Toma Nicholsona pozná slovenská spoločnosť ako dlhoročného investigatívneho novinára. Pri jeho mene, minimálne v očiach alternatívnych médií a verejnosti, však existujú podozrenia zo spolupráce s americkými tajnými službami. Nicholson mal byť podľa mnohých občanov a blogerov prítomný v našej krajine vždy vtedy, keď sa v nej diali zásadné veci.
Nevedno, prečo sa stal jedným zo symbolov rozdelenej slovenskej spoločnosti No faktom je, že neprajníci mu pripisujú určitý nepriamy podiel na kauze dodnes neobjasnenej vraždy policajta Róberta Remiáša, manipulácie so spisom Gorila, alebo na kauze vraždy novinára Jána Kuciaka, ktorá rovnako nie je objasnená. Na druhej strane, iná časť verejnosti tvrdí, že to bol práve Nicholson, kto sa snažil nezrovnalosti okolo jednotlivých problémov slovenskej samostatnej existencie objasniť. O Remiášovej vražde sa samotný novinár vyjadroval aj verejne, rovnako tak aj o spise Gorila.
Dnešná situácia na Slovensku je veľmi nestabilná a premenlivá. K moci sa dostali v roku 2020 strany, ktoré umne využili Kuciakovu smrť a podarilo sa im vo vládnych laviciach nahradiť dlhoročného premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Vládnutie im však nevyšlo“ Líder OĽANO Igor Matovič sa stal najnedôveryhodnejších politikom na Slovensku. Za jeho vlády sa nedokázalo pohnúť s kauzou Kuciak. A navyše, musí vysvetľovať viaceré kauzy, ktoré ľudia vnímajú ako korupčné, rodinkárske a klientelistické.
V takomto prostredí sa samozrejme oproti rokom 2018-2020 na Slovensku zmenili politické preferencie, ktoré sa opäť naklonili opozícii a hlavne stranám Smer-SD a Hlas-SD. A práve v tomto období sa podľa informácií na sociálnych sieťach má Nicholson vracať na Slovensko a ihneď sa objavuje článok Denníka N, ktorý s ním robí rozsiahly rozhovor. Jeho príchod teda otvára viac otázok a odpovedí a Slováci sa pýtajú, asi otvorene, že čo jeho prítomnosť u nás znamená a čo sa bude v krajine diať. Do Kanady odišiel podozrivo tesne po Kuciakovej vražde, údajné z dôvodu, že si tam našiel lásku.
S Nicholsonom sa novinári rozprávali aj o jeho čiastočnom návrate na Slovensko, ktorý v najbližšom období plánuje. Sám tvrdí, že má rád Slovákov, aj keď sú podľa neho naivní. „Viem si predstaviť, že by som na Slovensku trávil povedzme polovicu roka. Chcem byť totiž aj súčasťou života svojich detí. Naposledy som bol na Slovensku v januári tohto roka. Počas pandémie korony to nebolo možné. Ale inak sa snažím prísť aspoň raz či dvakrát ročne,“ uviedol Nicholson pre Denník N.
To, čo ho od pobytu na Slovensku môže odrádzať, môžu byť policajné výsluchy, s ktorými má dlhodobé skúsenosti. Alebo aj negatívne reakcie ľudí na jeho osobu: „Nedávno som bol u vás na hokeji a ktosi tam na mňa zazeral a vyzýval ma, aby som šiel von. Musel som zavolať majiteľa baru, aby ma sprevádzal až k taxíku.“
Nicholson je okrem svojej novinárskej zapojenosti do viacerých známych trestnoprávnych káuz známy aj svojim evidentným príklonom k politickému západu. Slovensku predurčuje, že bude súčasťou západu. „A nehovorím to preto, že sám som zo Západu. Východ však pre mňa nepredstavuje nič dobré. Bol som na Ukrajine v roku 2014, keď Rusi vtrhli na Donbas. A podľa toho, čo som videl, neverím, že Slováci by chceli patriť do ruského mentálneho sveta,“ dodal k téme.
ereport.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…