Referendum v meste Sliač bolo úspešné: obyvatelia sa od ministra obrany Jaroslava Naďa dozvedia, že žiadna americká základňa tam nebude. Čosi však zostalo nedopovedané – jeden naozaj len taký drobný detail…
V meste Sliač sa spolu s komunálnymi voľbami konalo aj miestne referendum o tom, či si obyvatelia želajú umiestnenie vojenskej základne Spojených štátov amerických na miestnom letisku. Presnejšie, otázka znela, či si občania želajú, aby mestské zastupiteľstvo mesta Sliač podniklo všetky zákonné opatrenia k tomu, aby zabránilo umiestneniu vojenskej základne Spojených štátov amerických v akejkoľvek forme na území letiska Sliač a v jeho okolí. Tri štvrtiny, teda veľká väčšina občanov zúčastnených na referende, sa vyslovila proti americkej základni.
My však už teraz vieme, čo im minister obrany odpovie. Samozrejme, povie, že žiadne americké základne tam nebudú. Podobne ako to povedal hneď po voľbách 2020 aj Hlavným správam.
Na otázku, či sa plánuje využívanie našich vojenských letísk americkou armádou, nám vtedy odpovedal (viď tu): „Absolútne nie. A keď to niekto vynáša donekonečna na povrch, tak to je naozaj až na smiech. Tu, dúfam, nikto zo zdravo uvažujúcich ľudí neočakáva, že by na koaličných rokovaniach niekto riešil nejaké výmysly pána Danka, pána Kotlebu a pána Blahu o nejakých amerických základniach. Nikdy neboli otázkou a nikdy otázkou nebudú.“
Aby sme sa uistili, či sme dobre počuli, otázku sme vtedy zopakovali v inej podobe: „Čiže táto vec je zatiaľ odložená na neurčito?“ A minister Naď zdupľoval: „Nie že zatiaľ – otázka amerických základní na Slovensku nikdy nebola otázkou a nikdy otázkou nebude.“
Jeho odpoveď od nás vtedy prevzali aj ďalšie médiá, my aj občania sme sa veľmi tešili. Je tu však čosi, čo treba dopovedať, a čo by mali vedieť nielen obyvatelia Sliača, ale aj obyvatelia zvyšku Slovenska – a vlastne aj obyvatelia zvyšku Európy, vrátane Ruska.
Všetci poznáme slovné spojenie „opiť niekoho rožkom“. Je to situácia, keď vás niekto prekabáti a ešte sa vám aj vysmieva do očí. Tak to je presne situácia, ktorej sa teraz Sliačania s veľkou pravdepodobnosťou dočkali. Prečo?
Spojené štáty pred niekoľkými rokmi dokončili vývoj čohosi, čo sa nazýva Deployable Air Base System (DABS) – systém mobilných leteckých základní. Je to „stavebnica“ amerických ozbrojených síl, poskladaná do štandardných prepravných kontajnerov, ktoré je možné v krátkom čase naložiť do transportných lietadiel C-17 Globemaster III, prepraviť na ľubovoľné miesto, kde je k dispozícii vhodná pristávacia plocha a tam z nich doslova za pár hodín postaviť plnohodnotnú leteckú základňu.
DABS bol primárne vyvinutý a určený na to, aby umožnil americkým leteckým silám expandovať z tradičných amerických „mega“ leteckých základní v západnej Európe na letecké základne v „priateľskej východnej Európe“, kde USA nemajú stálu prítomnosť. Inými slovami, až takmer na hranice Ruska.
Ďalším účelom je uchovať akcieschopnosť letectva po odvetnom ruskom údere, ktorý zničí všeobecne známe veľké vojenské letiská v západnej Európe, ale podľa kalkulácií amerických stratégov by nemusel stihnúť zničiť všetky menšie mestské letiská v krajinách východoeurópskych priateľov USA, na ktorých by boli umiestnené DABS základne. Tie by dokonca mohli byť postavené aj na rovných úsekoch diaľnic. V roku 2016 napríklad americké letectvo so strojmi A-10 Warthog nacvičovalo vzlety a pristátia z úseku diaľnice v Estónsku.
