konflikt s Čínou, možno preto, aby odvrátilo pozornosť od katastrofy na Ukrajine.
Minulý týždeň NATO oznámilo, že otvorí svoju vôbec prvú ázijskú kanceláriu v Japonsku. Čo ďalej, členstvo Taiwanu v NATO? Bude Taiwan dobrovoľne slúžiť ako najnovšia „Ukrajina“ NATO – obetuje sa Číne v mene zmarenia zdanlivo nekonečnej túžby NATO po konflikte?
Môžeme len dúfať, že Amerika si v roku 2024 zvolí prezidenta, ktorý definitívne ukončí smrtiace svetové turné NATO.
Ron Paul
skspravy
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…