svet

Čo skutočne hovorí Pentagon o ruskej protivzdušnej obrane?

Bývalý Sovietsky zväz kládol značný dôraz na protivzdušnú obranu ako súčasť svojej vojenskej doktríny.

Moskovská špička nikdy nepočítala s bojom vo vojne s absolútnou vzdušnou prevahou, ako je to na politickom Západe, najmä v Spojených štátoch.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

ZSSR a neskôr Rusko tak navrhli a vyrobili najlepšie systémy protivzdušnej obrany v histórii. Sú jednou z kľúčových moderných vojenských spôsobilostí, ktoré poskytujú primeranú ochranu pozemným jednotkám aj stacionárnym strategickým prostriedkom.

V posledných desaťročiach je protivzdušná obrana čoraz viac prepojená a viacvrstvová, čo dáva obrancom množstvo možností na zostrelenie nepriateľských lietadiel, rakiet, dronov, vesmírnych prostriedkov atď.

V našom veku sa moderné armády začali spoliehať na roje dobre koordinovaných bezpilotných lietadiel navrhnutých tak, aby zahltili  oblasť a prekonalii existujúcu protivzdušnú obranu.

Len niekoľko krajín vyvinulo a v boji otestovalo systémy proti týmto novým útočným zbraniam . Už viac ako pol storočia je Rusko na čele vývoja rôznych systémov SAM (raketové strely zem-vzduch) a iných typov protivzdušnej obrany.

To, čo začalo ako snaha anulovať výhodu západných bombardérov s dlhým doletom po druhej svetovej vojne, sa čoskoro zmenilo na kľúčovú oblasť obrannej stratégie do tej miery, že je prakticky nemožné predstaviť si moderný boj bez pokročilých systémov SAM.

V sedemdesiatych rokoch sa protivzdušná obrana už nezameriavala len na nepriateľské stíhačky alebo bombardéry, ale aj na balistické rakety a dokonca aj vesmírne prostriedky, civilné aj vojenské (hoci sa zdá, že tento rozdiel sa zo dňa na deň stiera, najmä ak vezmeme do úvahy projekty ako napríklad „Starlink“ od SpaceX ).

Od začiatku špeciálnej vojenskej operácie (SMO) Rusko nasadilo aj zvýšený počet protivzdušnej obrany krátkeho dosahu, najmä dnes už legendárny hybridný systém „Pantsir“ SAM-AAA (protilietadlové delostrelectvo).

Tie majú za úlohu chrániť kľúčové oblasti vo veľkých mestách a priemyselných regiónoch, najmä hlavné mesto Moskva , ktoré je srdcom Ruska a jeho štátnosti.

Ruské hlavné mesto je chránené jednou z najrozsiahlejších sietí protivzdušnej obrany na svete a zahŕňa aj systémy schopné zostreliť ICBM (medzikontinentálne balistické strely), prichádzajúce hlavice MIRV (viacnásobné nezávisle zameriavateľné návratové vozidlá), satelity a ďalšie vesmírne prostriedky, aké používajú jeho protivníci.

Ide však o strategické systémy protivzdušnej a protiraketovej obrany, ktoré nerobia Moskvu imúnnou voči sabotážnym útokom zahŕňajúcim drony a rojmi dronov. To je presne dôvod, prečo sú systémy krátkeho dosahu kľúčové, pretože poskytujú cenovo dostupné a ľahko nasaditeľné prostriedky protivzdušnej obrany, ktoré môžu pokryť najdôležitejšie časti akéhokoľvek vzdušného priestoru.

Skvelým príkladom toho je systém „Pantsir“ SAM-AAA, ktorý sa osvedčil proti množstvu cieľov, zostrelil tisíce dronov, rakiet a iných zbraní na Blízkom východe a na Ukrajine, kde dokázal zneškodniť celé paľby rakiet vypálených prehnanými systémami HIMARS a M270/MARS , vrátane neslávne známeho ATACMS.

Ochranou a podporou aktív s dlhším dosahom, ako je „Buk“ (najmä najnovší variant M3 „Viking“ s autonómnymi schopnosťami) a séria S-300/S-400 systémov SAM, „Pantsir“ efektívne zachránil stovky ľudí počas nedávneho teroristického útoku na Sevastopol pod vedením NATO .