Systém má široké možnosti, ako základňu dynamicky meniť, upravovať, či rozširovať. Jednotlivé moduly sú rôzne kombinovateľné a zahŕňajú všetko potrebné, čo taká základňa môže potrebovať na zabezpečenie bojovej leteckej prevádzky a vytvorenie vzdušnej prevahy. Preprava jednej kompletnej súpravy potrebuje asi sto letov lietadla C-17.
Súprava DABS na vytvorenie jednej základne obsahuje všetko možné: baraky a ich zariadenie a vybavenie, prenosné jedálne, cisternové vozidlá na palivo a palivové čerpadlá, palivové podporné zariadenia, vysokozdvižné vozíky, ľahké taktické vozidlá, hasičské autá, havarijné vozidlá, záchranné vozidlá a podporu zdravotníckych služieb, špecializované nemocničné stany, v ktorých môže expedičný zdravotnícky personál vykonať operáciu, lekárske vybavenie, stavebný materiál a vybavenie, ťažké vybavenie potrebné na stavbu a opravu rámp a pristávacích dráh, náhradné diely lietadiel, zásoby potrebné na realizáciu bojových letov na prvých 30 dní operácie…
Samotná súprava DABS neobsahuje zbrane, tie sa prepravujú samostatne, ale obsahuje napríklad zariadenia na manipuláciu s muníciou. A naozaj len úplne mimochodom spomeňme takú drobnosť, že štandardne obsahuje aj zariadenia pre bezpečnostné sily na potláčanie nepokojov. Hm… prečo vlastne? Proti komu?
Minister Naď a ďalší pravdovravní vládni predstavitelia nám opakovane svätosväte prisahajú, že žiadne americké základne na Slovensku nebudú, a ani žiadne americké vojská. A dá sa s veľkou pravdepodobnosťou predpokladať, že ony tu trvale, dlhodobo, naozaj nebudú.
Tu si treba uvedomiť dôležitú vec: ani Američania nemajú zbytočné zdroje na to, aby v ďalekých neistých krajinách udržiavali veľké základne s množstvom síl a personálu – to by bolo zbytočne drahé a neefektívne. Majú to vymyslené lepšie: potrebujú mať v Európe pripravené iba vhodné letiskové plochy strážené malou americkou posádkou, pripravenými zásobníkmi paliva, muničnými skladmi a ďalšími potrebnými zdrojmi. Keď bude treba, priletí sto obrovských leteckých transportérov, vyložia „krabice“ a na druhý deň môžu lietať stíhačky s bombami smerom na východ. No uznajte, kto by to nazýval základňami a americkými vojskami?
Takže minister Naď Sliačanom aj nám ostatným teraz so svojím širokým úsmevom odkáže: nebojte sa, žiadne americké základne na Sliači nebudú. A ony tam naozaj nebudú. S najväčšou pravdepodobnosťou to, čo čaká naše vojenské letiská, je príprava na systém mobilných leteckých základní DABS. Teda bude tu len prázdna vidiecka letisková plocha s pár budovami a pár desiatkami strážcov. To je to, čo na Sliači bude po väčšinu času. A keď pôjde do tuhého, môže zahučať stovka obrovských vojenských lietadiel a odrazu tam bude ľudské mravenisko plné vojenskej techniky, ideálne miesto na odvetný jadrový úder. Sliačania sa majú na čo tešiť… (v prípade jadrovej vojny to môžu mať za sebou hneď a bezbolestne, na rodiel od ostatného obyvateľstva Slovenska, ktoré by mohlo dlhé hodiny a týždne trpieť v rádioaktívnom pekle…)
Ivan Lehotský
hlavnespravy.sk
Deklarovali, že to bude pietne zhromaždenie na pripomenutie si 35. výročia Nežnej revolúcie, avšak napokon je…
Debata o zmene volebného či politického systému by mala ísť zatiaľ bokom. Vyhlásil to prezident…
Smer-SD každý rok sedemnásteho novembra oslavuje výročie vzniku strany. Tento rok je to 25 rokov.…
Brusel chce iniciatívne prebrať celú váhu vojny na Ukrajine Exkluzívny rozhovor s Milanom Uhríkom, podpredsedom…
Odkedy bola 6. augusta 1945 zhodená prvá atómová bomba na Hirošimu, ľudstvo nebolo bližšie k nemysliteľnému.…
Reuters: Ukrajina má v úmysle v najbližších dňoch zaútočiť na Rusko zbraňami s dlhým doletom…