Americká loď pobrežnej stráže spozorovala lode počas bežnej hliadky v Beringovom mori severne od Aljašky: krížnik s riadenými strelami a dve malé lode z Číny vo formácii so štyrmi loďami z Ruska. Loď ich sledovala, kým sa neoddelili a nerozišli.
Lode neporušili žiadne pravidlá a nenarušili žiadne hranice. Napriek tomu ich prítomnosť tak blízko k Arktíde na jeseň minulého roka vyvolala vo Washingtone obavy.
Čína už roky pracuje na vybudovaní oporných bodov v regióne, ktoré by jej umožnili prístup k bohatým ložiskám nerastov a lodným trasám, ako aj väčší vplyv v arktických záležitostiach. Je to tiež strategická prítomnosť v regióne obklopenom Spojenými štátmi a niekoľkými ďalšími krajinami NATO.
Výskumníci z „RAND Corporation“ a „Švédskej agentúry pre výskum obrany“ sa pozreli na to, kde Čína v Arktíde pôsobí, čo chce a čo by to mohlo znamenať pre regionálnu bezpečnosť. Dospeli k záveru, že Čína podnikla v Arktíde len obmedzené kroky, no nie pre nedostatok snahy.
„Hrozbu by sme nemali hodiť za hlavu,“ povedala Stephanie Pezard, vedúca politologička v RAND, ktorá sa špecializuje na arktickú bezpečnosť. „Zároveň však majú jasný zámer nebyť vylúčení z udalostí v Arktíde, keďže sa región stáva dostupnejším. Skutočné otázky sú, akú úlohu chcú hrať a čo to znamená pre arktický štát, akým sú Spojené štáty americké?!“
Podmienky v Arktíde boli vždy také extrémne a vzdialenosti také obrovské, že dokonca aj súperi ako Spojené štáty a Rusko tam boli nútení spolupracovať. Arktída sa však otepľuje rýchlejšie ako kdekoľvek inde na planéte. Začínajú sa otvárať námorné cesty, o ktorých námorníci a prieskumníci po stáročia snívali.
Vyhliadka na arktické bohatstvo – ropu, nerasty, obchodné cesty a dokonca aj ryby – začala priťahovať záujem ďaleko za severnými zemepisnými šírkami.
Čína sa vyhlásila za „štát blízko Arktídy“, čo je termín, ktorý vytvorila, aby zohrávala väčšiu úlohu v správe Arktídy. Poslať prieskumné expedície, snažiť sa rozvinúť ťažbu a produkciu plynu a vytvoriť si sieť lodných trás cez Arktídu, „hodvábnu cestu na ľade“.
Sama seba označuje za „aktívneho účastníka, staviteľa a prispievateľa do záležitostí Arktídy“, ktorý „nešetrí žiadne úsilie, aby prispel k rozvoju arktického regiónu“.
news-front
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…