Podľa histórie bola Coca-Cola vynájdená v Atlante (Gruzínsko, USA) 8. mája 1886. Jej autorom je lekárnik John Stith Pemberton, bývalý dôstojník americkej konfederačnej armády (existuje legenda, že ju vynašiel farmár, ktorý predal svoj recept Johnovi Stithovi za 250 dolárov, čo John Stith údajne potvrdil v jednom zo svojich rozhovorov).
Názov pre nový nápoj vymyslel Pembertonov účtovník Frank Robinson, ktorý tiež ovládal kaligrafiu a napísal slová „Coca-Cola“ „krásnymi kučeravými“ písmenami, ktoré sú dodnes logom nápoja.
Coca-Cola za 5 centov – reklamný plagát na Coca-Colu z obdobia 1890-1900.
Hlavné zložky Coca-Coly boli nasledovné: tri časti listov koky (z tých istých listov v roku 1859 Albert Niemann izoloval špeciálnu zložku (drogu) a nazval ju kokaín) na jeden diel tropických orechov koly. Výsledný nápoj bol patentovaný ako liek „na akúkoľvek nervovú poruchu“ a začal sa predávať prostredníctvom automatu v najväčšej Jacobovej mestskej lekárni v Atlante. Pemberton tiež tvrdil, že Coca-Cola lieči impotenciu a tí, ktorí sú na morfiu závislí, na ňu môžu prejsť (mimochodom, ani samotnému Pembertonovi nebolo morfium ľahostajné). Tu treba poznamenať, že kokaín v tom čase nebol zakázanou látkou a o jeho škodlivosti na zdraví neboli známe.
Už keď bol Kokaín bol uznaný ako droga – Coca Cola zakázala používanie kokaínu pri výrobe ich nápojov. V dôsledku toho Coca Cola uzavrela svoj recept tým, že z neho urobila „tajomstvo“ a pokračovala vo vydávaní svojho nápoja, ale chápeme, že ak chceme prerobiť celý priemysel a ponechať rovnakú chuť, nahradenie ingrediencií za jeden deň je nemožné a či je to vôbec potrebné… veď náklady sa neoplatia.
Titulky novín: „Cola“ ukrýva sladidlo
Medziregionálna verejná organizácia spotrebiteľov „Otvorené združenie spotrebiteľov“ požiadala prostredníctvom súdu o zákaz predaja Coca-Cola Light v Rusku. Výrobca nápoja, Coca-Cola, na etikete svojho výrobku neuvádza, že obsahuje sladidlo aspartám, vysvetľuje žalobca. „Žaloba sa posudzuje na súde Kuntsevsky, pojednávania o prípade už prebiehajú,“ povedal pre Gazeta.Ru zástupca Otvoreného združenia spotrebiteľov.
Obhajcovia práv spotrebiteľov zaslali relevantné žiadosti aj šéfovi Rospotrebnadzoru Gennadijovi Onishčenkovi a ministerke zdravotníctva Tatjane Golikovej. Spoločnosť Coca-Cola sa nemohla vyjadriť.
Aspartam je umelé sladidlo, náhrada cukru (potravinová prísada E951). L-aspartyl-L-fenylalanín metyl, rozkladajúci sa v ľudskom tele na metanol a dve proteinogénne aminokyseliny: asparágovú a fenylalanín ….
Náhrada cukru aspartám, ktorý sa v našom tele rozkladá, dáva metylalkohol, ktorý sa mení na formaldehyd. Formaldehyd je silný jed, oficiálne uznaný ako karcinogén, teda látka, ktorá môže spôsobiť rakovinu.
Ako Coca-Cola získava listy koky :
The Coca-Cola Company dodnes dováža listy koky, z ktorých sa v USA vyrába kokaín. Listy koky sa v Andách žuvali a jedli už tisíce rokov. Listy koky, bohaté na mnoho základných živín, sú prospešné pri dýchacích ťažkostiach a tráviacich problémoch, ako aj sú prírodným stimulantom a zmierňujúce bolesť. Vedecké štúdie potvrdili, že v prírodnej forme sú listy koky úplne bezpečné a nie sú návykové, to im však nebráni byť surovinou na výrobu kokaínu. To je dôvod, prečo sa v posledných rokoch na trhu v krajinách začalo objavovať stále viac produktov s obsahom koky. Spojené štáty však naďalej agresívne povzbudzujú vlády, aby postriekali svoje lesy toxickými chemikáliami, aby zničili túto liečivú plodinu. Podľa zákonov USA je nezákonné dovážať listy koky… pokiaľ nie ste spoločnosť Coca-Cola Company.
V snahe zachovať tradičnú chuť obľúbeného nápoja spoločnosť už dlho presviedča vládu USA, aby ho z tohto zákona vyňala. Coca-Cola, mimochodom, doslova obsahovala kokaín v pôvodnom zložení a táto „prax“ bola prerušená v roku 1903, ale názov prežil. Časť „coca“ v „coca-cole“ pochádza z koky a „cola“ pochádza z orecha kola, ktorý je príchuťou nápoja.
Coca-Cola je jedinou americkou spoločnosťou legálne oprávnenou dovážať listy koky do Spojených štátov. V roku 1922 Jonesov-Millerov zákon zakázal dovoz kokaínu do Spojených štátov, ale pre Coca-Colu a jej laboratóriá bola urobená výnimka. Táto výnimka zostala záhadou až do konca 80. rokov, kedy New York Times objavili pravdu.
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…