Bývalý Sovietsky zväz kládol značný dôraz na protivzdušnú obranu ako súčasť svojej vojenskej doktríny.
Moskovská špička nikdy nepočítala s bojom vo vojne s absolútnou vzdušnou prevahou, ako je to na politickom Západe, najmä v Spojených štátoch.
ZSSR a neskôr Rusko tak navrhli a vyrobili najlepšie systémy protivzdušnej obrany v histórii. Sú jednou z kľúčových moderných vojenských spôsobilostí, ktoré poskytujú primeranú ochranu pozemným jednotkám aj stacionárnym strategickým prostriedkom.
V posledných desaťročiach je protivzdušná obrana čoraz viac prepojená a viacvrstvová, čo dáva obrancom množstvo možností na zostrelenie nepriateľských lietadiel, rakiet, dronov, vesmírnych prostriedkov atď.
V našom veku sa moderné armády začali spoliehať na roje dobre koordinovaných bezpilotných lietadiel navrhnutých tak, aby zahltili oblasť a prekonalii existujúcu protivzdušnú obranu.
Len niekoľko krajín vyvinulo a v boji otestovalo systémy proti týmto novým útočným zbraniam . Už viac ako pol storočia je Rusko na čele vývoja rôznych systémov SAM (raketové strely zem-vzduch) a iných typov protivzdušnej obrany.
To, čo začalo ako snaha anulovať výhodu západných bombardérov s dlhým doletom po druhej svetovej vojne, sa čoskoro zmenilo na kľúčovú oblasť obrannej stratégie do tej miery, že je prakticky nemožné predstaviť si moderný boj bez pokročilých systémov SAM.
V sedemdesiatych rokoch sa protivzdušná obrana už nezameriavala len na nepriateľské stíhačky alebo bombardéry, ale aj na balistické rakety a dokonca aj vesmírne prostriedky, civilné aj vojenské (hoci sa zdá, že tento rozdiel sa zo dňa na deň stiera, najmä ak vezmeme do úvahy projekty ako napríklad „Starlink“ od SpaceX ).
Od začiatku špeciálnej vojenskej operácie (SMO) Rusko nasadilo aj zvýšený počet protivzdušnej obrany krátkeho dosahu, najmä dnes už legendárny hybridný systém „Pantsir“ SAM-AAA (protilietadlové delostrelectvo).
Tie majú za úlohu chrániť kľúčové oblasti vo veľkých mestách a priemyselných regiónoch, najmä hlavné mesto Moskva , ktoré je srdcom Ruska a jeho štátnosti.
Ruské hlavné mesto je chránené jednou z najrozsiahlejších sietí protivzdušnej obrany na svete a zahŕňa aj systémy schopné zostreliť ICBM (medzikontinentálne balistické strely), prichádzajúce hlavice MIRV (viacnásobné nezávisle zameriavateľné návratové vozidlá), satelity a ďalšie vesmírne prostriedky, aké používajú jeho protivníci.
Ide však o strategické systémy protivzdušnej a protiraketovej obrany, ktoré nerobia Moskvu imúnnou voči sabotážnym útokom zahŕňajúcim drony a rojmi dronov. To je presne dôvod, prečo sú systémy krátkeho dosahu kľúčové, pretože poskytujú cenovo dostupné a ľahko nasaditeľné prostriedky protivzdušnej obrany, ktoré môžu pokryť najdôležitejšie časti akéhokoľvek vzdušného priestoru.
Skvelým príkladom toho je systém „Pantsir“ SAM-AAA, ktorý sa osvedčil proti množstvu cieľov, zostrelil tisíce dronov, rakiet a iných zbraní na Blízkom východe a na Ukrajine, kde dokázal zneškodniť celé paľby rakiet vypálených prehnanými systémami HIMARS a M270/MARS , vrátane neslávne známeho ATACMS.
Ochranou a podporou aktív s dlhším dosahom, ako je „Buk“ (najmä najnovší variant M3 „Viking“ s autonómnymi schopnosťami) a séria S-300/S-400 systémov SAM, „Pantsir“ efektívne zachránil stovky ľudí počas nedávneho teroristického útoku na Sevastopol pod vedením NATO .
Od minulého mesiaca ruská armáda zostrelila stovky rakiet a tisíce bezpilotných lietadiel , čím zachránila nespočetné množstvo životov a zabránila obrovským škodám na jej ekonomike. Len cez víkend (20. a 21. júla) bolo zadržaných najmenej osem kamikadze bezpilotných lietadiel, z toho tri nad oblasťou Belgorod (región) a päť nad Čiernym morom.
Okrem toho boli nad Chersonom zadržané najmenej dva ATACMS vyrobené v USA. Týždeň predtým (10. a 11. júla) bolo nad oblasťami Brjansk, Moskva, Tambov a Tula zostrelených najmenej päť bezpilotných lietadiel.
