zamyslenie

Covidový horor sa stáva históriou. Vrchol pandémie môže mať ľudstvo už za sebou. Nové mutácie vírusu budú stále ťažšie prekonávať imunitu budovanú ľudským organizmom

Spojené kráľovstvo je lakmusovým papierikom príchodu omikronu do Európy, keďže pred zvyškom kontinentu je v epidémii týždne dopredu, píše vo svojom článku trhový analytik a zástupca šéfredaktora TRENDu Ronald Ižip.

„Hrôzostrašné scény, ktoré sme videli pred rokom – plné akútne lôžka a ľudí zomierajúcich predčasne – to sa stáva históriou,“povedal pre BBC profesor medicíny John Bell z Oxfordskej univerzity. Posledné tvrdé dáta mu dávajú za pravdu.  

Spojené kráľovstvo je lakmusovým papierikom príchodu omikronu do Európy, keďže pred zvyškom kontinentu je v epidémii týždne dopredu. Napriek tomu, že momentálne krajina zažíva trikrát viac prípadov covidu ako pred rokom, kedy ju ovládla vlna alfy, tentokrát je nápor na nemocnice iba polovičný.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Aj to je dôvod, prečo vláda Borisa Johnsona v pondelok odmietla sprísniť opatrenia. Nepredpokladá sa totiž, že počet hospitalizovaných v krajine presiahne maximá z minulého januára. To, čo platí pre Spojené kráľovstvo, bude čoskoro platiť aj pre zvyšok Európy a veľkej časti sveta. Možno okrem krajín ako Čína, ktoré sa držali politiky nulového covidu.

Dobrá správa zo Spojeného kráľovstva nie je jediná pozitívna. Výskum juhoafrických vedcov ukázal, že infekcia omikronom zvyšuje imunitu aj voči delte. Znamená to, že ľudstvo sa s omikronom rýchlo blíži k určitému variantu kolektívnej imunity.

Po dvoch rokoch si veľká väčšina populácie vytvorila voči novému koronavírusu pomerne silnú imunitu na základe očkovania alebo prekonania choroby. Je nepravdepodobné, že hrôzy nákazy SARS-Cov-2 sa preto budú opakovať. Z nového koronavírusu sa pomaly stáva endemický vírus.

Nie je koronavírus ako koronavírus

Pri súčasnej pandémii ľudstvo nemalo také šťastie ako v prípade pôvodného vírusu SARS-Cov. Keď ten udrel v roku 2003, rozšíril sa do 29 krajín sveta a infikoval viac ako osemtisíc ľudí. Avšak zďaleka nebol taký nákazlivý ako jeho mladší brat. Aj preto sa podarilo epidémiu rýchlo zastaviť a vírus vyhubiť. Tento krát to bolo iné.

SARS-Cov-2 sa rozšíril do celého sveta príliš rýchlo. A s časom jeho prenosnosť rástla. Kým pacient nakazený pôvodným vírusom nakazil zhruba dvoch ďalších ľudí, pri delte mohol nakaziť šesť až sedem ľudí. Vírus mutoval príliš rýchlo. V takomto prípade je jeho eliminácia nemožná. Vždy sa nájde niekto, kto bude vírus prenášať. Naopak, stane sa z neho vírus endemický – s ľuďmi zostane navždy.

Pridá sa tak k ďalším štyrom koronavírusom, ktoré trápia ľudstvo dekády, či dokonca stáročia. Označujú sa ako NL63, 229E, OC43 a HKU1. Tieto bežné koronavírusové ochorenia stoja približne za 10 až 30 percentami všetkých prechladnutí. Ľudia sa nimi za svoj život infikujú desiatky krát.

SARS-Cov-2, aj keď je ich príbuzný, je odlišný. Ľudské telo si najprv muselo naň vytvoriť silnejšiu imunitu. Dokázalo to za pomoci očkovania či prekonania choroby. A tak si ľudia za ostatné dva roky zvykajú na piaty druh koronavírusu, podobne, ako to bolo v predchádzajúcich štyroch prípadoch.

Dokumentuje to omnoho silnejšia imunitná reakcia na omikron ľudí, ktorí prekonali predchádzajúce varianty v porovnaní s ľuďmi, ktorí omikronom nakazení neboli. Tým, že omikron je silno infekčný, nakazení budú čoskoro všetci ľudia na planéte. Omikron pomôže ľudstvu vytvoriť si určitú formu kolektívnej imunity voči ďalším variantom nového koronavírusu.

Ďalšia evolúcia vírusu

Opakovaná infekcia vírusom cez očkovanie alebo prekonanie choroby v ľudskom organizme buduje bunkovú imunitu na základe T- a B-lymfocytov. Protilátky v krvi klesajú už po niekoľkých týždňoch, no dlhodobá imunita dokáže byť odolná aj voči novým mutáciám vírusov. Komplexnosť imunitného systému je možné dokumentovať napríklad tým, že ľudia, ktorí boli zaočkovaní vakcínou proti chrípke, boli omnoho odolnejší aj voči novému koronavírusu.

Nové mutácie vírusu budú stále ťažšie prekonávať ľudskú imunitu. Vírus bude mutovať a vždy bude viac či menej schopný imunitu prekvapiť, avšak už sotva tak výrazne ako pri vzniku pandémie.

Jednou z možností je, že skončí ako respiračný syncyciálny vírus (RSV). Ľudia sa ním infikujú v prvých dvoch rokoch života. RSV je hlavným dôvodom hospitalizácie nemluvniat. Priebeh však býva väčšinou mierny.

Akonáhle si dieťa vybuduje imunitu, stretnutie sa s vírusom v dospelosti už má omnoho ľahší priebeh.

Horším scenárom by bolo, keby sa z koronavírusu stal vírus podobný chrípke typu A. Tá mutuje veľmi výrazne a ľudský organizmus si proti jej novým mutáciám buduje imunitu len ťažko. Vznikajú tak sezónne epidémie, často s ťažkými stavmi. Vakcíny zaberajú iba čiastočne. SARS-Cov-2 mutuje až štvornásobne rýchlejšie ako chrípka, čo znamená, že existuje riziko vzniku mutácií, s ktorými bude mať ľudský organizmus problém. Ale sotva už na tak masívnej báze ako v súčasnosti. 

Ktorý variant sa nakoniec stane skutočnosťou, sa nevie. Pokles ťažkého priebehu choroby však podporuje optimizmus, že sila nového koronavírusu bude časom už len klesať. A tým pádom by vrchol súčasnej pandémie už malo mať ľudstvo za sebou. Na potvrdenie tejto teórie si ale bude musieť ešte nejaký čas počkať. 

Autor: Ronald Ižip – trhový analytik & zástupca šéfredaktora TRENDu

Zdroj: trend.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

13 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

15 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

15 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

15 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

15 hodín ago