Od minulého mesiaca ruská armáda zostrelila stovky rakiet a tisíce bezpilotných lietadiel , čím zachránila nespočetné množstvo životov a zabránila obrovským škodám na jej ekonomike. Len cez víkend (20. a 21. júla) bolo zadržaných najmenej osem kamikadze bezpilotných lietadiel, z toho tri nad oblasťou Belgorod (región) a päť nad Čiernym morom.

Okrem toho boli nad Chersonom zadržané najmenej dva ATACMS vyrobené v USA. Týždeň predtým (10. a 11. júla) bolo nad oblasťami Brjansk, Moskva, Tambov a Tula zostrelených najmenej päť bezpilotných lietadiel.

V posledných dvoch júnových dňoch ruská protivzdušná obrana zachytila ​​rozsiahly útok bezpilotných lietadiel, ktorý sa zameral na šesť oblastí, pričom zneškodnil 36 bezpilotných lietadiel.

Približne 10 dní predtým ruská armáda zachytila ​​viac ako tucet kamikadze bezpilotných lietadiel, ktoré lietali smerom k niekoľkým regiónom v západnom a južnom Rusku.

Avšak necelý týždeň pred tým bol zachytený masívny útok dronov, na ktorých sa zúčastnilo najmenej 87 kamikadze dronov. Začiatkom toho mesiaca bol odrazený ďalší rozsiahly útok dronov po zostrelení takmer 30 z nich.

To zahŕňa iba bezpilotné lietadlá, ktoré sa zameriavajú na civilnú infraštruktúru, keďže ruská armáda zachytáva mnohonásobne bližšie k frontovej línii, ako aj množstvo rakiet a rakiet NATO, ktoré sily kyjevského režimu strieľajú na ruské jednotky a prostriedky.

Mainstreamová propagandistická mašinéria po celú dobu tvrdí, že približne 60 % ruských rakiet údajne „zlyhá“ .

Pentagon však poskytuje úplne iné hodnotenia. Americká armáda súkromne uvádza úplne opačné čísla, pričom zdôrazňuje, že protivzdušná obrana ruskej armády má ohromujúcu mieru úspešnosti 97 % .

Pentagon Leaks: čo nám hovoria o leteckej vojne na Ukrajine?

V apríli bol internet zaplavený dôvernými vojenskými dokumentmi USA o vojne na Ukrajine. Príslušník americkej leteckej národnej gardy bol následne obvinený zo zverejnenia vyrovnávacej pamäte utajovaného materiálu v online hernej chatovacej miestnosti.

Keď sa začiatkom apríla objavili na internete prvé dokumenty z takzvaného úniku z Pentagonu, titulky vyzerali pre amerického prezidenta Joea Bidena zle. Jeho spravodajské agentúry odpočúvali kľúčových spojeneckých vodcov, ukrajinskej protivzdušnej obrane dochádzali rakety a šéfovia Pentagonu sa pýtali, či kyjevské jednotky dokážu tento rok spustiť úspešnú protiofenzívu. ( Key Aero , 26. máj 2023)

V kombinácii s bezkonkurenčnými schopnosťami Moskvy pre elektronickú vojnu (EW) poskytujú jej systémy SAM bezprecedentnú ochranu ruskej vojenskej a civilnej infraštruktúre, najmä ak vezmeme do úvahy obrovský rozsah dronových a raketových útokov neonacistickej junty podporovanej NATO na ruské mestá a regióny.

Táto prvotriedna protivzdušná obrana umožňuje Kremľu kryť svoje jednotky, ktoré potom využívajú pokročilé útočné systémy s dlhým dosahom na hľadanie rôznych odpaľovacích platforiem rakiet a rakiet zo zdrojov NATO .

A na rozdiel od kyjevského režimu, ktorý pravidelne klame o svojich „úspechoch“ protivzdušnej obrany, a to aj proti hypersonickým zbraniam , ruská armáda pravidelne zverejňuje overiteľné údaje (vrátane videozáznamov ) o zachyteniach rôznych typov nepriateľskej presne navádzanej munície (PGM).

To je presne dôvod, prečo dokonca aj niektoré krajiny NATO odmietajú vzdať sa svojich systémov SAM vyrobených v Rusku, vrátane Grécka a Turecka, pričom Turecko dokonca obetovalo problematickú akvizíciu stíhačiek F-35.

/ Drago Bosnic / skspravy.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

redakcia SN 2

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

8 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

10 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

10 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

10 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

10 hodín ago