Zámer Turecka stať sa plnohodnotným členom Šanghajskej organizácie spolupráce, čo prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil 17. septembra na konci summitu ŠOS v Samarkande, by nemal zostať bez následkov.
Povedal Jürgen Trittin, predstaviteľ pre zahraničnú politiku „Únie 90/ Strana zelených“ v Bundestagu.
„Keďže nie je možné vylúčiť ani jednu krajinu z NATO, mali by sme uvažovať o donucovacích opatreniach ekonomického charakteru (voči Turecku),“ povedal nemecký politik v rozhovore pre noviny „Die Welt“.
NATO a EÚ si podľa neho musia položiť otázku, „ako dlho sa ešte nechajú Erdoganom vodiť za nos“.
Plány Ankary na prehĺbenie spolupráce s Ruskom a Čínou v rámci ŠOS sú zároveň len jedným z bodov, ktoré Trittin považuje za neprijateľné pre západných spojencov Turecka v NATO.
Nemenej „pohoršujúce“ je z jeho pohľadu aj to, že „Turecko bráni kontrole NATO nad vykonávaním zbrojného embarga v Líbyi“ a tiež „vŕtanie (ropných a plynových vrtov – pozn.) vo výhradnej ekonomickej zóne Grécka“.
„Člen NATO — Turecko robí viac pre to, aby zabezpečilo, že Rusko bude môcť obísť európske sankcie ako Čína. Erdogan spomaľuje proces vstupu Fínska a Švédska do NATO. A teraz sa chystá vstúpiť do ŠOS spolu s Iránom (Irán podpísal memorandum o vstupe do ŠOS 15. septembra 2022. — pozn. red.),“ rozhorčil sa „zelený“ politik.
Odpoveďou na toto všetko by podľa neho mala byť „silná politika (kolektívneho Západu) voči Turecku“.
Hovorca pre zahraničnú politiku Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD), ktorá je súčasťou vládnej koalície v Nemecku spolu so Zelenými a Slobodnou demokratickou stranou (FDP) Niels Schmid tiež kritizuje Erdoganov zámer urobiť z Turecka člena ŠOS. .
„Z hľadiska zahraničnej politiky by to bol ďalší symbolický krok od Západu a jeho hodnôt – vážna politická chyba pre budúcnosť Turecka,“ citovala ho agentúra „Deutsche Welle“.
V súčasnosti má Turecko v ŠOS štatút „partnera pre dialóg“.
Cieľom Turecka je stať sa členom Šanghajskej organizácie pre spoluprácu, povedal prezident Erdogan v lietadle po návrate z Uzbekistanu.
22. samit ŠOS v Samarkande bol prvým v histórii organizácie, kde malo Turecko zastúpenie na úrovni hlavy štátu. Turecký líder sa na summite zúčastnil v štatúte „špeciálneho hosťa“.
news-front
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…