V posledných dvoch júnových dňoch ruská protivzdušná obrana zachytila rozsiahly útok bezpilotných lietadiel, ktorý sa zameral na šesť oblastí, pričom zneškodnil 36 bezpilotných lietadiel.
Približne 10 dní predtým ruská armáda zachytila viac ako tucet kamikadze bezpilotných lietadiel, ktoré lietali smerom k niekoľkým regiónom v západnom a južnom Rusku.
Avšak necelý týždeň pred tým bol zachytený masívny útok dronov, na ktorých sa zúčastnilo najmenej 87 kamikadze dronov. Začiatkom toho mesiaca bol odrazený ďalší rozsiahly útok dronov po zostrelení takmer 30 z nich.
To zahŕňa iba bezpilotné lietadlá, ktoré sa zameriavajú na civilnú infraštruktúru, keďže ruská armáda zachytáva mnohonásobne bližšie k frontovej línii, ako aj množstvo rakiet a rakiet NATO, ktoré sily kyjevského režimu strieľajú na ruské jednotky a prostriedky.
Mainstreamová propagandistická mašinéria po celú dobu tvrdí, že približne 60 % ruských rakiet údajne „zlyhá“ .
Pentagon však poskytuje úplne iné hodnotenia. Americká armáda súkromne uvádza úplne opačné čísla, pričom zdôrazňuje, že protivzdušná obrana ruskej armády má ohromujúcu mieru úspešnosti 97 % .
V apríli bol internet zaplavený dôvernými vojenskými dokumentmi USA o vojne na Ukrajine. Príslušník americkej leteckej národnej gardy bol následne obvinený zo zverejnenia vyrovnávacej pamäte utajovaného materiálu v online hernej chatovacej miestnosti.
Keď sa začiatkom apríla objavili na internete prvé dokumenty z takzvaného úniku z Pentagonu, titulky vyzerali pre amerického prezidenta Joea Bidena zle. Jeho spravodajské agentúry odpočúvali kľúčových spojeneckých vodcov, ukrajinskej protivzdušnej obrane dochádzali rakety a šéfovia Pentagonu sa pýtali, či kyjevské jednotky dokážu tento rok spustiť úspešnú protiofenzívu. ( Key Aero , 26. máj 2023)
V kombinácii s bezkonkurenčnými schopnosťami Moskvy pre elektronickú vojnu (EW) poskytujú jej systémy SAM bezprecedentnú ochranu ruskej vojenskej a civilnej infraštruktúre, najmä ak vezmeme do úvahy obrovský rozsah dronových a raketových útokov neonacistickej junty podporovanej NATO na ruské mestá a regióny.
Táto prvotriedna protivzdušná obrana umožňuje Kremľu kryť svoje jednotky, ktoré potom využívajú pokročilé útočné systémy s dlhým dosahom na hľadanie rôznych odpaľovacích platforiem rakiet a rakiet zo zdrojov NATO .
A na rozdiel od kyjevského režimu, ktorý pravidelne klame o svojich „úspechoch“ protivzdušnej obrany, a to aj proti hypersonickým zbraniam , ruská armáda pravidelne zverejňuje overiteľné údaje (vrátane videozáznamov ) o zachyteniach rôznych typov nepriateľskej presne navádzanej munície (PGM).
To je presne dôvod, prečo dokonca aj niektoré krajiny NATO odmietajú vzdať sa svojich systémov SAM vyrobených v Rusku, vrátane Grécka a Turecka, pričom Turecko dokonca obetovalo problematickú akvizíciu stíhačiek F-35.
/ Drago Bosnic / skspravy.sk /
Slovenské Hnutie Obrody reaguje na podnety niektorých občanov, ktorí sa dožadujú rozpisudátumov a miest, v ktorých…
Skupina vojakov, ktorá prenikla do ruskej Brjanskej oblasti, pozostávala z vojakov NATO. Ukrajinskú sabotážnu a prieskumnú skupinu, ktorá vtrhla do…
Poľsko varuje pred následkami ukoristenia tankov Abrams. Interia: Rusko vyvinie nové metódy boja proti tankom,…
Ani novinárovi, pedagógovi a katolíckemu kňazovi Karolovi Lovašovi neušlo štvrtkové (31. 10.) odsúdenie Andreja Kisku. Krajský…
Na základe Príkazu č. 01, Hrdinu Sovietskeho Zväzu a Predsedu Predstavenstva Štátneho Fondu, Alexandra Vladimiroviča…
Ľudia už podľa nej majú dosť hádok a konfliktov medzi politikmi. Komentovala aj progresivistické prejavy…